fot. pixabay
Sytuacja izolacji i długo trwającego przebywania rodzi w rodzinach różnego rodzaju napięcia oraz może powodować narastanie konfliktów. Również nie zawsze jasne jest stosowanie przepisów prawnych związanych z tzw. ustawami tarcz antykryzysowych mających na celu pomóc przetrwać trudny czas epidemii. Dlatego przedstawiamy propozycje pomocy psychologicznej oraz prawnej dostępne na terenie naszej diecezji.

Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej prowadzi na terenie Diecezji Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Jego celem jest kompleksowe, interdyscyplinarne wsparcie osób pokrzywdzonych przestępstwem, świadków przestępstw oraz osób im najbliższych. Pomoc ukierunkowana jest na niwelowanie następstw przestępstw oraz umożliwienie ofiarom powrotu do właściwego funkcjonowania.

W każdym z Punktów przyjmują specjaliści, którzy rozeznają sytuację osoby pokrzywdzonej oraz pomogą jej dobrać optymalny zakres wsparcia. Kontakt: telefoniczny pod numerem 667 252 257 lub przez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Poradnia Rodzinna fundacji „Rodzina w Służbie Człowieka”. Fundacja powołana została przy Franciszkańskim Domu Formacyjno-Edukacyjnym w Rychwałdzie, a jej misją jest wspieranie rodziny w rozwoju i przezwyciężaniu codziennych trudności.

W ramach Poradni działa Poradnia Psychologiczno-Duszpasterska i Gabinet Psychoterapeutyczny.

Poradnia oferuje profesjonalną pomoc psychologiczną, psychoterapeutyczną, duszpasterską i prawną dostosowaną do indywidualnych potrzeb osób i rodzin przeżywających trudności i potrzebujących wsparcia.  Kontakt pod numerami telefonicznymi: 511 380 403, 511 380 416 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Katolicki Telefon Zaufania powołany przez bielską fundację „Nadzieja”. Katolicki, czyli powszechny, dostępny jest dla wszystkich, którzy potrzebują pomocy. Codziennie od 16.00 do 21.00 pod numerem telefonu 33 812 26 67 dyżurują przy słuchawce osoby różnych zawodów: psycholodzy, nauczyciele, pedagodzy, księża, rodzice, byli alkoholicy.

Ogólnopolski Katolicki Telefon Zaufania:  32 253 05 00 (czynny całą dobę)

Jasnogórski Telefon Zaufania: 34 365 22 55

Ogólnopolski Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Fundacja Dzieci Niczyje uruchomiła pierwszy bezpłatny i ogólnopolski telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Linia 116 111 obsługiwana jest przez wykwalifikowanych psychologów i pedagogów, którzy potrafią rozmawiać z młodymi ludźmi o ich problemach i są w stanie udzielić im profesjonalnej porady w sytuacjach kryzysowych.

Bielscy Salwatorianie Salwatoriańska ROZMÓWNICA WSPARCIA DUCHOWEGO online https://www.cfd.sds.pl/index.php?d=more,3197,131

Istnieje możliwość skorzystania z pomocy prawnej dotyczącej stosowania przepisów tzw. tarcz antykryzysowych. Kontakt z prawnikiem współpracującym z Duszpasterstwem Rodzin pod numerem telefonicznym 662 157 690 lub mailowo pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W ramach działania prewencyjnego, podejmowanego przez organy państwowe, dla osób doświadczających przemocy w rodzinie we współpracy z policją została uruchomiona aplikacja mobilna Twój parasol. To aplikacja mobilna, dzięki której osoby narażone na sytuacje związane z przemocą w rodzinie mogą uzyskać wsparcie i informacje. Poza materiałami edukacyjnymi aplikacja umożliwia dostęp do bazy organizacji oferujących wsparcie. W celu zapewnienia dyskrecji użytkowania aplikacji – oficjalną częścią aplikacji jest zestawienie danych pogodowych odpowiednich do lokalizacji. Aplikacja do pobrania na stronie https://twojparasol.com/

Jest też możliwość korzystania z dodatkowej pomocy zapewnianej przez samorządy w zależności od miejsca zamieszkania.

Mieszkańcy powiatu bielskiego mogą korzystać z Podbeskidzkiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Świadczy on pomoc psychologiczną, funkcjonuje całodobowo, 7 dni w tygodniu i jest przygotowany do pracy polegającej na:

  1. Udzielaniu podstawowych informacji na tematy związany z pandemią,
  2. Przekazywaniu odpowiednim służbom zgłoszeń od osób starszych lub samotnych dotyczących udzielenia im niezbędnej pomocy (leki, żywność). Dotyczy osób, które posiadają własne środki finansowe,
  3. Zdalnym wsparciu psychologicznym poprzez:
    trzy linie telefoniczne (tel. 33 8146221, tel. 33 8119900 lub tel.33 19288), aplikację Messenger, Skype (wideorozmowy) oraz linę SMS dla osób niesłyszących (530 560 611).
  4. Kontakcie poprzez adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
    Wsparcie udzielane jest osobom, które doświadczają kryzysu i stresu związanego z obecną sytuacją epidemiologiczną jak również kontynuowane jest wsparcie wobec osób, które pozostają w kryzysie życiowym z innych powodów.

Mieszkańcy Bielsko-Białej mogą korzystać z pomocy:

Poradni leczenia uzależnień Miejskiego Ośrodka Terapii Uzależnień w Bielsku

Porady online: https://bk-europe.pl/

– pomoc w związku z uzależnieniem (swoim lub bliskiej osoby)

– porady terapeutyczne i lekarskie

– pomoc prawna oraz nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

Pomoc psychologiczna dla mieszkańców powiatu cieszyńskiego:

Punkt Interwencji Kryzysowej. Jego zadaniem jest: udzielanie specjalistycznego poradnictwa, w tym w szczególności psychologicznego i prawnego osobom i rodzinom w kryzysie lub stanie przedkryzysowym. Telefon kontaktowy: 33 479 53 54 czynny w godz. od 8.00 do 16.00.

Powiatowy Ośrodek Wsparcia dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie prowadzony przez Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być Razem”. Telefon kontaktowy: 33 851 29 29

NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA I NIEODPŁATNA MEDIACYJNA TERENIE POWIATU CIESZYŃSKIEGO

Zapisy na porady: tel. 33 4777 239 od pon. do pt. w godz. (7:30-15:30)

bądź elektronicznie https://enpp.pl/ewidencja/event/reservation/185

Pomoc dla mieszkańców powiatu oświęcimskiego:

Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu

Z pomocy może skorzystać każdy bez względu na płeć, wiek, pochodzenie, rasę, wyznanie itd.

Kontakt telefoniczny pod numerami: 33 476 01 03 oraz 510 374 573 od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 22.00 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pomoc psychologiczna dla mieszkańców powiatu żywieckiego:

PZOL sp. z o.o. w Międzybrodziu Bialskim oferuje bezpłatną telefoniczną pomoc i wsparcie psychoterapeutyczne i psychologiczne dla mieszkańców powiatu żywieckiego. Pomocy udzielają wykwalifikowani psycholodzy i psychoterapeuci: od poniedziałku do środy w godzinach 12.00-14.00 nr tel. 33 432 28 47

mgr Elżbieta Ćwiękowska – psycholog w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z psychologii klinicznej, psychoterapeuta w trakcie certyfikacji

mgr Gabriela Tomaszek – psychoterapeuta w trakcie certyfikacji

czwartek w godzinach 17.00-18.00 nr tel. 33 432 28 47

mgr Dominika Drożdż – psycholog w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z psychologii klinicznej

piątek w godzinach 15.00-17.00 nr tel. 605 266 817

mgr Magdalena Kudłacik – psycholog w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z psychologii klinicznej, psychoterapeuta w trakcie certyfikacji.

źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter