Dziś obchodzimy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Dla Parafii Opatrzności Bożej w Cieszynie to szczególnie ważny dzień, nie tylko zwiastuje ponowne przyjście Jezusa, to także dzień, w którym młodzi parafianie po raz pierwszy przyjęli Ciało Chrystusa. Majowy harmonogram uroczystości pierwszokomunijnych pokrzyżował ogłoszony w Polsce stan epidemii.

Wiele parafii postanowiło przenieść tą uroczystość na czerwiec lub nawet na okres powakacyjny. Tutaj jednak w kościele filialnym w Kalembicach, przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, udało się już teraz sprostać wyzwaniu i w dość kameralnej atmosferze przystąpić do Sakramentu Komunii Świętej - pierwszej grupce dzieci.

- Największe wyzwanie to była decyzja, dlatego uczynił to ksiądz proboszcz wraz ze mną i rodzicami. Wspólnie zdecydowaliśmy, żeby jednak Pierwszą Komunię Świętą zorganizować już teraz. Wiadomo, trzeba było się spotkać by przeprowadzić nauki powtórzeniowe czy spowiedź próbną, ale wszystko udało się sprawnie przeprowadzić w małych grupach. Myślę, że dzieci są dobrze przygotowane - zdradza naszemu portalowi ks. wikary Arkadiusz Trzopek, który nadzorował przygotowanie dzieci.

Tegoroczna uroczystość w cieniu koronawirusa ogranicza się do udziału najbliższych członków rodziny. Zamiast tłumu wiernych zgromadzonych podczas niedzielnej Eucharystii, pamiątkowych grupowych zdjęć przy ołtarzu czy składania przez dzieci darów ofiarnych, w świątyni mogła się znajdować ograniczona ilość wiernych i zachowaniem bezpiecznej odległości.

Z pośród 33 dzieci, które planowo w tej parafii mają przystąpić do stołu Pańskiego, dziś na pierwszokomunijnej Mszy o godz. 9.30 przystąpiło pięcioro, kolejna grupa jeszcze tego samego dnia. To podkreśliło specyficzny i osobisty charakter uroczystości. Wiele z nich z utęsknieniem czekało na moment, w którym rozpoczną pełne uczestnictwo we Mszy św. i zacieśnią swoją relację z Bogiem.

- Nie chcieliśmy dłużej czekać. Pan Jezus jest potrzebny tu i teraz, nie chcieliśmy odkładać Go na jesień. Zdecydowaliśmy, by dla dobra dzieci już teraz Komunia Święta została im udzielona. Sakramentu komunii udzielimy w trzech turach, na trzech mszach, ostatnia zaplanowana jest na 7 czerwca - dodaje duchowny.

Podobny scenariusz przygotowywany został w wielu parafiach naszej diecezji. W Parafii Świętej Marii Magdaleny w Cieszynie do Pierwszej Komunii Świętej przystąpi w tym roku 71 dzieci. Tutaj Msze św. z udzieleniem Pierwszej Komunii Świętej zaplanowano na 14 i 21 czerwca, w wyznaczonych terminach zostaną odprawione po dwie Msze święte.

Foto i tekst Krzysztof Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter