Święte Triduum Paschalne Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się liturgią Eucharystyczną Wieczerzy Pańskiej wieczorem w Wielki Czwartek, a kończy nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

W tym roku ze względu na obostrzenia panujące z powodu epidemii koronawirusa obchody przybiorą inną formę. Jak poinformowała Parafia św. Marii Magdaleny w Cieszynie obrzędy Wielkiego Tygodnia będą sprawowane przy udziale 50 wcześniej zapisanych osób. Obrzędy będą transmitowane poprzez stronę internetową parafii i na parafialnym kanale YouTube.

Jak zdecydowali biskupi w tym roku niestety nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów. Błogosławieństwa pokarmów należy dokonać w czasie świątecznego śniadania w Niedzielę Wielkanocną w domu.

Triduum Paschalne jest najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu liturgicznym. Wierni na całym świecie podczas Triduum Paschalnego przeżywają mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Wielki Czwartek - w ten dzień świętujemy pamiątkę ostatniej wieczerzy Jezusa ze swoimi uczniami.

Wielki Piątek - dzień męki i śmierci Jezusa. Związany jest z Liturgią Męki Pańskiej i adoracją krzyża.

Wielka Sobota - to dzień Chrystusa pogrzebanego i dzień czuwania przy Bożym grobie.

Jest to szczególny czas spokoju, w którym pobudzeni do refleksji, próbujemy się pojednać z Bogiem w sakramencie pokuty.

Obchód Świąt rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Wielki Czwartek to dzień ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa.

W Wielki Czwartek rozpoczniemy najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym, którego istotą jest celebracja misterium paschalnego znane jako Triduum Paschalne, które zakończymy podczas nieszporów po południu w Niedzielę Wielkanocną.

W Wielkim Tygodniu zachęcamy do uczestnictwa w uroczystościach Triduum Paschalnego w cieszyńskich parafiach zgodnie z panującymi obostrzeniami (każda parafia ma swoje wytyczne m.in. co do ilości przebywania wiernych w świątyni), podczas których odbędą się adoracje Chrystusa w poszczególnych parafiach.

Tekst i foto: P.StarońPodziel się artykułem:
FaceBook  Twitter