Obchody 18 maja br. 100-lecia urodzin świętego Jana Pawła II w bazylice hałcnowskiej rozpoczęły się od wypuszczenia 100 balonów białych i żółtych z cytatami nauczania świętego papieża oraz zapalenia 100 zniczy na murach okalających bazylikę.

Przed uroczystą Eucharystią odbyło się nabożeństwo majowe z aktem oddania narodu polskiego pod opiekę Maryi ( akt wypowiedziany przez Jana Pawła II w 1979r. na Jasnej Górze). Uroczystą Mszę świętą, koncelebrowaną sprawował ks. biskup Piotr Greger wraz z księżmi posługującymi w hałcnowskiej bazylice na czele z ks. proboszczem Piotrem Koniecznym.

W wygłoszonym słowie Bożym ks. biskup Piotr Greger, nawiązując do uroczystości 100- lecia urodzin przypomniał, że Karol Wojtyła jako młody chłopak otrzymał od ojca obrazek z wypisaną na odwrocie modlitwą do Ducha Świętego. „Regularnie ją odmawiał, ona mu towarzyszyła przez całe życie. Nieustannie uczył się wsłuchiwać w Jego głos” – zauważył ks. biskup Piotr i zaznaczył, że właśnie ten głos powiedział przyszłemu papieżowi, by zrezygnował ze studiów polonistycznych, zostawił tak ukochany teatr i podjął studia teologiczne i formację do kapłaństwa.

„Jak wyjaśnić decyzję o nominacji biskupiej w tak młodym wieku, aby przyjąć święcenia mające obdarzyć Karola Wojtyłę pełnią kapłaństwa? Czy można logicznie uargumentować to, co się wydarzyło w pamiętny poniedziałek, 16 października 1978 roku w Rzymie, kiedy Duch Święty wskazał zgromadzonym na konklawe kardynałom, aby następcą na Stolicy św. Piotra został człowiek z dalekiego kraju, przerywając w ten sposób długi łańcuch kolejnych papieży pochodzących z Italii?”

Zdaniem ks. biskupa Piotra, Karol Wojtyła jako młody człowiek, następnie ksiądz, biskup, kardynał i papież Jan Paweł II najpierw w modlitwie prosił, a potem zgodził się na to, aby drogami swojego życiowego powołania był prowadzony przez Ducha Świętego. „Tego nauczył się od Maryi, która w mocy Ducha poczęła, a następnie wydała na świat Syna Bożego” – dodał i zachęcił, by dziękować Bogu za osobę i pontyfikat św. Jana Pawła II. „Dziękujemy za to, że mieliśmy szczęście i wielki przywilej żyć w tak niezwykle ciekawych czasach. Ufni w tajemnicę świętych obcowania, prosimy św. Jana Pawła II, aby nieustannie orędował przed Bogiem w naszych polskich sprawach”.

Na zakończenie ks. biskup Piotr powiedział: „Święty Janie Pawle, dziękujemy Ci za to, że byłeś, że nigdy o nas nie zapomniałeś, że byłeś z nas, pośród nas, ale przede wszystkim byłeś dla nas. Dziękując, prosimy: módl się za nami!”.

Na zakończenie liturgii list od prezydenta Andrzeja Dudy odczytała bielszczanka Paulina Malinowska- Kowalczyk. Doradca prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystą liturgię zakończyło zasłonięcie piety Matki Bożej Bolesnej w hałcnowskim sanktuarium.

Tekst i foto: Marian Szpak 

 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter