Nie daleko od Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach, w miejscu, gdzie przyszły papież pracował jako robotnik, powstało Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" według projektu architekta Andrzeja Mikulskiego. Sercem Centrum  jest kościół - Sanktuarium Jana Pawła II składający się z części górnej i dolnej. Oprócz kościoła usytuowane są budynki przypominające treści nauczania i świadectwo życia świętego Jana Pawła II, a są to: Fides- wiara (Muzeum Jana Pawła II), Ratio-rozum (Centrum Konferencyjne), Veritas-prawda (siedziba Instytutu Dialogu Międzykulturowego), Caritas - miłość (Centrum Wolontariatu) oraz wieża widokowa.

Górnemu kościołowi wyjątkowy charakter nadają mozaiki autorstwa o. Marko Ivana Rupnika SJ, słoweńskiego artysty twórcy mozaik dla ponad sto czterdziestu kościołów na całym świecie jak i również w krypcie nowego kościoła w San Giovanni Rotondo. W ołtarzu głównym przedstawiony jest Jezus Chrystus wyciągający Adama i Ewę z otchłani oraz hołd Trzech Króli, a w scenie tej uczestniczy św. Jan Paweł II, występując tu jako pośrednik w drodze do bram niebieskich. Pozostałe mozaiki przedstawiają sceny z Pisma Świętego: Adama i Ewę w raju, Jezusa wypędzającego złe duchy w stado świń, obmycie mężczyzny w sadzawce Siloam, rozmowę Jezusa z jawnogrzesznicą, uciszenie burzy na jeziorze, wesele w Kanie Galilejskiej i Ostatnią Wieczerzę. Natomiast w bocznych kaplicach mozaiki przedstawiają  w chrzcielnej- zdjęcie z krzyża, spojrzenie pomiędzy Piotrem a Chrystusem, a  w kaplicy adoracji-Getsemani, adoracja zmartwychwstałego, Emaus. W kolejnych bocznych kaplicach - maryjnej mozaika Nawiedzenia Matki Bożej oraz spotkanie Matki z Synem na drodze krzyżowej  znajduje się tutaj też obraz Matki Bożej z Guadalupe oraz najcenniejsza relikwia sutanny którą św. Jan Paweł II miał na sobie podczas zamachu w 1981 r. na Placu św. Piotra.

W ostatniej bocznej kaplicy-wyzwolenia polskiego Kościoła znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej oraz mozaiki, ognisty piec (opisany przez proroka Daniela por. Dn 3), świętego Jana Pawła II chroniącego owiniętą flagą narodową polską rodzinę oraz ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego i błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę. Dolny kościół składa się z kilku kaplic i oratoriów, wśród których największa i najważniejsza jest Kaplica Relikwii, gdzie wewnątrz marmurowego ołtarza umieszczono ampułkę z krwią świętego Jana Pawła II. Na ścianach tej kaplicy tej kaplicy są obrazy przedstawiające Ojca Świętego wizytującego najbardziej znane sanktuaria maryjne na świecie, natomiast na ścianie ołtarza jest malowidło ukazujące naszego świętego Jana Pawła II w otoczeniu polskich świętych których wyniósł do grona świętych: Jan z Dukli, Rafał Kalinowski, Kinga, Brat Albert, Królowa Jadwiga, Siostra Faustyna, Edyta Stein, Maksymilian Kolbe, bp. Józef Pelczar i Siostra Urszula Ledóchowska.

W Kaplicy Kapłańskiej można zobaczyć oryginalną płytę z grobu Jana Pawła II pochodzącą z Grot Watykańskich, a na płycie umieszczono relikwiarz w formie otwartego Ewangeliarza, którego strony przewracał wiatr w czasie pogrzebu naszego Świętego Papieża. W gablotach tej kaplicy można zobaczyć różne pamiątki po naszym świętym Papieżu, a najcenniejszą jest krzyż, który trzymał w dłoniach w swojej prywatnej kaplicy watykańskiej czasie odprawiania ostatniej Drogi Krzyżowej w swoim ziemskim życiu. Idąc dalej znajdują się oratoria: Matki Bożej Ludźmierskiej,  św. Jadwigi, Matki Bożej Śnieżnej, Matki Bożej Sprawiedliwości Społecznej, Najświętszego Serca Pana Jezusa, Matki Bożej z Loreto i św. Jakuba. Po przeciwnej  stronie oratoriów znajdują się kaplice św. Kingi, pojednania oraz krypta, gdzie spoczywają kardynałowie Andrzej Maria Deskur i Stanisław Nagy. Będąc w Centrum Jana Pawła II nie sposób ominąć muzeum Jego imienia. Zobaczyć tu można pamiątki oraz przedmioty osobiste św. Jana Pawła II oraz dary, które otrzymywał w czasie swoich pielgrzymek, a te przekazywał Muzeum Archidiecezjalnemu w Krakowie. Jest tu także sypialnia ks. kardynała Karola Wojtyły przeniesiona w pełnym wyposażeniu z Pałacu Arcybiskupiego przy ul. Franciszkańskiej 3.

Od jesieni 2012 roku w sali ekspozycyjnej Instytutu Dialogu Międzykulturowego, prezentowana jest kopia Całunu Turyńskiego. Na wystawie można obejrzeć kopię turyńskiego płótna, dwadzieścia pięć paneli informacyjnych, rzeźbę z brązu autorstwa Luigiego E. Mattei przedstawiającą postać z Całunu, gabloty z narzędziami tortur oraz trójwymiarowe obrazy soczewkowe z wizerunkiem Jezusa Chrystusa. Odwiedzając  Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się"  do którego serdecznie zapraszam ,niech nas zachęci do głębszego spojrzenia na wielki pontyfikat św. Jana Pawła II, który od samego początku przypominał  nam, iż prawda o wielkości człowieka i jego godności ma swój fundament w Jezusie Chrystusie.

Tekst i foto: Marian Szpak
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter