W niedzielę miłośnicy rodzimego folkloru po raz kolejny spotkali się w samym sercu miasta.

XIV Dzień Tradycji i Stroju Regionalnego zgromadził nad Olzą tych wszystkich, dla których ważne jest kultywowanie lokalnych tradycji i przekazywanie ich kolejnym pokoleniom Cieszyniaków. 

Podtrzymywanie tradycji to nasz obowiązek, a także wyraz naszego stosunku do naszej małej Ojczyzny, jej historii oraz naszych przodów. Dawniej noszenie strojów, było czymś oczywistym, co podkreślało przynależność do regionu i było symbolem naszej ziemi, dziś ma raczej charakter okazjonalny, podkreślany w czasie wydarzeń i lokalnych świąt. 

O podtrzymanie naszej regionalnej tożsamości i niezwykle bogatej w folklor historii dba Koło nr 6 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, które przy współpracy COK „Dom Narodowy” w Cieszynie organizuje to lokalne święto folkloru. Wydarzenie zainagurowała Msza św. za żywych i zmarłych członków Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Kościele Parafialnym św. Marii Magdaleny w Cieszynie, którą uświetniła muzyką Beskidu Śląskiego w wykonaniu Kapeli Ludowej „Jetelinka” z Istebnej.

Ta Msza św. to początek święta stroju regionalnego, ale to także wielkie podziękowanie Panu Bogu za Macierz Ziemi Cieszyńskiej, która nie tylko każe swoim członkom pięknie się ubierać, ale także uczy młode pokolenie wartości, która jest wpisana w piękną naszą Ziemie Cieszyńską. Dziękuję Wam za to piękne świadectwo ukochania Boga i Ojczyzny - podkreślał w czasie Eucharystii ks. Jacek Gracz, proboszcz parafii.

Tuż po niej, wydarzenie przeniosło się na płytę Rynku. Mimo skąpanego w blasku słońca miasta, popołudniowy program wypełniły występy Kapeli „Bezmiana” z Bystrzycy, Kapeli Ludowej „Jetelinka” z Istebnej, Regionalny Zespół Śpiewaczy „Studzieńczanie” ze Studzionki oraz Zespół Pieśni i Tańca „Suszanie” z Suchej Górnej. Folklor w najmłodszym wydaniu zaprezentowały także dzieci z cieszyńskich przedszkoli. Artystycznym występom towarzyszyły stoiska z wyrobami regionalnymi oraz warsztaty plastyczne dla dzieci.

Foto i tekst Krzysztof Telma 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter