Symbol ciepła, a także nadziei, miłości i pokoju - takie jest Betlejemskie Światło Pokoju, którym jak co roku tradycyjnie dzielą się z nami harcerze.

To tradycja związana ze świętami, a zarazem gest pokoju dla wszystkich od harcerzy na święta. Światło pokoju przebyło długą drogę, aby dotrzeć do naszych domów. Każdego roku, od wiecznego ognia, który płonie w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem odpala się świece. Potem już skauci roznoszą lampiony do różnych państw, w tym także do Polski, po to aby się nim podzielić. Każdego roku Betlejemskiemu Światłu Pokoju towarzyszy hasło, które symbolizuje i utożsamia się często z aktualnymi wydarzeniami na świecie.

"Odważnie twórzmy pokój" tak brzmi hasło towarzyszące tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju. W tym roku już po raz 26. harcerze będą strażnikami światła, które symbolizuje nadzieję i pokój między narodami. Ta wspaniała świąteczna akcja swoje początki ma w Austriackim Radiu i Telewizji w Linzu, w których to zapoczątkowano przeróżne działania charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Harcerze z przyjemnością przyłączyli się do akcji, rozpowszechniając ją w Europie.

W Polsce, harcerze uczestniczą w akcji nieprzerwanie od 1991 roku. Niegdyś Harcerze odbierali Betlejemskie Światło pokoju od skautów słowackich nieopodal Łysej Polany w Tatrach. Następnie po uroczystej Mszy św., światło trafiało do wszystkich hufców i drużyn harcerskich w kraju. Dziś przekazanie co roku odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Światło wędruje zaczynając od harcerskiego ośrodka „Głodówka”, gdzie po mszy świętej w kapliczce przekazane zostaje dalej, aby trafić za pomocą rąk harcerek i harcerzy do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju.

Tradycja Betlejemskiego Światła Pokoju to jeden z nieodłącznych elementów Świąt Bożego Narodzenia. Symbol pokoju, a przede wszystkim porozumienia wszystkich ludzi i narodów, znak niekończącej się nadziei życia, które powinno być pozbawione konfliktów.

W Cieszyńskich parafiach już od czwartku, każdy z nas będzie mógł zabrać Betlejemskie Światło Pokoju do swojego domu. Między innymi w Parafii św. Marii Magdaleny, podczas Mszy św. porannej w Wigilię, o godzinie 6:30 i 8:00. Harcerze przyniosą "Światło betlejemskie" już dzień wcześniej, podczas ostatniej Mszy św. roratniej.

Niech Betlejemskie Światło Pokoju rozświetli w naszych domach na dobre i przyniesie ze sobą pokój, radość oraz najlepsze życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Patryk Staroń
fot. Marian Szpak
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter