Jak często okazujemy wdzięczność za to, co posiadamy? Zastanówmy się dziś, czym w ogóle jest dla nas wdzięczność i dlaczego powinniśmy ją okazywać.

Lekarze twierdzą, że wdzięczność wiąże się nierozerwalnie ze szczęściem. Ludzie wdzięczni prowadzą szczęśliwsze życie, bardziej doceniają to, co posiadają oraz skuteczniej radzą sobie z problemami i emocjami. Ponadto częściej mają również lepsze zdrowie i dobre relacje z innymi ludźmi.

„W codziennym życiu wyraźnie widać, że to nie szczęście czyni nas wdzięcznymi, lecz wdzięczność – szczęśliwymi”.
~ David Steindl-Rast

Kiedy okazujemy innym ludziom pozytywne emocje, ci stają się szczęśliwsi i docenieni. Dlaczego więc tak rzadko dziękujemy za to, co mamy? Zastanówmy się również, ile razy podziękowaliśmy Bogu za to, że dana nam jest możliwość codziennego wstawania z łóżka? Ile razy podziękowaliśmy za to, że jesteśmy zdrowi, mamy zdrowe dzieci, kochających rodziców, czy pracę, którą uwielbiamy i do której chodzimy z uśmiechem na twarzy? Jestem pewna, że na co dzień nie pamiętamy o tym, by dziękować i cieszyć się z tego, co posiadamy. Często narzekamy, że mamy się gorzej niż inni, że mamy mniej pieniędzy, gorzej urządzony dom, brzydszy samochód, czy nawet mniejszy telewizor niż sąsiedzi. Pomyślmy sobie, że są na tym świecie ludzie, którzy głodują, chorują, umierają i mają naprawdę ciężkie życie, a mimo tego wszystkiego potrafią być szczęśliwi i wdzięczni. Co więcej – potrafią również dziękować za to, co mają, mimo iż mają niewiele. Szczęściem wcale nie jest posiadana ilość pieniędzy, drogi samochód, czy ogromna willa wśród pięknych, rozłożystych drzew. Szczęściem jest miłość i przyjaźń. Te dwie rzeczy sprawiają, że nasze życie nabiera kolorów, a my stajemy się lepszymi ludźmi.

„Bądź wdzięczny za trudne chwile. One pozwalają ci się rozwijać. Bądź wdzięczny za swoje ograniczenia, ponieważ one dają ci szansę na poprawę. Bądź wdzięczny za każde nowe wyzwanie, ponieważ ono buduje twoją siłę i charakter. Bądź wdzięczny za swoje błędy. Przekazują Ci cenne lekcje”.
~ Troy Amdahl


Powyższy cytat zawiera bardzo mądre słowa, którymi wręcz powinniśmy kierować się w życiu. Bardzo łatwo jest być wdzięcznym za dobre rzeczy, ale sztuką jest doceniać również te złe, przykre chwile, które, czy tego chcemy, czy nie, również mają miejsce. Każde wydarzenie, każda nasza porażka, a nawet doświadczona choroba sprawiają, że stajemy się innymi ludźmi. Wszystko to, czego doświadczyliśmy ma wpływ na to, kim jesteśmy dziś. Dobrze wiem, jak ciężko jest cieszyć się z życia, kiedy nic nie układa się tak jak należy. Wiem, że ciężko dziękować Bogu za dane nam życie, kiedy nie mamy nawet sił ani ochoty, by podnieść się z łóżka i przeżyć kolejny dzień. Dni jednak mijają, problemy się rozwiązują, z czasem wszystko staje się bardziej klarowne. Po każdej nocy, nadchodzi dzień i choć czasem wydaje nam się, że ta noc nigdy się nie kończy, to zapewniam, że w końcu nastanie taka chwila, że wszystko co złe przeminie. Joel Osteen, amerykański pisarz chrześcijański i pastor, mówi, że: „może nie jesteś teraz tam, gdzie pragniesz być. Ale możesz spojrzeć w przeszłość i być wdzięcznym za to, że nie jesteś tam, gdzie byłeś kiedyś”. Wszystko mija, dobre chwile i te złe również. Cieszmy się więc tym, co jest teraz, bez względu na to, w jakiej sytuacji życiowej się znajdujemy. To wszystko prędzej czy później minie.

„Bądźmy wdzięczni wobec ludzi, którzy czynią nas szczęśliwymi. Oni są uroczymi ogrodnikami, dzięki którym nasze dusze rozkwitają”.
~ Marcel Proust

Wdzięczność jest najpiękniejszą emocją, zaraz po miłości, jaką możemy wyrazić. Buduje pozytywne relacje, sprawia, że jesteśmy szczęśliwi i dajemy szczęście innym. Ludzie czują się docenieni i zauważeni, sprawiamy, że ich dzień staje się lepszy, a oni mają ochotę dzielić się swoim szczęściem z innymi. Nawet zwykłe podziękowanie za przepuszczenie nas w drzwiach sprawia, że umilamy komuś dzień dobrym słowem. Bądźmy wdzięczni za wszystko, co nas otacza. Dziękujmy, bo nic nas to nie kosztuje. Przestańmy być zawistni i doceniajmy. Zacznijmy od dziś.


Justyna Kubaszczyk
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter