Po wielomiesięcznej przerwie, spowodowanej pandemią,zostały wznowione  poweekendowe Spotkania Małżeńskie
w Bielsku-Białej.

Organizowane są dla małżeństw, które przeszły przez pierwszy etap weekendowych warsztatów rekolekcyjnych prowadzonych przez Stowarzyszenie Spotkania Małżeńskie. Ich celem jest pogłębienie więzi małżeńskich, pomoc w lepszym rozumieniu i głębszym doświadczaniu sakramentalnego wymiaru związku małżeńskiego.

Podstawą tych spotkań  jest dialog prowadzony między małżonkami, podczas trzydniowych warsztatów,który później jest kontynuowany   podczas comiesięcznych spotkań powekendowych.

Tradycyjnie, w Bielsku-Białej, spotkania odbywają się  w pierwszą sobotę miesiąca. Tym razem wydarzenie miało miejsce  
3 października br.w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej Aleksandrowicach. Rozpoczęło się ono Mszą Świętą ,w Kaplicy Miłosierdzia Bożego, ozdobionej tryptykiem Bożego Miłosierdzia autorstwa artysty malarza Wacława Sobieraja – uczestnika spotkania. Eucharystię sprawował ks. Krzysztof Bojan – opiekun poweekendowych Spotkań Małżeńskich. Muzyczną oprawę liturgii zapewnił uczestnik spotkania  Staszek Hodur, który zagrał  na gitarze.

Drugą część spotkania poprowadzili animatorzy bielsko-bialskiego Ośrodka Spotkań Małżeńskich Danuta i Krzysztof Lenikowie.Zebrani w salce katechetycznej kościoła uczestnicy rozważali  pytanie: „Co weekend rekolekcyjny wniósł w nasze życie?

Liderzy rozpoczęli jego analizę w formie dialogu, wspomnieniami swoich przeżyć,  związanych z pierwszym weekendem rekolekcyjnym w Rychwałdzie, na jaki się zdecydowali mimo wielu wewnętrznych  oporów. Stwierdzili, że  odkryciem była dla  nich pisemna wymiana zdań o swoich emocjach, uczuciach. Pozwoliła   na nowo spojrzeć na siebie w spokoju i miłości. Dialog ten przywrócił w ich małżeństwie spokój, radość, bezpieczeństwo i szczęście.

Następnie prowadzący  przekazali pytania  do indywidualnego,  dialogu między małżonkami:

1. Co wniósł w nasze życie weekend rekolekcyjny? Jakie uczucia wywołuje we mnie w kilka tygodni (miesięcy, lat) po uczestnictwie w nim?

2. Jakie zmiany zauważam w sobie, w nas, od tamtego czasu? Jakie to wywołuje we mnie uczucia?

3. Jak wyglądał nasz dialog w domu? Jakie wywołał uczucia? Co możemy zrobić lepiej?

Po przeanalizowaniu pytań w parach małżeńskich uczestnicy zostali zaproszeni  do podzielenia się swoimi uwagami dotyczącymi tematu spotkania. W swoich wypowiedziach podkreślali znaczenie dobrego dialogu w kształtowaniu relacji między małżonkami. Właściwie prowadzony dialog powinien opierać się na kilku podstawowych zasadach:

- bardziej słuchać niż mówić,
- rozumieć niż oceniać,
- dzielić się sobą niż dyskutować,
- a nade wszystko przebaczać.

Podkreślono, że dla  skutecznego dialogu przydatna jest wiedza o uczuciach, potrzebach psychicznych, cechach temperamentu współmałżonka. Pomaga ona w zgodnym życiu nie tylko w małżeństwie, ale też w całej rodzinie.

Uczestnicy stwierdzili, że słuchanie,  dzielenie się swymi przeżyciami i przyjęcie tego, czym dzieli się współmałżonek, pomaga odkryć jego piękno i godność. Zwrócili uwagę, że weekendowe spotkanie, z nauką dialogu, jest niezbędne na samym początku małżeństwa, aby uniknąć  sytuacji kryzysowych.

Zauważyli również, że  dobry dialog może  być  drogą do bliższej więzi z Bogiem, która jest drogą do miłości. Spotkanie zakończono  modlitwą „Pod Twoją obronę”  oraz intencją: „Królowo Rodzin - módl się za nami”.

Był to ważny i budujący czas dla małżonków.
Informację o następnym poweekendowym Spotkaniu Małżeńskim
w Bielsku-Białej liderzy przekażą zainteresowanym z wyprzedzeniem.

Terminy rekolekcji Spotkań dla Małżeństw (w tym Ośrodka Bielsko-Biała/Rychwałd) można zobaczyć TUTAJ

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy
























Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter