W dniu 3 marca br. w przyklasztornym kościele karmelitów bosych pw. św. Józefa w Wadowicach "na  Górce", odbyła się uroczystość złożenia doczesnych szczątków sługi Bożego o. Rudolfa Warzechy w nowo wybudowanym sarkofagu.

Uroczystością oraz Mszy świętej przewodniczył ks. biskup Roman Pindel. Przy ołtarzu wraz z ks. biskupem Romanem modlili się liczni księża i zakonnicy, m.in.: o. Grzegorz Irzyk OCD, przeor wadowickiego klasztoru. Benedykt Belgrau OCD, asystent kościelny Stowarzyszenia Przyjaciół o. Rudolfa, o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, postulator w procesie beatyfikacyjnym, ks. Wojciech Warzecha, bratanek sługi Bożego, a także ks. Stanisław Mieszczak. Na Mszy św. oprócz licznie zgromadzonych wiernych,nie zabrakło sióstr zakonnych, krewnych sługi Bożego oraz osób, które poznały go za życia.

W wygłoszonej homilii ks. biskup Roman zaznaczył, że o. Rudolf Warzecha  nieustannie nosił w swoim sercu miłość do każdego napotkanego człowieka. „Ludzie, którzy go po raz pierwszy spotykali, byli zdumieni jego aprobatą i radością z jaką podchodził do dawnych znajomych i do dopiero co poznanych. Jego mowa wciąż świadczyła o tej stałej dyspozycji miłowania ludzi tak, jak Bóg miłuje każdego człowieka” – podkreślił i zaznaczył, że mimo zakończonego ziemskiego życia zakonnika, nie brakuje świadectw składanych w czasie przesłuchań, świadczących o dobrych owocach jego świętego życia, dowodów jego heroicznego zaangażowania i modlitwy. „To wszystko uzewnętrznia to, co on nosił w swoim sercu, jak rozstrzygał, jak modlił się, jak słuchał Boga, jak musiał zmagać się o świętość. Badając życie kandydata na ołtarze, okrywamy bogactwo łaski w jego wnętrzu, którego mogliśmy być nieświadomi za jego życia”  Na zakończenie homilii ks. biskup Roman zachęcał do dziękczynienia za życie i świętość ojca Rudolfa. „Prośmy także o dar znaku dla Kościoła i świata w postaci wyniesienia na ołtarze naszego Ojca”.

Wydobycie z grobu ziemnego doczesnych szczątków sługi Bożego o. Rdolfa Warzechy nastąpiło 1 marca br. Szczątki zostały oczyszczone i kanonicznie rozpoznane przez biegłych z anatomii. Złożono je następnie w miedzianej, pokrytej dębowym drewnem trumnie, którą hermetycznie zamknięto i opieczętowano lakową pieczęcią Kurii Metropolitalnej. Trumnę przeniesiono do drewnianego sarkofagu, nad którym został umieszczony na ścianie duży stylizowany herb Zakonu z portretem sługi Bożego.

Jak poinformował postulator w procesie o. dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, prace ekshumacyjne, w części których wziął udział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, zostały dokonane przez piętnastoosobową komisję na czele z ks. dr. Andrzejem Scąbrem, kierownikiem Referatu Spraw Beatyfikacyjnych w Kurii Metropolitalnej w Krakowie i o. prof. dr. hab. Wiesławem Kiwiorem OCD, biegłym z prawa kanonizacyjnego.

W skład komisji weszli świadkowie miejsca pochówku kandydata na ołtarze, biegli z anatomii i medycyny, technicy i duchowni, wśród których byli przełożony prowincjalny Zakonu Karmelitów Bosych z Krakowa o. Tadeusz Florek OCD oraz o. Grzegorz Irzyk OCD, przeor wadowickiego klasztoru. Rudolf Warzecha (właśc. Stanisław Warzecha) imię zakonne Rudolf od Przebicia Serca św. Teresy; ur. 14 listopada 1919 w Bachowicach, zm. 27 lutego 1999 w Wadowicach.

Ojciec duchowny Niższego Seminarium w Wadowicach, podprzeor klasztorów w Czernej, Wadowicach, Krakowie i Przemyślu. Ojciec Rudolf Warzecha dał się poznać jako gorliwy duszpasterz dzieci, młodzieży, a także wychowawca zakonny, opiekun chorych, spowiednik i kierownik duchowy, apostoł szkaplerza karmelitańskiego, krzewiciel kultu św. Józefa i św. Rafała Kalinowskiego. Diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego sł. Bożego Rudolfa Warzechy rozpoczął się w 2011 roku.

Od 2004 roku kościół karmelitów nosi tytuł Sanktuarium Św. Józefa. Karol Wojtyła wraz z ojcem często chodził do tego kościoła, zwłaszcza do spowiedzi. W obrazie w głównym ołtarzu znajduje się Pierścień Papieski przekazany w 2003 roku przez Ojca Świętego Jana Pawła II. W kościele umieszczono także szkaplerz Jana Pawła II oraz relikwie św. Rafała Kalinowskiego i bł. Alfonsa Marii Mazurkaszkaplerza karmelitańskiego, krzewiciel kultu św. Józefa i św. Rafała Kalinowskiego.

Pochodzący z Wadowic nasz ks. biskup ordynariusz Roman Pindel, znał sługę Bożego o. Rudolfa Warzechę od dzieciństwa.

Tekst i foto: od 1-6 Marian Szpak
Foto: od 6-10 Robert Karp















Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter