Dziś Kościół Katolicki obchodzi Uroczystość Objawienia Pańskiego. Co roku w dniu jednego z pierwszych ustanowionych przez Kościół świąt, wierni uczestniczyli w licznie w organizowanych Orszakach Trzech Króli. W tym roku ze względu na pandemię większości miast w Polsce zrezygnowała z organizacji orszaków bądź ograniczyła je do symbolicznego wymiaru. Tegorocznej uroczystości towarzyszy hasło „Panu dzięki oddawajmy”.

Nad Olzą w wielu cieszyńskich parafiach tradycyjny Orszak Trzech Króli zastąpiono wspólnym kolędowaniem. W Kościele parafialnym pw. św. Marii Magdaleny uroczystej Eucharystii towarzyszył "Orszak kolędowy", prowadzony wokalnie przez parafialną grupę oazową, wspieraną przez ks. Damiana Brodę. W murach świątyni pojawili się także trzej mędrcy Kacper, Melchior i Baltazar, którzy oddali Nowonarodzonemu Jezusowi pokłon.

- Ponieważ trwa pandemia nie możemy zorganizować orszaku i spotkać się jak zwykle na Rynku naszego miasta, ta uroczysta Msza św. będzie więc połączona ze wspólnym kolędowaniem - wyjaśniał sprawujący proboszcz parafii ks. Jacek Gracz.

Święto Epifanii to czas kiedy kapłan tradycyjnie dokonuje poświecenia kredy, kadzidła i wody. Po zakończeniu Eucharystii, wierni mogli zabrać do swoich domów poświęconą kredę, która w czasach pandemii ma zastąpić nam nieobecność kapłana w naszych domach. - Zachęcam, aby każdy przedstawiciel rodziny zabrał do swego domu poświęconą kredę i odznaczył nią na drzwiach symbole tak, jak czynili to w minionych latach ministranci podczas wizyty kolędowej. Niestety kolęda w tym roku się nie odbędzie dlatego Was bardzo proszę byście to zrobili za ministrantów – mówił ks. Jacek Gracz.
Foto i tekst Krzysztof Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter