W ramach rozpoczynającego się jubileuszu  100 - lecia bielskiego Chóru "Echo" w Bielsku-Białej gościł Chór z Geteborgu pod dyrekcją Wiesława Głucha. Chór wystąpił z koncertem w dniu 26 stycznia br. w bielskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, zaśpiewał polskie kolędy i pastorałki w bardzo ciekawych i zaskakujących aranżacjach. Uzupełnieniem  występu chóru ze Szwecji, były dwa utwory pięknie wykonane przez bielski chór „Echo”, a były to utwory: "The Majesty And Glory of Your Name" oraz " The Lord's Prayer". Na zakończenie połączone chóry zaśpiewały wspólnie jedną z najpopularniejszych polskich kolęd "Lulajże Jezuniu".
 
Chorus "Polonicus Gothoburgensis" powstał w kwietniu 1999 roku przy Związku Polskich Katolików w Geteborgu, początkowo jako chór mieszany, obecnie jako żeński. Zamierzeniem i celem zespołu jest nie tylko utrwalanie w świadomości Polonii naszych tradycji kulturowych prezentując w swoim repertuarze muzykę chóralną już od wieku XIII, ale przede wszystkim integracja środowisk polonijnych i odnawianie w nich radości wynikających ze wspólnych spotkań i twórczej działalności. Założycielem chóru jest Wojciech Głuch, pedagog,  kompozytor i dyrygent. Zespół koncertuje w wielu miastach europejskich – Oslo, Kopenhaga, Budapeszt, Skopje, Sztokholm, Wilno, Petersburg  – i  stawia sobie za cel kultywowanie polskich tradycji w środowiskach polonijnych oraz integrację międzynarodową.
 
Wojciech Głuch 1972 ukończył studia w Akademii Muzycznej w Warszawie na wydziale pedagogiki muzycznej i dyrygentury chóralnej. Pełnił funkcję kierownika muzycznego Teatru „STS” i warszawskiego Teatru Rozmaitości. Jako pedagog, dyrygent i kompozytor współpracował z wieloma instytucjami artystycznymi w Polsce i za granicą (teatry, Radio, TV, Studia Opracowań Filmów, Szkoły muzyczne i teatralne). Równoczesne zainteresowania kompozycją muzyki filmowej i teatralnej zaowocowały wieloma prezentacjami i nagrodami. Od 1990 roku jako pedagog, aranżer i pianista współpracuje z Departamentem Baletu i Teatru przy Folkuniversitet w Geteborgu. Uczestniczy w artystycznym życiu polonijnym, tworząc np. zespół Chorus "Polonicus Gothoburgensis".
 
Chór „Echo” działa od 1919r, rozpoczyna więc jubileuszowy rok 100-lecia istnienia. Z tego od ponad czterdziestu działa pod egidą Domu Kultury Włókniarzy w Bielsku-Białej. Jest to grupa osób w różnym wieku, połączonych pasją śpiewu. Czas spędzają wspólnie na próbach, w trasach koncertowych, wspólne przeżywanie swoich radości i trosk sprawia, że chórzyści tworzą jedną muzyczną rodzinę.

Dyrygentem Chóru jest Pani Teresa Adamus. Emisję głosu prowadzi Pan Bogdan Desoń. Prezesem Zarządu Chóru jest Pani Małgorzata Wardzichowska. Chór „ECHO” ma bogaty repertuar – utwory religijne i świeckie różnych epok, utwory klasyczne współczesnych kompozytorów polskich i zagranicznych, muzykę sakralną, polską muzykę ludową, wiele kolęd i pastorałek, a także światowe przeboje muzyki rozrywkowej.

Zróżnicowany repertuar i wysoki poziom artystyczny zaowocował licznymi nagrodami w krajowych i zagranicznych konkursach. ECHO współpracuje z wieloma zespołami chóralnymi i organizacjami kulturalnymi z całej niemal Europy. Koncertował wielokrotnie w Belgii, występował na Węgrzech, Litwie, w Czechach, Słowacji, Niemczech, Austrii, Włoszech i Szwajcarii. Występy chórów pozostawiły piękne wrażenie artystyczne i duchowe.

Tekst i foto: Marian Szpak






















Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter