Rogaliki, grzybki, ule, orzeszki, a może bomby? Ich różnorodność i bogactwo smaku mogła przyprawić jury o słodki zawrót głowy. W niedzielę w oranżerii Zamku Cieszyn ogłoszono wyniki XII edycji konkursu na cieszyńskie ciasteczka. Misternie zdobione, przygotowane z najlepszych składników cieszyły nie tylko oko, ale i podniebienie. Ich różnorodność i fantazyjne wykonanie mogło zadowolić każdego smakosza cieszyńskich ciasteczek. 

W tegorocznej edycji nie tylko wzięli udział miłośnicy tradycji, ale także po raz kolejny zwolennicy innowacji i poszukiwania nowych smaków. W sumie do słodkiej rywalizacji stanęło 24 uczestników - 16 w kategorii Tradycji i 8 w kategorii Eksperyment.

W składzie Jury, prócz Ewy Gołębiowskiej, dyrektor Zamku Cieszyn i Krystyny Folwarczny, współautorki publikacji „Cieszyńskie ciasteczka”, zasiadła Krystyna Obszarny, nauczycielka Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie. Nagrodą główną, zarówno w kategorii Tradycja, ufundowaną przez Burmistrza Miasta Cieszyna, jak również w kategorii Eksperyment, ufundowaną przez Zamek Cieszyn, była nagroda pieniężna w wysokości 500 złotych. 

Tradycja wypiekania drobnych ciasteczek na Śląsku Cieszyńskim sięga czasów panowania Habsburgów. Zazwyczaj pojawiały się na nadolziańskich stołach z okazji Świąt Bożego Narodzenia lub w czasie ważniejszych uroczystości rodzinnych. Ich różnorodność i bogactwo użytych składników zwiększała się wraz z majętnością gospodarza. Dziś tak jak przed wiekami, przygotowywane są z najwyższej jakości składników, nie żałując masła, cukru i bakalii. 

Wyniki:

Kategoria: Tradycja
I miejsca: Ewa Wojaczek, Cieszyn
II miejsce: Anna Świerczek, Cieszyn
III miejsce: Teresa Papkala, Skoczów
III miejsce: Jolanta Stępnikowska, Strumień
wyróżnienie: Monika Kozieł, Gumna

Kategoria: Eksperyment
I miejsce: Gabriela Bujok, Zebrzydowice
II miejsce: Jadwiga Kruszy, Dzięgielów
III miejsce: Agnieszka Kukuczka, Cieszyn

Tekst i foto: Krzysztof Telma


















Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter