Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polsce zwane także Świętem Matki Boskiej Zielnej, łączone jest również ze świętem plonów.

W całej Polsce święto to obchodzone jest bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce: w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się m.in. inscenizacje przedstawiające Zaśnięcie Maryi oraz jej Wniebowzięcie, a także na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski. W tym roku na Jasną Górę tradycyjnie już wyruszyła pielgrzymka z Cieszyna czytaj: PIELGRZYMI WYRUSZYLI. Jasna Góra, to miejsce, gdzie uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny można nazwać - wielkim odpustem w Sanktuarium. Każdego roku tysiące pielgrzymów, którzy wcześniej pieszo uczestniczą w pielgrzymce, spotyka się aby oddać cześć Najświętszej Maryi Pannie.

W 1950 roku Papież Pius XII w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (łac. Najszczodrobliwszy Bóg) ustanowił Wniebowzięcie jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego. W Polsce i w niektórych krajach europejskich czci się Matkę Boską Zielną jako patronkę ziemi. Wtedy też składa się Maryi ofiary z darów ziemi: zioła, warzywa, kwiaty. W niektórych częściach Polski często łączy się to święto z dożynkami. Wniebowzięcie Maryi jest szczególnym uczestniczeniem w Zmartwychwstaniu Jej Syna i uprzedzeniem zmartwychwstania innych chrześcijan. Święto to jest w Kościele obchodzone od wieków. W wielu świadectwach przedstawiono, że ciało Matki Bożej nie podlegało rozkładowi tak jak ciała innych zwykłych ludzi. Świadectwa te zostały opisane w historii Kościoła od najdawniejszych wieków.

Na Jasnej Górze obchody Wniebowzięcia NMP główne uroczystości rozpoczną się o godzinie 11:00, Sumą Pontyfikalną, której przewodniczyć będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Pielgrzymów powita o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Główne uroczystości zakończą się o godzinie 21:00 Apelem Jasnogórskim.

Uroczystość będzie transmitowana na żywo. Będzie ją można obejrzeć za pośrednictwem kanału Youtube Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów

Patryk Staroń
fot. mat/pras
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter