Minęła 81. Rocznica Pierwszego Zrzutu "Cichociemnych". W piątek mieszkańcy gminy Dębowiec upamiętnili pierwszy zrzut na teren okupowanej Polski. To właśnie w okolicy Dębowca w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku podczas realizacji zadania o kryptonimie „Adolphus” wylądowali pierwsi trzej żołnierze: mjr lotnictwa Stanisław Krzymowski „Kostka”, rotmistrz kawalerii Józef Zabielski „Żbik” oraz kurier polityczny Czesław Raczkowski „Orkan”. Przy obelisku przedstawiciele władz gminy, powiatu, służb mundurowych, instytucji, stowarzyszeń oraz mieszkańców gminy uczcili ich pamięć. 

- Chcemy pamiętać o ich bohaterstwie, odwadze, honorze. Chcemy uczyć się od nich patriotyzmu i bezinteresownej miłości do Ojczyzny. Pragniemy zachować to dziedzictwo dla przyszłych pokoleń, ale też dla nas samych. Musimy je pielęgnować i przekazywać. Musimy też szczególnie dzisiaj w czasach niepokoju i zamętu, pamiętać o tym, że wojna zawsze niszczy to, co pokój zrodził. Pamiętając o Cichociemnych i ich poświęceniu, chcemy stawać się ludźmi, którzy odważnie tworzą pokój. Abyśmy nigdy nie musieli poznawać wartości pokoju poprzez doświadczenie wojny – podkreślała w czasie uroczystości Marta Szymik-Telesz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. 

Podczas akcji „Adolphus” przerzucono łącznie do kraju 316 cichociemnych oraz 28 kurierów politycznych. Świetnie wyszkolona elita Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie była wsparciem dla Armii Krajowej, przeprowadzając sabotaże, działania dywersyjne, a także zajmując się łącznością czy wywiadem. 

Tekst Krzysztof Telma/ foto GOKSiT






Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter