W Galerii PPP przy Rynku 27 w Bielsku-Białej ma miejsce niezwykle urozmaicona wystawa prac członków  Związku Polskich Artystów Plastyków O/ Bielsko-Biała. Swoje prace wystawiły nowe członkinie ZPAP: Iwona Konarzewska, Henryka Wojciechowska, Agnieszka Pawlitko i Anna Witkowicz.  Wykonane  one zostały w różnych formach artystycznych od malarstwa przez rysunek, grafikę, aż do ceramiki.

Wernisaż wystawy odbył się 7 lutego br., gromadząc wielu twórców i sympatyków galerii. Jego otwarcia dokonali członkowie zarządu ZPAP O/B-B Jolanta Herma -Pasińska i Mateusz Taranowski. Przedstawiając artystów  -pani Jolanta - zaprosiła  zebranych do zwiedzania wystawy i rozmów z twórcami. Podkreśliła również pozytywną rolę Galerii PPP, tworzącą przyjazną płaszczyznę  do wymiany myśli, inspiracji, koncepcji artystycznych. Stanowi ona zachętę dla artystów do podejmowania nowych ciekawych wyzwań.

Iwona Konarzewska  -malarka z Istebnej (córka Joanny i Ludwika Konarzewskiego – juniora). Jak stwierdziła maluje prawie od urodzenia, a jej ulubionym tematem są portrety ludzi i zwierzęta. Na jednym z wystawionych obrazów pokazała uczennice swojej szkółki malarskiej, a na innym swoją wnuczkę. Jak podkreśliła - malowanie sprawia jej ogromna radość.

Henryka Wojciechowska – malarka, grafik, pedagog z Bielska-Białej, absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Uprawia grafikę (algrafia, linoryt i litografia na papierze czerpanym) oraz malarstwo (olej i akryl). Często tworzy obrazy wielkoformatowe. Sztuka Wojciechowskiej jest bliska konwencji abstrakcjonizmu ekspresyjnego. Odwołuje się do podświadomej ekspresji twórczej, udoskonalenia, przeobrażania, albo po prostu stworzenia czegoś więcej i dalej. Na wystawie w Galerii PPP zaprezentowała również ceramikę.

Agnieszka Pawlitko - cieszynianka, absolwentka etnologii (2013) i Instytutu Sztuki (2011) Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Obecnie studentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zawodowo od 2013 roku związana z Cieszyńskim Ośrodkiem Kultury „Dom Narodowy” w Cieszynie, gdzie obecnie pełni funkcję specjalisty ds. edukacji kulturalnej. Opiekuje się nowo powstałym Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego, które zajmuje się edukacją regionalną, organizowaniem warsztatów, spotkań, wykładów nt. kultury ludowej. W 2019 r. zdobyła II nagrodę za hafty w konkursie na „Koronkę Koniakowską i Beskidzki Haft Krzyżykowy” organizowany przez Fundację Koronki Koniakowskiej, dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Anna Witkowicz - absolwentka Instytutu Sztuki, Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Dyplom magistra sztuki uzyskała w 2011. Obecnie jest doktorantką w macierzystej uczelni. Jej umiłowaną dziedziną twórczości od zawsze był rysunek. Obecnie prowadzi własne Studio Grafiki i Reklamy, w którym zdobyte doświadczenia i umiejętności rozwijane podczas tworzenia rysunków, wykorzystuje w projektowaniu graficznym oraz ilustracji. 
Na wystawie można zobaczyć prace stworzone na potrzeby plakatu, książek, ale też takich projektów jak gra planszowa.”

Wśród obecnych na wernisażu spotykamy artystę Bogusława Bobę Colina, który podzielił się z nami swoimi odczuciami. Największe wrażenie pod względem formy, koloru i kreacji zrobiła na mnie ceramika pani Henryki Wojciechowskiej. Jako twórca malarstwa naturalistycznego, zauważam, że to co prezentują te prace, jest najbliższe mojej osobowości. Cieszy mnie, że nasz związek zasilają, w sposób twórczy, nowe koleżanki za co należą się gratulacje prezesowi."

Wystawa w Galerii PPP, będzie czynna do 28 lutego br. Organizatorzy zapraszają do zwiedzania i nabycia interesujących prac artystów plastyków.

Więcej zdjęć z wernisażu w Galerii PPP można zobaczyć TUTAJ

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy                                                                                                                                                                

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter