Już po raz dziewiąty, w Bielsku-Białej odbyły się Międzynarodowe Warsztaty Gospel. Warsztaty w Bielsku-Białej już tradycyjnie odbywają się we wrześniu i tak jak w poprzednich latach, trwały trzy dni.

Uczestnicy zajęć po trzech dniach nauki wybranych utworów zaprezentowali je publiczności podczas Koncertu Finałowego, który miał miejsce w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Bielsku-Białej Aleksandrowicach, a wykonali utwory: " Make it",Better", "Trust me", "All we ask", "Tobie chwała", "Przyszedł Pan", "Glorious", "Jesus at the center", "Naprawdę kocham" i na zakończenie " Kumbaya".

Instruktorami w tym roku byli: Ruthr Waldron, brytyjska wokalistka i kompozytorka muzyki Gospel oraz Adam Saczka, znany wokalista muzyki gospel, dyrygent chóru God’s Property. Wykonawcą akompaniował zespół od lat współpracujący z Warsztatami Gospel w składzie: Jacek Obstarczyk - instrumenty klawiszowe, Tomek Boruch - gitara, Mateusz Brzostowski - perkusja, Helton Santos - gitara basowa. Organizatorem Warsztatów jest  bielska Fundacja "Drachama". Pracownicy na czele z prezesem ks. Mirosławem Szewieczkiem i organizatorzy już po raz kolejny połączyli siły aby przygotować kolejne – IX Międzynarodowe Warsztaty Gospel. Słowa ks. Mirosława na rozpoczęcie koncertu:

"Kiedyś usłyszałem taką myśl, że gdybym miał obudzić się w Niebie i powiedzieć wszystko za co podziękowałem Panu Bogu poprzedniego dnia, to prawdopodobnie nie powiedziałbym Mu nic. W pędzie życia często zapominamy o dziękowaniu Bogu za wszystko co dla nas zrobił. Na ogół relacja z Nim opiera się tylko na prośbach i wymaganiach. Warsztaty Gospel od samego początku miały za cel uwielbienie Boga śpiewem i radością: BÓG JEST WIELKI ! OUR GOD IS GREAT ! W tych prostych słowach zawarta jest nasza wdzięczność, ale nade wszystko zachwyt tym, jak bardzo jesteśmy umiłowani przez Boga. Te trzy dni Warsztatów są czymś w rodzaju małych rekolekcji, w których możemy wielbić Pana i oddać mu wszystkie te rzeczy, które są dla nas trudne".

Gospel – rodzaj chrześcijańskiej muzyki obrzędowej, mającej swój początek w XIX-wiecznej kulturze czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych Ameryki. Muzyka ta charakteryzuje się dominacją wokalu, teksty mają charakter chrześcijański. Pochodząca z jęz. staroangielskiego nazwa gospel (pochodząca od słów god spell ) oznacza dobrą nowinę (Ewangelię) o zbawieniu w Jezusie Chrystusie.

Tekst i foto: Marian SzpakPodziel się artykułem:
FaceBook  Twitter