11 lipca, w ramach Święta Policji na rynku w Cieszynie - cieszyński oddział PCK zaprasza wszystkich, którzy chcieliby oddać krew i zarejestrować się w specjalnym banku jako potencjalny dawca szpiku.

Każdego dnia w całej Polsce potrzebne są setki litrów krwi. Dlatego tak ważne jest abyśmy potrafili się nią dzielić z potrzebującymi.

- Sporo mieszkańców naszego regionu czeka nie tylko na krew, ale także na przeszczep szpiku. Im więcej nas zarejestruje się jako potencjalny dawca - tym większa szansa na to, że w przyszłości uratujemy komuś życie. To bardzo ważne i warto ludzi uświadamiać w tej kwestii. To, ilu nas będzie, zależy tylko od nas samych. Dlatego gorąco zachęcamy aby w ten dzień przyjść na rynek, oddać krew i zarejestrować się do banku potencjalnych dawców - mówi "Gwiazdce Cieszyńskiej" Tomasz Piwocha z cieszyńskiego oddziału PCK.

Krew jest niezbędna do życia, a każdego dnia potrzeba setki litrów krwi, aby komuś pomóc wrócić do zdrowia lub uratować życie. Niestety krwi nie możemy wyprodukować, ale możemy się nią podzielić. Podczas pobierania krwi personel medyczny pobiera od nas zaledwie kilka jednostek tego cennego dla życia płynu. Warto dodać, że już pół litra przetoczonej krwi może uratować życie nawet trzem osobom! Gorąco zachęcamy do oddawania krwi jednak należy pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na oddanie krwi musimy spełnić  kilka podstawowych warunków:

- dobry stan zdrowia
- wieku 18 - 65 lat
- waga co najmniej 50 kg
- konieczny dokument tożsamości ze zdjęciem (dowód osobisty, prawo jazdy, paszport)

P. Staroń
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter