“Niebezpieczne, niewygodne, nieprawomyślne: książki zakazane na przestrzeni dziejów” to tytuł wystawy, autorstwa Rafała Cholewy oraz Krzysztofa Kleczka, jaką otwarto w piątek w przestrzeniach Książnicy Cieszyńskiej. Nowa ekspozycja prezentuje kilkadziesiąt dzieł zakazanych bądź ocenzurowanych przez m. in. władze różnych ustrojów, a znajdujących się w zbiorach cieszyńskiej instytucji.

Wśród nich dzieła Adama Mickiewicza, tworzone podczas emigracji czy też publikacje wydawane na Śląsku Cieszyńskim, uważane za obraźliwe na ziemiach zaboru rosyjskiego. Sporą część ekspozycji zajmują również publikacje zakazane w czasie III Rzeszy oraz w Związku Sowieckim.

Autorzy wystawy zwracają także uwagę na drugie wydanie głośnego poematu Samuela Twardowskiego. Pierwsze wydanie z 1649 roku, opisuje m. in. stosunki między Rzeczpospolitą, a wschodnim mocarstwem w czasach Zygmunta III, które wywołało poruszenie nie tylko wśród zwierzchników imperium rosyjskiego, ale także samego cara Aleksego Michajłowicza.

- W dalszej części wystawy skupiliśmy się na kwestiach związanych z polską książką zakazaną, przede wszystkim na okresie zaborów i okresie po 1945 roku. Chcieliśmy przedstawić w jaki sposób w tym okresie wymazywano pamięć narodu o swojej historii, ale także pokazać w jaki sposób blokowano już pod koniec tego okresu napływ nielegalnej w rozumieniu rządzących literatury - wyjaśnia Krzysztof Kleczek, współautor wystawy. Wystawa pozostanie w murach Książnicy Cieszyńskiej do 1 czerwca.










Foto i tekst Krzysztof Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter