Podczas styczniowej sesji, Radni Sejmiku Województwa Śląskiego przyjęli uchwałę o zatwierdzeniu do realizacji wyłonionych w głosowaniu projektów. To zielone światło dla „Pociągu do Kultury”, na który oddano blisko 1200 głosów!


Pod koniec 2019 roku ogłoszono wyniki pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego województwa śląskiego. W głosowaniu wzięło udział blisko 24 tys. mieszkańców województwa śląskiego. W internetowym głosowaniu mieszkańcy z
całego Śląska zdecydowali o pond 9 mln zł. Wśród zadań z marszałkowskim dofinansowaniem znalazł się także projekt "Pociąg do Kultury", którego autorem jest Michał Nowak - mieszkaniec Cieszyna, pracownik Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji oraz Cieszyńskiego Centrum Informacji.

Mimo iż głosowanie zakończyło się 30 listopada 2019 r., a ogłoszenie wyników miało miejsce przed końcem 2019 roku, to oficjalna zgoda na realizację projektów wybranych w głosowaniu została wydana podczas XVII sesja Sejmiku Województwa Śląskiego, która odbyła się w poniedziałek, 13 stycznia.

Formalności związane z zatwierdzeniem listy projektów przez śląskich radnych, nie powinny mieć wpływu na realizację jego z ciekawszych projektów o zasięgu wojewódzkim, którym z pewnością jest „Pociąg do Kultury”. Według wstępnych założeń jego realizacja miałaby się bowiem odbywać od kwietnia do grudnia 2020 roku. Projekt ten zakłada tańsze o 50% przejazdy mające na celu odwiedzenie ponad 300, specjalnie wyselekcjonowanych, śląskich „miejsc kultury”, dając mieszkańcom województwa śląskiego możliwość wykorzystania 2000 przejazdów miesięcznie, realizowanych przez Koleje Śląskie.

A skąd wziął się pomysł na „Pociąg do Kultury”?

- Pomysł powstał prawdopodobnie zanim ktokolwiek pomyślał o tym, żeby utworzyć Marszałkowski Budżet Obywatelski, choć dużo wskazuje na to, że jego koncepcja idealnie wpasowała się w założenia projektów wojewódzkich. Można więc powiedzieć, że “Pociąg do Kultury” tylko czekał, żeby dodać go do rozkładu jazdy na rok 2020. Mam nadzieję, że realizacja tego projektu będzie odpowiadała oczekiwaniom osób, które go poparły, a koncepcja okaże się ponadczasowa i będzie mogła zaistnieć w przyszłości, również niezależnie od Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego, tak jak to miało miejsce w przypadku akcji “Kolej na Muzea” - wyjaśnia Michał Nowak - autor projektu „Pociąg do Kultury”.

Zachęcamy do odwiedzenia profilu „Pociągu do Kultury” w portalu społecznościowym Facebook, gdzie na bieżąco można śledzić aktualne przygotowania do uruchomienia pierwszego kulturalnego przejazdu kolejowego. Profil projektu dostępny jest tutaj.

Informacja prasowa.

Zdjęcie: Witold Trolka UMWS
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter