Zeszłoroczne ograniczenia w podróżowaniu zainspirowały nas do zorganizowania cyklu spotkań podróżniczych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Również w tym roku proponujemy Państwu spędzenie środowych letnich popołudni w Bibliotece. Zaprosiliśmy do współpracy podróżników, którzy podzielą się z nami swoimi wrażeniami i obserwacjami, ilustrowanymi pięknymi zdjęciami z niezwykłych miejsc. Mamy nadzieję, że cykl spotkań „Wakacyjne podróże z biblioteką” choć odrobinę osłodzi naszym czytelnikom brak wymarzonego wyjazdu w tym roku, a być może zainspiruje do zaplanowania podróży marzeń w przyszłości?

Wspólne podróżowanie rozpoczęliśmy 21 lipca spotkaniem - Gujana Francuska – cała mozaika sztucznie zestawionych ze sobą kultur, które współistnieją pod francuskim płaszczem. Kolejny plan przedstawia się następująco:

►28 lipca – Turkmenistan i inne stany – podróż po krajach Azji Centralnej

Biblioteka Miejska w Cieszynie zaprasza 28 lipca br. o godz. 17.00 na prelekcję znakomitego reportera, Wojciecha Góreckiego w ramach cyklu Wakacyjne podróże z biblioteką.
Jak Azja Centralna i Kaukaz wyglądają dziś, prawie trzydzieści lat po rozpadzie radzieckiego imperium? W jaki sposób Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan, których granice wyznaczają zasieki, pola minowe i drut kolczasty, odbudowują i przebudowują swoją tożsamość? Jak głęboko pamięć dramatycznych wydarzeń, w które zawsze obfitowała ich historia, odciska się na życiu mieszkańców Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu?
Wojciech Górecki to wybitny znawca regionu i znakomity reporter, obdarzony zmysłem obserwacji, ciekawością i empatią. Dzięki temu tak trafnie potrafi opisywać złożony i dynamicznie zmieniający się poradziecki świat.
Wojciech Górecki - znawca Kaukazu i Azji Centralnej, którymi zajmuje się od ponad 25 lat. Reporter, autor tłumaczonych na 7 języków książek Planeta Kaukaz, Toast za przodków oraz Abchazja. W latach 2002–2007 był pierwszym sekretarzem, a następnie radcą w Ambasadzie RP w Baku. Był ekspertem misji UE badającej okoliczności wojny w Gruzji w 2008 roku. Pracuje w Ośrodku Studiów Wschodnich. W 2011 roku był finalistą Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz został nominowany do nagrody Nike 2011. W 2013 roku otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak.

►11 sierpnia – Arktyka – o podróżowaniu przez życie psim zaprzęgiem, wyprawach w rejony polarne i obserwowaniu dzikiej przyrody z psio-ludzkiej perspektywy.
►18 sierpnia – Amazonia – samotna wyprawa w brazylijskie lasy deszczowe i spotkania z tubylczymi plemionami
►25 sierpnia zakończymy naszą podróż na szlaku łączącym skrajne punkty Szwecji: cypel Smygehuk na południu i Treriksröset na północy
Wszystkie prelekcje odbywać się będą w środy w sali konferencyjnej Biblioteki Miejskiej w Cieszynie (II p.) o godz. 17.00 z zachowaniem środków bezpieczeństwa.
BM
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter