Nową wystawę dokonań artystów plastyków zaprezentowała Galeria Środowisk Twórczych przy Bielskim Centrum Kultury. Swoje prace wystawili Janusz Karbowniczek, Zdzisław Nitka, Zdzisław Wiatr oraz Piotr Czadankiewicz będący równocześnie organizatorem wystawy zatytułowanej „Poruszenia i dramaty”.

Jej otwarcie przypadło  - w dzień św. Walentego i z tej okazji w BCK odbył się Koncert Walentynkowy w wykonaniu Bielskiej Orkiestry Festiwalowej pod dyrekcją Mateusza Wałacha z udziałem solistów Mateusza Ziółko, Katarzyny Wilk i Joanny Elizy Smajdor.

Po emocjonującym koncercie słuchacze skierowali swoje kroki do Galerii Środowisk Twórczych, gdzie nastąpiło otwarcie wystawy dokonane przez jej kuratora Piotra Czadankiewicza. Przedstawiając autorów prac Piotr Czadankiewicz podkreślił, „że uczestników wystawy charakteryzuje podobny odbiór rzeczywistości. Sztuka to  bardzo duży obszar i wiele się tam zmieści od estetyzowania, formalnych rozgrywek, buntu, protestu i wiele innych rzeczy. Natomiast ekspresja – czyli opowiadania nawiązujące do swoich emocji, to jest  konwencja, która zmusza autorów do przedstawiania tego, co dla nich jest ważne. I to autorzy starali się tu zaprezentować. Moje prace na wystawie dotyczą ogólnie cierpienia człowieka”.

Janusz Karbowniczek - prof. ASP Katowice,  w swoich pracach stawia na człowieka. Na każdym wystawionym obrazie czy rysunku jest człowiek i jak twierdzi jest to pewien dialog z człowiekiem, którego zna. Natomiast odbiorcy pozostawia  wybór tego, co odczyta z oglądanych prac. Nie ukrywa, że istnieje w nich sfera dramatyczna czy ekspresyjna, która zachęca odbiorcę do refleksji.

Dla Zdzisława Wiatra - artysty pracującego w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie, inspiracją jest natura i jak wyjaśniał,  „służy mu ona do tego, aby ukryć w niej coś głębszego niż to co widać powierzchownie”. Jego wystawione w Galerii prace pochodzą z realizowanego projektu międzynarodowego, w którym biorą udział uczelnie artystyczne w Polsce i zagraniczne dotyczące tematu związanego z Franzem Kafką.

Na wystawie znalazły się też prace Zdzisława Nitki – pracownika naukowego ASP we Wrocławiu, który stwierdził, że „pochodzą z różnych lat i były inspirowane  spotkaniami z literaturą, wiadomościami z gazet, generalnie inspiracje są bardzo różne. Odwołuję się tutaj do ekspresjonizmu niemieckiego, francuskiego,  do sztuki afrykańskiej – to m.in autoportret szamana z Kongo”.

Ta kolejna wystawa malarska w Galerii Środowisk Twórczych pokazuje aktualne kierunki tej dziedziny sztuki i jest reprezentowana przez artystów plastyków o ugruntowanym dorobku artystycznym znanym w kraju i za granicą. Warto się z nimi zapoznać.

Tekst i fotografie Urszula i Andrzej Omylińscy





















Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter