Jeżeli można sobie wyobrazić mamę, tatę i szóstkę dzieci dorastających pomiędzy pędzlami, farbami i setkami rysunków, pośród których czasami można było dostrzec normalny dom – to właśnie Oczkowie. Potwierdziło się tu również powiedzenie, że niedaleko pada jabłko od jabłoni.

Małżeństwo artystów Aleksandry Magnuszewskiej-Oczko i Aleksandra Oczko, absolwentów Wydziału Grafiki ASP w Krakowie, przez prawie trzydzieści lat jest związane ze Studiem Filmów Rysunkowych. Zrealizowało ponad 30 filmów animowanych autorskich oraz serii dziecięcych. Równolegle pasjonuje się od ponad dwudziestu lat ilustrowaniem książek dla dzieci i grafiką wydawniczą.  Zilustrowało ponad 40 książek dla dzieci dla wydawnictw polskich i zagranicznych. Są laureatami wielu nagród na festiwalach filmów animowanych oraz uczestnikami wielu wystaw w kraju i za granicą. Ich prace graficzne znajdują się w w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych. Prezentację prac rodziny artystów można zobaczyć w Galerii PPP, Rynek 27. Wystawa jest rodzajem pokazu pokoleniowego. Aleksandra Magnuszewska-Oczko wraz z mężem, Aleksandrem Oczko prezentują głównie grafikę wydawniczą tzn. ilustracje do książek dziecięcych. Ilustracje są wykonywane tradycyjną techniką rysunku piórkiem kolorowanym tuszami. Nie brakuje też wspomnień w postaci grafik i rysunków z poprzednich lat. Dopełnieniem wystawy są prace córki Barbary Filapek, absolwentki Wydziału Artystycznego UŚ w Cieszynie, która pokazała swoje ilustracje do tomiku wierszy oraz prace syna Jana Oczko, również absolwenta Wydziału Artystycznego UŚ w Cieszynie, na stale mieszkającego w Holandii, który zaprezentował malarstwo oraz grafikę warsztatową. Córka Anna Wajda, która  ukończyła Wydział Artystyczny UŚ w Katowicach przedstawiła swoje prace graficzne w technice mieszanej. Jest to część jej pracy doktorskiej.

Wernisaż wystawy odbył się 7 kwietnia br. na którym zebrał się tłum przyjaciół i sympatyków twórczości Oczków. Uświetnił go występ instrumentalny  Małgorzaty Oczko – wiolonczela i Pauliny Sobczyk – skrzypce, grające na co dzień w zespole Quattro Corde Art Group. Zagrały kilka tematów filmowych oraz tanga w swoim opracowaniu.W wernisażu uczestniczyli również przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, artyści ZPAP O/ Bielsko-Biała. Nie zabrakło też licznej gromady dzieci dla których adresowana była znakomita większość wystawionych prac.

Organizatorzy zapraszają do zwiedzania wystawy. Jest również możliwość nabycia obrazów i innych dzieł sztuki wystawionych w Galerii.

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter