W niedzielę minęła 39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. O tym fakcie informował Polaków 13 grudnia 1981 roku w porannym wystąpieniu gen. Wojciech Jaruzelski. Wprowadzono godzinę milicyjną od godz. 22 do godz. 6 rano, wyłączono telefony, wprowadzono cenzurę, a większość organizacji kulturalnych i społecznych musiała zaprzestać swojej działalności.

- Doskonale pamiętam niedzielny poranek 13 grudnia 1981 r., kiedy w miejsce bicia porannych dzwonów kościelnych usłyszałem złowrogo brzmiącą ciszę. Wraz z bliskimi na bieżąco śledziłem komunikaty nadawane przez telewizję, dotyczące wprowadzanego stanu wojennego przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim. Te tragiczne chwile głęboko wryły się w moją pamięć. Jestem świadomy tego, że jako społeczeństwo nie możemy o nich zapomnieć, ponieważ tylko wtedy istnieje szansa, że nigdy się nie powtórzą - wspomina Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński. 

Na ulicach miast, w celu powstrzymania strajków i fali niepokojów społecznych, wyszło ponad 100 tys. żołnierzy, funkcjonariuszy milicji oraz ORMO. Próby zdławienia strajków i chęć złamania ducha walki w narodzie, wielu z naszych rodaków przypłaciło internowaniem. W sumie internowano ponad 10 tys działaczy związanych z „Solidarnością”, a kilkadziesiąt osób straciło życie.

Wczoraj w wielu świątyniach w kraju modlono się w intencji Ojczyzny, a w miejscach upamiętniających tragiczne dla narodu Polskiego wydarzenia zapalono znicze. O godz. 19.30 w niektórych domach i budynkach użyteczności publicznej zapalono świece “Światło Wolności”. Z okazji rocznicy Instytut Dziedzictwa Solidarności opublikował w sieci nową wystawę "Księża Solidarności" przedstawiającą niezłomnych duchownych. 

- Bogato ilustrowana, internetowa wystawa „Księża Solidarności” przybliża życiorysy dziesiątek duchownych, którzy pomimo niebezpieczeństw, mieli odwagę przeciwstawić się opresyjnej władzy i nieść pomoc potrzebującym. Przypomina legendarne życiorysy takich postaci jak Jan Paweł II, kard. Stefan Wyszyński czy Jerzy Popiełuszko, ale też odsłania zupełnie nowe, wcześniej nieznane historie - czytamy na stronie internetowej “Solidarności”.

Wystawa dostępna pod linkiem: https://www.ids1980.pl/index.php/wystawy/ksieza-solidarnosci

Foto i tekst Krzysztof Telma


Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter