Kiedy pytam znajomych z północy Polski, czy mają pojęcie, gdzie leży Cieszyn - z reguły odpowiadają, że wiedzą, bo... przejeżdżali przez niego, kiedy wybierali się na wakacje za granicę. Nie da się ukryć, że Cieszyn mimo, że jest dosyć małym miastem cieszy się popularnością. Niestety wiele osób traktuje go tylko jako przystanek na drodze do celu.

Tymczasem okazuje się, że Cieszyn sam w sobie jest wyjątkowo ciekawym miasteczkiem i traktowanie go tylko i wyłącznie jako punkt przejazdowy w drodze do Czech jest błędem.

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że nasze miasto wcale nie jest tak turystycznie atrakcyjne, jak byśmy chcieli. Nie mamy tutaj wysokich wieżowców, plaży, ogromnego centrum, a pierwsza i jedyna zarazem galeria handlowa pozostaje wciąż w budowie.

Czym możecie się w takim razie pochwalić? - spytają turyści.

Otóż okazuje się, że do zaoferowania mamy więcej niż zwykłe zakupy w galeriach handlowych, czy odpoczywanie na plaży.

Zieleń, zieleń, zieleń...

W Cieszynie nie trzeba się martwić o brak terenów zielonych. Mamy gdzie odpoczywać, mamy gdzie spacerować z psem, a dzieci mają miejsce do zabawy.

Nie brakuje nam drzew, pod którymi można wypoczywać. Kiedy wyglądamy przez okno, zamiast wielkich budynków - widzimy zieleń, zamiast parkingów - boiska, a i powietrze wydaje się jakieś takie... czystsze - to jest właśnie plus małego miasteczka - wszędzie da się dostać piechotą, a jeśli bardzo nam zależy - komunikacją miejską. Mogę nawet pokusić się o stwierdzenie, że w Cieszynie posiadanie samochodu wcale nie jest priorytetem. 

Rynek

W wielu miastach rynek nie jest miejscem  szczególnym. W niektórych go nawet nie ma. Cieszyn może pochwalić się tym, że u nas rynek jest centrum spotkań wielu osób. To właśnie tutaj najbardziej tętni życie. To tutaj odbywają się koncerty, występy i to tutaj można napić się najlepszej kawy w mieście, obserwując z restauracyjnych ogródków ludzi, którzy... nigdzie się nie spieszą.

Nie spieszą się, bo... życie tutaj płynie inaczej - wolniej. Wszędzie jest blisko, więc nie dotyczą nas długie podróże komunikacją miejskie, czy stanie w korkach. Do pracy jesteśmy w stanie dotrzeć w ciągu kilkunastu minut - spacerem.

Ludzie

Rodziny żyją tutaj od pokoleń. Mieszkali i mieszkają tutaj nasi pradziadkowie, dziadkowie, rodzice - a także my, tworząc własne rodziny. Kojarzymy ludzi, których mijamy na ulicy, a sąsiedzi są dla nas niczym rodzina - w końcu przecież znamy się od lat.

Mówi się, że to ludzie tworzą miejsca. I taka jest prawda. Jakże ciężko by nam się żyło w miejscu, w którym nie mamy nikogo znajomego?

Budynki

Choć u nas nie da się znaleźć budynków rodem z centrum Warszawy, to jednak klimat starych kamieniczek działa na naszą korzyść. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak zwykłe stare budynki, ale czy próbowaliście kiedyś przejść się ulicą Głęboką i obejrzeć je dokładniej? Dostrzeżecie wtedy, jak wiele ciekawych szczegółów mają.

Mamy tutaj również Wzgórze Zamkowe z widokiem na całe miasto. Największe wrażenie robi w nocy, kiedy wszędzie wokół jest ciemno, a Cieszyn oświetlają jedynie latarnie, rzucające pomarańczowe światło.

Na Wzgórzu Zamkowym znajdują się również inne ciekawe obiekty, takie jak chociażby sam zamek, czy rotunda znana z tego, że widnieje na banknocie 20-złotowym. Tak, to właśnie tutaj jest postawiona ta budowla, którą każdy z Was widział już tysiące razy.

Pyszne wafelki

Któż z nas nie kojarzy smaku popularnych wafelków? Dawniej Olza - dziś Mondelez International - zapewnia chętnym pracę oraz słodkości. Mówi się, że u nas Prince Polo smakuje lepiej niż gdziekolwiek indziej.

Władze miasta

W Cieszynie władze wydają się być jeszcze bliżej ludzi niż w innych miastach. Burmistrz to osoba uśmiechnięta i przyjaźnie nastawiona do każdego. To właśnie on sprawia, że Cieszyn jest tak sympatycznym, gościnnym miasteczkiem.

Azyl dla twórców

W Cieszynie co roku są organizowane spotkania dla blogerów podróżniczych. To właśnie tutaj twórcy internetowi mogą przyjechać, pobyć w swoim towarzystwie, porozmawiać, podzielić się opinią, czy wypić wspólnie kawę.

Nigdzie nie zobaczycie piękniejszych starych kamienic, nie zjecie pyszniejszego lokalnego jedzenia, a także nie poznacie piękniejszej legendy o założeniu miasta. To jednak tylko niektóre z wielu rzeczy, których możecie doświadczyć w Cieszynie. Zapewniam. 

JK

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter