Spotkanie z Ewangelią w Adwencie - to najlepszy sposób przygotowania się  na przyjście Pana. Praktyka ta weszła na trwałe w środowisko katowickiego KIK – u, który zorganizował dla chętnych  kolejne rekolekcje. Odbyły  się one w dniach  od 22 do 24 listopada br., w Ośrodku Spotkań i Formacji im. św. Jadwigi Śl. w Brennej. Udział w nich wzięło ok 70 osób należących do KIK Katowice, a także absolwenci Duszpasterstwa Akademickiego, założonego przez śp. ks. Herberta Hlubka z diecezji gliwickiej, katowickiej, sosnowieckiej i bielsko-żywieckiej.

Rekolekcje poprowadziła  dr Danuta Piekarz - biblistka i italianistka, wykładowca m.in.: na UJ,  UP JPII w Krakowie,  tłumaczka wielu  znanych rekolekcjonistów, autorka książek m .in „Ewangelia dla początkujących”, „Apokalipsa – przesłanie na nasze czasy”, „Mojżesz. Na drogach zaufania”. Publikuje także w Internecie.

Założeniem rekolekcyjnych konferencji  była pomoc uczestnikom w głębszym przeżyciu Adwentu oraz okresu Bożego Narodzenia. Ułatwieniem w przygotowaniu się do tych wydarzeń były pogłębione rozważania wybranych tekstów Starego Testamentu zapowiadających przyjście Mesjasza, m.in. „Wyrocznia Natana”, „Testament Jakuba”, Pieśni. a także kontemplowano fragmenty Ewangelii według św. Mateusza i św. Łukasza, nazywanych "Ewangelią dzieciństwa Jezusa". Obejmują one  m.in. następujące tytuły: ” Rodowód Jezusa”, „Zwiastowanie Maryi”, „Narodziny Jezusa”, „Ofiarowanie Pańskie”, „Mędrcy ze Wschodu” , „Dwunastoletni Jezus w świątyni.”. Materiały te, przygotowane przez prelegentkę, wydrukowano i rozprowadzono  wśród uczestników rekolekcji.

Jak oni je przeżyli?

Każdy wykład był żywo komentowany przez słuchaczy, którzy również kierowali do prowadzącej wiele pytań i próśb o wyjaśnienie wątpliwości, podczas czytania niełatwych tekstów biblijnych. „Dr Danuta Piekarz w bardzo przystępny sposób przybliżyła nam rodowód Jezusa Chrystusa z racji zbliżającego się Adwentu i Bożego Narodzenia”- wyjaśnił Benedykt Samol – uczestniczący wraz  żoną Anną w rekolekcjach. Ciekawy dobór najważniejszych tekstów mesjańskich Starego Testamentu, a także szczegółowa  analiza „ Ewangelii dzieciństwa Jezusa” , spisana  przez dwóch ewangelistów - Mateusza i Łukasza - pozwoliły nam lepiej przygotować się do oczekującego nas nadejścia Bożego Narodzenia” – stwierdził Benedykt. Dodał również -„Adwent to okres  oczekiwania na kogoś kogo kochamy. Z tekstów wiemy, że już 3 tys. lat przed narodzeniem Chrystusa wierzono w nadejście Emanuela.  Zauważamy tu pewną ciągłość, prawo rozwoju, pomiędzy Starym i Nowym Testamentem. Narodzenie dziecka jakby na  nowo potwierdza miłość Boga do człowieka, to znak, że Bóg nie zniechęcił się do mieszkańców ziemi. Powołał Syna już w łonie Matki, jako sługę do pomocy, a  jednocześnie jako paraklet, czyli naszego obrońcę przed Bogiem, pomimo upadków i grzechów”.  Poczuliśmy się jak ziemia, w którą dr Danuta Piekarz zasiała głos naszego Zbawiciela do ciągłego wzrastania ku Bogu”.

„Bardzo cenimy sobie wykłady biblijne dr Danuty Piekarz” - potwierdził Adam Gryłka, uczestniczący w rekolekcjach z żoną Anną. „Pomagają nam one dogłębnie wczytać się - w wydawałoby się znane nam Pismo Święte - i odkryć w nim wiele nowych szczegółów, związków z innymi fragmentami oraz symbolami.  Wykłady takie zachęcają do pogłębionej lektury tekstów czytanych podczas liturgii. Warto w domu zapoznać się z ich obszernym kontekstem. Ale równocześnie widać wyraźnie, że samodzielna lektura szczególnie Starego Testamentu, bez znajomości tekstów źródłowych w językach oryginalnych, a zwłaszcza komentarzy, które przechowuje tradycja kościoła, jest bardzo trudna. Może nawet prowadzić na manowce. Tym bardziej należą się podziękowania prelegentce za wspaniałe wykłady”.

„Pani dr Danuta Piekarz wyjaśniła problem, który nurtował mnie już od dłuższego czasu” pochwaliła się Aneta Sanocka - która przybyła na rekolekcje wraz z małżonkiem Jackiem i córką Mają. „ Słuchając prelegentki uświadomiłam sobie – powiedziała Aneta - jak ważne jest czytanie ewangelicznych tekstów z objaśnieniami. Bez tego, polegając tylko na swojej wiedzy można zinterpretować Pismo Święte w niewłaściwy sposób. Warto uczestniczyć w takich  rekolekcjach, aby zyskać większą na ten temat wiedzę”.

W programie spotkania,  na każdy dzień  przewidziano modlitwy - podczas Jutrzni, Nieszporów i Mszy Św., które były odprawiane przez ks. Sebastiana Mareckiego.  Intencje były różne  m.in.:   za śp.   ks. Herberta Hlubka i bpa Romana Pindla - ordynariusza diecezji bielsko  żywieckiej. Modlitwy wieczorne kończyły się Apelem Jasnogórskim.

Ciekawym punktem programu spotkania było wyświetlenie kilkuminutowego fragmentu filmu o śp. ks. Herbercie Hlubku – naszym Szefie - pt.: „My z niego wszyscy” i spotkanie z jego reżyserem Ireneuszem Cencorem. Można mieć nadzieję, że w niedługim czasie będziemy mogli zobaczyć pełną jego wersję.

Tradycyjne rekolekcje przeżywane w Ośrodku Spotkań i Formacji im. św. Jadwigi Śląskiej w Brennej, zostają zawsze głęboko w pamięci. Odbywają się w zaprzyjaźnionym, wielopokoleniowym środowisku akademickim. Nad ich organizacją, od lat, czuwają Jacek Bachniak i Joanna Sosna. Zapewnia się tu uczestnikom bardzo dobre warunki pobytu i wspaniałą kuchnię. Natomiast  piękne, górskie  widoki zachęcają  do spacerowania. Następne spotkanie organizatorzy zaplanowali  w Ośrodku Salezjańskim w Tarnowskich Górach, 19 stycznia 2020 r. Zaś miejscem wielkanocnych rekolekcji, w roku św. Jana Pawła II, będą oczywiście Wadowice.

Więcej zdjęć z rekolekcji w Brennej można zobaczyć TUTAJ

Tekst i fotografie Urszula i Andrzej OmylińscyPodziel się artykułem:
FaceBook  Twitter