Docelowo otrzyma je pięćdziesiąt osób powyżej 65 roku życia, które borykają się z chorobą, są po zabiegu medycznym i wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Dziś kolejne opaski na ręce mieszkańców Cieszyna przekazała seniorom - Burmistrz Miasta, Gabriela Staszkiewicz.
Opaski bezpieczeństwa to jeden z elementów Programu „Korpus wsparcia seniora”, do którego przystąpiła Gmina Cieszyn.

Celem programu jest zapewnienie możliwości bezpiecznego funkcjonowania seniorom w ich miejscu zamieszkania poprzez poprawę poczucia bezpieczeństwa, a także możliwość samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych przez dostęp do tzw. „opieki na odległość" – wyjaśnia Burmistrza Miasta Cieszyna, dodając – Opaska z wyglądu przypomina zegarek na rękę. Jest lekka, prosta w obsłudze i co najważniejsze, może uratować życie. Życzyłabym wszystkim, którzy je otrzymali, by nigdy nie były im potrzebne, niemniej jednak jestem pewna, że jeśli sytuacja będzie tego wymagała, spełnią one swoją funkcję, a osoby, które je noszą poczują się dzięki temu bezpieczniej.

Jak działa opaska?

- Przede wszystkim szybko - w sytuacji upadku lub wciśnięcia przycisku SOS podejmowana jest natychmiastowa interwencja i udzielenie pomocy użytkownikowi opaski. Warto podkreślić, że do centrum ratunkowego przesyłane są na bieżąco wszystkie wykonywane przez opaskę pomiary. Dzięki temu ratownicy zawsze mają komplet informacji niezbędnych do podjęcia decyzji o interwencji. Dostępność teleopieki to 24 godziny, 7 dni w tygodniu przez 365 dni w roku – wyjaśnia Gabriela Staszkiewicz.

Opaska telemedyczna oprócz przycisków SOS i detektora upadków posiada również możliwość pomiaru pulsu i saturacji, lokalizator GPS, asystenta głosowego, dwustronną komunikację głosową, krokomierz, czujnik zdjęcia opaski, a także ładowanie indukcyjne.

Jak działa detektor upadku? Wbudowany w opaskę czujnik upadku uruchamia się w momencie, gdy użytkownik przewróci się i nie porusza przez następne kilkadziesiąt sekund. Nie ma wówczas potrzeby naciskania przycisku SOS, gdyż opaska automatycznie łączy się z telecentrum.

Seniorzy, którym przekazano opaski zostali odpowiednio przeszkoleni przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który jest koordynatorem programu.

- Obsługa opasek jest bardzo prosta i intuicyjna, jednak zdajemy sobie z tego sprawę, że każdy w innym tempie i w swoim czasie przyswaja pewne informacje. Jeśli więc ktoś potrzebuje wsparcia w zakresie obsługi opaski telemedycznej, dodatkowego wyjaśnienia… przeszkolenia, czy też ma dodatkowe pytania… zawsze pozostajemy do dyspozycji - podkreśla Maria Sobiecka, pełniąca funkcję na Samodzielnym stanowisku ds. organizacji pozarządowych, osób starszych i niepełnosprawnych.

- Początki są zawsze trudne, bo człowiek boi się, że coś zepsuje, ale rzeczywiście opaska wygląda na prostą w obsłudze… – mówi mieszkanka Cieszyna, korzystająca z programu - „Korpus wsparcia seniora”, dodając – Pewnie, jak każdy mam nadzieję, że nie będę miała okazji uruchomić przycisku SOS, ale dobrze jest wiedzieć, że w razie czego pomoc jest dostępna niemal na wyciągnięcie ręki. No i… spokojniejsze są o mnie moje dzieci i wnuki.

Warto przypomnieć, że w ramach Programu „Korpus wsparcia seniora” realizowany jest również wolontariat. Wolontariuszem może zostać sąsiad seniora, działacz środowisk młodzieżowych i obywatelskich, każda osoba chętna do pomocy osobom powyżej 65 roku życia. Pomoc wolontariusza polega na wsparciu seniora między innymi poprzez: wspólne spędzanie czasu wolnego, przyrządzanie posiłków, zakupy dla seniorów, wsparcie w załatwianiu prostych spraw urzędowych oraz pomoc w umawianiu wizyt lekarskich. To może być również towarzyszenie na spacerze i pomoc w sprawach związanych z utrzymaniem porządku w domu.
Źródło: Urząd Miejski w Cieszynie 
 
 
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter