21 maja, w samo południe w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Cieszynie odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy z Těšínském Divadlem Český Těšín.

Celem porozumienia jest wspomaganie wielopłaszczyznowego rozwoju młodzieży, rozwijanie wrażliwości i stworzenie możliwości nabycia podstawowych umiejętności aktorskich oraz dziennikarskich dla uczniów klas licealnych.

Porozumienie podpisali ksiądz Tomasz Sroka Dyrektor katolickich placówek i Petr Kracik Dyrektor Těšínského Divadla.

Kierując się dobrem młodzież, obie strony zobowiązały się do wzajemnej współpracy polegającej na bezpłatnym udziale uczniów Katolickiego Liceum im. św. Melchiora Grodzieckiego z Oddziałami Gimnazjalnymi w procesie powstawania spektakli teatralnych Těšínského Divadla, w ramach prób otwartych, zajęć dydaktycznych związanych z tematyką funkcjonowania teatru oraz dyskusyjnych dotyczących recenzowania spektakli teatralnych. Tym samym szkoła zobowiązała się do czynnego udziału w akcjach promocyjnych Těšínského Divadla oraz do uczestniczenia w spektaklach wchodzących w skład repertuaru programu Teatr i Szkoła.

- Dzisiejsza młodzież jest bardzo kreatywna i bardzo aktywna. Myślę, że ta współpraca przyniesie wymierne korzyści – podkreślał ks. Tomasz Sroka.

Po co teatr w szkole? - Uzasadnieniem potrzeby realizacji edukacji przez sztukę jest inwestowaniem w budowanie świadomego i współpracującego ze sobą społeczeństwa, w którym sztuka nie tylko upiększa życie, ale przede wszystkim rozwija osobowość młodego człowieka na poziomie indywidualnym oraz zbiorowym, stwarza warunki do zrozumienia własnej tożsamości – mówił podczas wydarzenia ks. dr Andrzej Abdank-Kozubski.

Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć również gospodarza miasta.

- To będzie wspaniała i ekscytująca przygoda, nie tylko dlatego, że staniecie na deskach teatru, ale jeszcze będziecie mieli możliwość współpracować z artystami – podkreślała Burmistrz Miasta, która uczestniczyła w wydarzeniu. Tego dnia obecny był również Piotr Gruchel Naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Miasta.
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter