Schorowani, zmęczeni życiem i często zepchnięci na margines społeczny bywają lekceważeni i nader często niedoceniani. A przecież maję jeszcze wiele do zaoferowania i z pewnością spory apetyt na życie, choć najczęściej spędzają czas samotnie w domu. Wielu z nich wydaje się, że często skromna emerytura nie pozwoli im w pełni czerpać korzyści z propozycji spełnienia wolnego czasu, jakie pojawiają się wokół nich, inni z kolei uważają, że to nie dla nich… Tymczasem przy obecnym niżu demograficznym, starzenie się społeczeństwa nie tylko Polsce, ale także w innych krajach Unii Europejskiej jest faktem, dlatego co raz częściej różne organizacje coraz szerzej otwierają się na seniorów by zachęcić ich do zwiększonej aktywności społecznej.

Przykładem może tu być Osiedlowe Centrum Kultury i Rekreacji przy Z. Kossak-Szatkowskiej, gdzie organizowanych jest szereg zajęć dedykowanych właśnie najstarszej grupie społecznej i to często zupełnie bezpłatnie. Obchodzony tu przed kilkoma dniami, już po raz drugi "Otwarty Dzień Seniora" cieszył się sporym zainteresowaniem. Joga dla seniora, czy wspólne warsztaty zdrowej kuchni zapewniły uczestnikom wiele ciekawych wrażeń. Współtwórcami wydarzenia są Lucyna Bałandziuk – Prezes Zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Kinga Ciba z OCKiR. Jak podkreślają sami uczestnicy spotkania, ten pomysł to strzał w przysłowiową dziesiątkę. To wyjątkowa okazja by nie tylko poszerzyć horyzonty o ciekawe tematy, ale także nawiązać nowe znajomości. Aktywne spędzanie czasu w gronie seniorów służy budowaniu pozytywnych relacji, jednocześnie sprawia, że osoby w podeszłym wieku stają się znów potrzebne, dlatego ta placówka oferuje osobom starszym znacznie więcej.

"W OCKiR działa Osiedlowy Klub Seniora, zapraszamy na zajęcia takie jak joga dla seniora, tai chi, sekcja gier stolikowych. Działają tu także dwie sekcje uniwersytetu III wieku- sekcja miłośników podróży oraz sekcja miłośników nauki i techniki. Od października rusza nowa grupa jogi, specjalnie przeznaczona dla seniorów - Joga dla początkujących. Większość zajęć jest bezpłatna lub kosztuje symboliczną opłatę” - wyjaśnia w rozmowie Kinga Ciuba.

Trudno także pominąć Rejonowe Koło Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, które również oferuję swoim członkom wiele możliwości. Cieszyńskie Koło PZERii zrzesza tylko w samym Cieszynie blisko 700 członków, do tego dochodzą jeszcze koła terenowe rozsiane w wielu miejscowościach powiatu, w sumie ok. 1800 osób, które mogą liczyć na wiele korzyści płynących z posiadania karty członkowskiej. "Organizujemy okolicznościowe spotkania z okazji Dnia Seniora czy Dnia Inwalidy, nasi członkowie korzystają także z wielu wycieczek, bo to wspaniała okazja do integracji i bliższego poznania się. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się organizowane corocznie wczasy i to w wielu rejonach kraju, jak również za granicą. Z tej oferty korzysta co roku ok. 150 osób. To okazja by seniorzy nie tylko odpoczęli, ale również skorzystali z zabiegów rehabilitacyjnych, dostosowanych do możliwości finansowych"- wyjaśnia Stanisław Białecki- przewodniczący PZERiI w Cieszynie. Jak zapewnia przewodniczący Koła, każdy z uprawnionych seniorów może zostać członkiem PZERiI, obowiązuje tu jednak roczna opłata członkowska w wysokości 45 złotych.

Bezpłatne zajęcia prowadzone są również w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie. "Mamy kurs języka angielskiego, są to półroczne kursy, skierowane dla osób 55+. Zapraszamy także na kurs "Komputer dla seniora", jedna edycja prowadzona jest przez pracowników Biblioteki, druga przy współpracy z Uniwersytetem III Wieku…. Zajęcia prowadzone są bezpłatnie przez pracowników Biblioteki" - wyjaśnia dyrektor Biblioteki Miejskiej Izabela Kula. Kursy obsługi komputera i Internetu oraz języka angielskiego przeznaczone są dla osób początkujących.

Bogaty wachlarz zajęć oferuje także Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy". Tutaj każdy może znaleźć coś dla siebie. Seniorzy mogą tu również odkrywać w sobie artystyczne talenty. Pracownia rysunku i malarstwa, ceramiki czy rękodzieła artystycznego otwarta jest szeroko dla wszystkich zainteresowanych i to niezależnie od wieku. Miesięczny koszt uczęszczanie na zajęcia nie przekracza 20 złotych. Jeśli ktoś szuka czegoś więcej niż praktycznych zajęć, może skorzystać tu szereg ciekawych spotkań, prelekcji, wernisaży, a nawet spektakli. Cieszyński Ośrodek Kultury rusza także z nową inicjatywą, skierowaną do starszym mieszkańcom Ziemi Cieszyńskiej. Od października ruszają zajęcia ruchowo-taneczne "Rusz się seniorze", które poprowadzi znany instruktor tańca Dawid Bawor. Spotkanie organizacyjne już 6 października o godz. 19-tej.
Wiele do zaoferowani ma także Uniwersytet Trzeciego Wieku, prócz wykładów, kursów czy seminariów prowadzi różne sekcje, koła zainteresowań czy zajęcia, współpracując jednocześnie z innymi placówkami kultury w mieście. Tak, więc warto wychodzić częściej z domu, zwłaszcza teraz, gdy dopadać nas będą szare i ponure jesienne dni. Bo nic tak nie poprawia nastroju, jak rozmowy i wspólne spędzanie czasu, wspólne radości i smutki z których może się zrodzić niejedna przyjaźń, radość i chęć do życia.

Krzysztof Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter