Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Tomasz Chrzan –  diecezjalny duszpasterz harcerzy diecezji bielsko – żywieckiej, a przy ołtarzu wraz z nim modlili się księża  katedralni: Mieczysław Jonik oraz Łukasz Mieszczak.

 W wygłoszonej homilii ks. Tomasz stwierdził, że „Światłem, które daje moc, jest sam Chrystus. Nie bez przyczyny miejscem, gdzie to Światło ma początek, jest Betlejem. Od dwóch tysięcy lat, od momentu Jego narodzenia, Chrystus i Jego nauka z mocą przemieniają świat, a każdego z nas wzywają do konkretnego działania. Myślę, że nie potrafimy sobie wyobrazić dziś świata bez Chrystusa, bez chrześcijaństwa, a więc bez mocy, z którą  przemienia On świat na lepsze”, zachęcając, by „dać się dotknąć” i „zapalić się Chrystusowym światłem” po to, by nabrać Jego mocy. „Nie twierdzę, że wszystko będzie prostsze, ale od tej pory będziemy patrzeć na wszystko z Bożej perspektywy, a to całkowicie zmienia punkt widzenia”.

„W imię tego betlejemskiego Światła zakładano pierwsze przytułki i szpitale, a także już w starożytności walczono o prawa kobiet. W imię tego Światła przypominano, że każdy człowiek ma swoją godność i jest równy przed Bogiem. Światło z Betlejem od dwóch tysięcy lat z mocą przemienia świat. I będzie to czynić nadal, nawet jeżeli ktoś tę prawdę zakwestionuje”.

Betlejemskie Światło Pokoju na ręce ks. Tomasza przekazali harcerki: Magdalena Pustoszkin, Justyna Krajewska oraz harcerz Jakub Kania. W uroczystej Mszy świętej uczestniczyło około stu harcerek i harcerzy z Beskidzkiego Hufca ZHP.

W specjalnym namiocie ustawionym przed katedrą harcerze i harcerki rozdawali zainteresowanym lampiony z Betlejemskim Światłem Pokoju.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

Betlejemskie Światło Pokoju to znak braterstwa, jedności i pokoju, który stanowi nieodłączny element adwentowego przygotowania do Bożego Narodzenia w Polsce.

Tekst i foto: Marian Szpak





















 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter