Ewangelicki Kościół Jezusowy w Cieszynie, dzięki głosom internautów został liderem w głosowaniu na Znak Dziedzictwa Europejskiego. To z pewnością wielki sukces dla Ziemi Cieszyńskiej - a zarazem, wielka radość, ponieważ wśród zabytkowych - zgłoszonych do konkursu obiektów, znalazły się między innymi też takie obiekty jak: Uniwersytet Jagielloński, Park Mużakowski czy pole bitewne Westerplatte.

Choć konkurencja była duża, to mieszkańcy Ziemi Cieszyńskiej z powodzeniem oddali na Kościół Jezusowy aż 40 procent głosów. To wystarczyło, żeby cieszyński kościół zdobył pierwsze miejsce - a tym samym, pozostał już o krok od wyróżnienia, które odgrywa szczególną rolę w kształtowaniu historii i kultury Europy. Ostateczną decyzję, o przyznaniu wyróżnienia podejmą eksperci Unii Europejskiej, którzy swoją decyzję przedstawią w marcu br.

- Bardzo się cieszę z tego wyróżnienia, ponieważ społeczeństwo Cieszyna i nie tylko... tak się zmobilizowało, że zdobyliśmy aż czterdzieści procent głosów - mówi "Gwiazdce Cieszyńskiej" ks. Janusz Sikora.

Proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przyznaje, że mobilizacja mieszkańców Ziemi Cieszyńskiej jest godna podziwu. - Nie sądzę, żeby to chodziło konkretnie o Kościół Jezusowy. Gdyby do konkursu zgłoszono Ratusz czy Zamek, to na pewno mobilizacja byłaby taka sama... Ta mobilizacja jest naprawdę godna podkreślenia, ponieważ do konkursu startowali także inni potentaci - na przykład Uniwersytet Jagielloński, który miał zdecydowanie więcej szans niż my, w małym Cieszynie. A jednak udało się zwyciężyć i to bardzo mocno cieszy... - przyznaje ks. Janusz Sikora.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa wyśle teraz do Brukseli dwa pierwsze obiekty, które zdobyły największą ilość głosów. Specjalna komisja powołana do tego zadania wybierze jeden z nich, nadając mu ostatecznie tytuł Europejskiego Obiektu Dziedzictwa.



Budowa Kościoła Jezusowego trwała około dwudziestu lat. Ostatecznie kościół został ukończony w momencie uzyskania przez ewangelików zgody na dobudowanie wieży. Kościół Jezusowy w Cieszynie powstał dzięki zawartej w 1707 r. umowie altranszadzkiej między cesarzem Józefem I, a królem szwedzkim Karolem XII. Świątynia została wybudowana w 1722 roku, według projektu opawskiego architekta Jana Jerzego Hausrucknera. Ponad 25 lat później dobudowano charakterystyczną 75-metrową wieżę. W kościele znajduje się rokokowy ołtarz autorstwa Józefa Pracknera, pośród którego stoją figury czterech ewangelistów. Kościół posiada także ambonę z rzeźbą Zmartwychwstałego Chrystusa oraz późnobarokowy prospekt organowy. W kościele mieści się także Muzeum Protestantyzmu.

Obecnie do parafii należy blisko 7 tysięcy wiernych. Do Parafii Ewangelickiej należy również 8 kościołów i kaplic filialnych w Bażanowicach, Gumnej, Hażlachu, Krasnej, Marklowicach, Ogrodzonej, Puńcowie i Zamarskach. Parafia Ewangelicko-Augsburska skupia wokół siebie aż 12 chórów, w których śpiewają dzieci, młodzież i seniorzy.

Kościół zalicza się do przedstawiciela późnego baroku austriackiego. Świątynię wybudowano tak, aby do ławek mogło usiąść 5 tysięcy wiernych, a w sumie w nabożeństwach niegdyś mogło wziąć udział 8 tysięcy osób. Pierwotnie świątynia może pomieścić blisko 3,5 tysiąca osób. Znany ze swojej ogromnej powierzchni, kościół jest dziś także wykorzystywany do organizowania m.in. koncertów kolędowych.

Pozostaje mieć tylko nadzieję, że już w marcu Kościół Jezusowy w Cieszynie dołączy do obiektów uhonorowanych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. Dotychczas takie wyróżnienie otrzymały między innymi: Konstytucja 3 maja, Cmentarz nr 123 Łużna - Pustki z okresu I wojny światowej czy obiekt związany z powstaniem "Solidarności" - Historyczna Stocznia Gdańska.

Tekst i foto: Patryk Staroń
(Pomocą przy pisaniu były materiały dotyczące historii Kościoła Jezusowego, autorstwa Muzeum Protestantyzmu w Cieszynie)
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter