W naszej diecezji bielsko-żywieckiej uroczystości Światowego Dnia Młodzieży w Niedzielę Palmową br. rozpoczęło się jak co roku, na placu przed kościołem Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej. Młodzież w barwnej procesji przeszła, wraz ks. biskupami: Romanem Pindlem, Piotrem Gregerem,  kapłanami i diakonami do katedry p.w. św. Mikołaja.

Na czele barwnej procesji młodzież niosła repliki znaków ŚDM – ikony i krzyża, a przewodnim hasłem tegorocznego Światowego Dnia Młodzieży było - „Nie bój się Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Pana”.  Przy ołtarzu wraz ks. biskupami: Romanem Pindlem i Piotrem Gregerem w uroczystej Eucharystii modlili się ks. Antoni Młoczek - proboszcz bielskiej katedry oraz Piotr Hoffmann - diecezjalny duszpasterz młodzieży. Wygłoszonej homilii ks. biskup Roman Pindel nawiązał do ŚDM w Krakowie po, których to papież Franciszek wytyczył swoistą mapę drogową, pozwalającą  do lepszego przygotowania się do światowego spotkania młodych zaplanowanego na styczeń 2019 r. w Panamie. Odnosząc się do  tegorocznego hasła Światowego Dnia Młodzieży - "Nie bój się Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Pana", ks. biskup Roman rozwinął znaczenie tych słów, wypowiedzianych do Marii Panny przez anioła w chwili zwiastowania. „To nie bój się dobrze świadczy o tym, które te słowa słyszy. Bo to oznacza, że ten człowiek wierzy, że dla niego Bóg jest Bogiem, nie idolem. Bo to oznacza, że Bóg nie jest dla niego elementem jakiegoś magicznego myślenia lub jakąś hipotezą. Nie bój się – mówi Bóg do wszystkich wybranych, którzy doświadczają Jego bliskości, realnej relacji i poważnego traktowania. To oznacza, że jesteś ważny w oczach Boga. On ma dla ciebie najlepsze zamiary”. „Trzeba, żebyśmy zobaczyli te nasze lęki w świetle słowa wypowiedzianego do Maryi, ale i do nas: Raduj się, bo Bóg jest z tobą. Znalazłaś bowiem łaskę u Pana. Tak mówi Bóg do każdego młodego człowieka, choć wiele okoliczności może wskazywać, że nam coś zasłania Boga, że jest nieobecny. Nie widzimy, że On jednak pochyla się, że jest nami zainteresowany zgnębionym na duchu, poniżonym, opuszczonym". „Tak mówi Bóg do tego, któremu wydaje się, że nikt go nie lubi, że nie ma żadnego followersa. Może nie wierzy w swoje możliwości. Znalazłeś łaskę u Boga. Trzeba tylko, żebyś się zatrzymał i wziął do serca to słowo: jeżeli Bóg z nami któż przeciwko nam” - cytując słowa św. Pawła z Listu do Rzymian - „Nic nas nie może odłączyć od miłości Chrystusa, jeśli tej miłości nie odczuwamy ”- zaznaczył jednocześnie, że papieskie przesłanie dla młodzieży wpisuje się w tematykę  tegorocznego Synodu Biskupów pod hasłem „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”.

Ksiądz biskup Roman  powiedział, że w naszej diecezji trwają przygotowania do wdrożenia nowego sposobu podejścia wobec sakramentu bierzmowania. „Chodzi o takie podejście, w którym bierzmowanie jest pretekstem: przejdziemy jakby przez bierzmowanie po to, aby zostać w Kościele, aby włączyć się do jakiejś grupy modlitewnej, wspólnoty, czy ruchu. Chodzi o to, by dalej trwać i angażować się w życie Kościoła”, zachęcając wszystkich, którzy wierzą i potrafią się dzielić wiarą, by zaangażowali się w parafiach przy animacji grup. Na zakończenie Eucharystii ks. Piotr Hoffmann, diecezjalny duszpasterz młodzieży, dziękując za przygotowanie spotkania, podkreślił, że ważnym wydarzeniem ewangelizacyjnym adresowanym do młodzieży z terenu naszej diecezji były wielkopostne spotkania w kilku miastach w ramach „Duchowej rEewolucji”. Wzięło w nich udział w sumie kilka tysięcy młodych osób, a pozostało jeszcze jedno spotkanie w żywieckim amfiteatrze trzydziestego maja br. Jednocześnie zaprosił na kontynuację tego przedsięwzięcia w postaci: Wieczorów Ożywienia Wiary w każdą czwartą, niedzielę miesiąca, począwszy od kwietnia, w bielskim kościele p w. Najświętszego Pana Jezusa, kursu Alpha dla młodzieży ze Szkołą Ewangelizacji Cyryl i Metody – od trzynastego kwietnia do ósmego czerwca, oraz czerwcowego weekendu z Ewangelią „Face to face” w ośrodku Nazaret w Bystrej. Młodzież z wiślańskiego dekanatu, na ręce księży biskupów złożyła świąteczne życzenia. Uroczystą Eucharystię uświetnił występ scholi "Ruchu Światło - Zycie". Natomiast młodzież przed katedrą mogła skosztować tradycyjną grochówkę. Geneza Światowych Dni Młodzieży sięga Niedzieli Palmowej roku 1984, kiedy odbył się Nadzwyczajny Jubileusz Odkupienia. Tydzień później, dwudziestego drugiego kwietnia, papież Jan Paweł II przekazał młodzieży Krzyż Roku Świętego (który dziś jest symbolem ŚDM). Następna Wielkanoc (29-31 marca 1985) w Międzynarodowym Roku Młodzieży przyniosła kolejne spotkanie młodzieży z papieżem Janem Pawłem II. Do Rzymu przybyło wówczas 350 000 młodych z całego świata.Oficjalnie datę dwudziestego  grudnia 1985r. uznaje się za dzień ustanowienia ŚDM. Wtedy właśnie Jan Paweł II na spotkaniu opłatkowym wyraził pragnienie, by Światowe Dni Młodzieży odbywały się regularnie co roku w Niedzielę Palmową jako spotkanie diecezjalne, a co dwa lub trzy lata w wyznaczonym prze niego miejscy jako spotkanie międzynarodowe.

Pierwszy Światowy Dzień Młodzieży (jeszcze w wymiarze diecezjalnym) odbył się w Niedzielę Męki Pańskiej 1986 roku pod hasłem: „Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was” (1P 3, 15).

Tekst i foto: Marian Szpak

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter