Dziesiątego  listopada br., w ramach obchodów 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości, w  kościele Maksymiliana Kolbe w Bielsku-Białej Aleksandrowicach, miał miejsce koncert w czasie którego usłyszeliśmy „Symfonię Niepodległości” Sebastiana Perłowskiego.

W wygłoszonym  okolicznościowym słowie ks. biskup Piotr Greger  zwrócił uwagę, że świętowanie w wigilię 100. Rocznicy Niepodległości Polski bielszczanie rozpoczynają w świątyni dedykowanej głównemu patronowi diecezji. „Kapłanowi, który realizując swoje powołanie udowodnił, że pomimo życia za drutami oświęcimskiego obozu koncentracyjnego, można być człowiekiem do końca wewnętrznie wolnym, dlatego mógł oddać życie za brata. Święty Maksymilian nie tyle stracił życie, ile sam je oddał. Myśląc dziś o wolności naszej Ojczyzny, wspominamy tych, którzy walcząc o jej niepodległość ofiarowali swoje życie, aby następne pokolenia mogły być u siebie, we własnym kraju, by Polacy sami mogli decydować o swojej przyszłości”.

Wyraził przekonanie, że „odpowiedzialne myślenie o Polsce i działanie dla jej dobra można najgłębiej odczytać oczyma chrześcijańskiej wiary”. „Ponad dziesięć wieków polska kultura narodowa jest świadectwem obecności Ewangelii na tej ziemi. Dzisiaj, kiedy ta tożsamość bywa wyśmiewana, wyszydzana i na różne sposoby zagrożona, potrzeba nam świadków takiej polskości, która ma swoje najgłębsze korzenie w orędziu Dobrej Nowiny”.

Natomiast prof. Małgorzata Janicka-Słysz  z Akademii Muzycznej w Krakowie powiedziała, że tytuł i charakter utworu, autor oparł na polskich  hymnach. Materiał tematyczny tworzą w niej: Bogurodzica, Gaude Mater Polonia, a nawet Rota Feliksa Nowowiejskiego.

 Symfonia Niepodległości – to pięcioczęściowy utwór, rozpoczynający się motywem pierwszego hymnu Polski Bogurodzica, muzyczno – hymniczna część pozwalająca ożywić w naszej wyobraźni „obydwa płuca” dawnej kultury polskiej. Druga część- liryczna wypowiedź matki do syna aria - mezzosopran, do słów wiersza  Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Elegia o chłopcu” w której pointa zawarta w słowach: "Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?“ zabrzmi bijącym sercem ilustrującym cierpienie wszystkich matek które utraciły dzieci w wojennych zawieruchach. Trzecia cześć to Polonez – reprezentacyjny polski taniec narodowy,  brzmiący ponad podziałami i uprzedzeniami ,intencjonalnie  użyty dla podkreślenia  narodowego charakteru utworu, stając się w ten sposób ewenementem w literaturze muzycznej symfoniki (jak dotąd w symfonii nigdy nie został użyty motyw Poloneza).

W kolejnej czwartej części liryczny głos barytonowy podejmuje dialog z dramatycznie wołającym chórem „Bagnet na broń..”, aria do słów wiersza Władysława Broniewskiego  pod tym samym tytułem, apel silnie odwołujący się do wyobraźni, wzmocniony został muzyczna warstwą orkiestrową. Ostatnia  piąta część -konkludująca, łączy solistów, chór i orkiestrę skłaniając  słuchacza do zastanowienia się nad wartością jego własnego życia. Pozwala docenić wolność polityczną, a także zrozumieć, jak ważna jest pamięć o ludziach, którzy ginęli po to, byśmy my mogli żyć w wolnym kraju, nie żywiąc obawy o dzień jutrzejszy. Konieczne jest docenienie  poświęcenia naszych przodków i uszanowanie ich pamięci po to, by historia ta nigdy więcej się nie powtórzyła.

Wystąpili: Wanda Franek - alt, Tomasz Rak - baryton, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Górecki Chamber Choir pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego.
Premiera Symfonii Niepodległości odbyła się 15.08.2018 na dziedzińcu Zamku Wawelskiego w Krakowie.

Wśród licznie zgromadzonej publiczności byli m.in. prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult, nowo wybrany prezydent elekt Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła luterańskiego bp Adrian Korczago, emerytowany biskup Kościoła luterańskiego Paweł Anweiler oraz proboszcz parafii ks. Stanisław Wawrzyńczyk.

Wzruszająca i pełna dramatyzmu muzyka "Symfonii Niepodległości" wraz z tekstami zaczerpniętymi od wybitnych polskich poetów: Władysława Broniewskiego i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, z użyciem współczesnych narzędzi multimedialnych, wyświetlane obrazy dopełniały intensywność przekazu muzycznego, była wartościową lekcją historii, wielkim przeżyciem artystycznym i to w wigilię obchodów 100 -lecia  Odzyskania Niepodległości Polski.



















Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter