Zrób sobie sweet focie ze św. Mikołajem, spójrz jak rozbłyska choinka, zobacz wystawę „UFO-talerza dla sąsiada”, śmiej się z Kabaretem Formacja Chatelet, znajdź czas na spektakl baletowy „Dziadek do orzechów”, nie przegap koncertu Mate.O promującego ostatni album „Pieśni naszych ojców”...

Dom Narodowy po raz pierwszy zaprasza na uroczyste rozświetlenie choinki na cieszyńskim Ryku. Wydarzeniu towarzyszyć będą animacje, pokazy tańca, wielka bitwa na śnieżki, a nawet sweet focie ze Świętym Mikołajem. Jak zapewniają organizatorzy tego dnia niespodzianek nie zabraknie. Choinka zabłyśnie pełnym blaskiem 6 grudnia, wraz z godziną 17.00.

Pięknych przeżyć nie zabraknie również w pozostałe dni miesiąca. 3 grudnia o godz. 15.00 Dom Narodowy w Cieszynie gościł będzie Świętego Mikołaja, który przybędzie na spotkanie z dziećmi. - Na najmłodszych uczestników czeka również „bajka – niespodzianka”. Do wzięcia udziału w Mikołajkowym Popołudniu – zachęca z ramienia COK Adam Cieślar, Kierownik Działu Organizacji Imprez – Bajkę dla dzieci wykona Estrada Duo-Fix.

4 grudnia Dom Narodowy zaprasza na rodzinne warsztaty ceramiczne „UFO-talerz dla sąsiada”. Wystawa talerzy zagości 18 grudnia w Zamku Cieszyn. - Rewitalizacja starej porcelany w sztuce i dizajnie nie jest nowością, z tą różnicą, że w tym działaniu tworzymy narzędzie komunikacji. Zadaniem warsztatów nie jest wyprodukowanie kolejnego ładnego przedmiotu. To pożądany, ale uboczny efekt warsztatów, głównym zadaniem jest zwrócenie uwagi na to, jak więcej nas łączy, niż dzieli. Czasem wystarczy niewielki gest z naszej strony i złe, obce UFO okazuje się dobrym podobnym do nas, sąsiadem. Założeniem organizatorów jest cykliczność warsztatów, dając możliwość wykonania talerza, właśnie wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba podzielenia się nim z sąsiadem. Organizując warsztaty w różnych ośrodkach kultury, łączymy nie tylko mieszkańców ale i organizacje – informują organizatorzy wydarzenia.

Scenariusz jest prosty – na warsztaty przynosimy własne, domowe porcelanowe talerze, stare, wyblakłe, z niemodną dekoracją, nawet z widocznymi śladami używania. Pod opieką ceramika Bogdana Kosaka, uczestnicy osobiście zaprojektują i wykonają wzory z przemysłowej kalkomanii, dadzą talerzom drugie życie. Dzięki nowej indywidualnej dekoracji i ponownemu wypałowi w temperaturze 800°C, porcelana odzyska blask, dawne znaczenie i nowe zastosowanie.

7 grudnia o godz. 19.00 zabrzmi koncert Mate.O promujący ostatni album „Pieśni naszych ojców”. - "Nieliczni je pamiętają, niewielu je poznało. ”Pieśni naszych ojców” są naszym duchowym spadkiem, spisanym dziedzictwem minionych pokoleń ludzi wiary. Śpiewanie ich bez ożywionego doświadczenia więzi z Chrystusem, jest tylko piękną muzyką wziętą z historycznego skansenu tradycji kościoła. Śpiewane z niezaspokojoną potrzebą wyrażania zachwytu i wychwalania Chrystusa, rozbrzmiewają  duchowym objawieniem minionych pokoleń, które w teraźniejszości mogą stać się dla nas duchowym błogosławieństwem zdolnym do pomnożenia w kolejnych pokoleniach. Choć nie spotkaliśmy ich autorów, o istnieniu wielu z nich nie wiedzieliśmy, to jednak ewangeliczni ojcowie, nasze dziedzictwo spisali i zostawili nam w pieśniach…” - czytamy opis na stronie Cieszyńskiego Ośrodka Kultury.

16 grudnia natomiast, bawić nas będzie Kabaret Formacja Chatelet , podczas Benefisu "Wszystko może się zdarzyć". Wśród zaproszonych gości będą: Katarzyna Pakosińska, Kabaret Łowcy.B, Kabaret Nowaki, Kabaret A JAK! zespół muzyczny „Chaos” pod batutą Aleksandra Brzezińskiego...

Nie mniej interesująco zapowiada się spektakl baletowy „Dziadek do orzechów” - w wyk. Teatru Tańca, w reż. Marioli Ptak, który 18 grudnio godz. 16.00 w COK zainspiruje nas baśnią E.T.A. Hoffmanna. - Jest to spektakl otwierający  działalność Teatru Tańca w Domu Narodowym, stworzony wraz z uczennicami zaawansowanej grupy baletowej ćwiczącej od kilku lat pod kierunkiem Marioli Ptak. „Dziadek do orzechów” jest dla  nas prawdziwym wyzwaniem zarówno baletowym jak i aktorskim, jest poszukiwaniem w sobie cudownych chwil przeżywania świąt graniczących  z dziecięcymi  marzeniami. Mamy nadzieję, że nasz spektakl przypomni Widzom o tych pięknych momentach z  dzieciństwa – wyjaśniają organizatorzy.

Bliższe informacje dotyczące nadchodzących wydarzeń dostępne są na stronie http://www.domnarodowy.pl/


Barbara Stelmach-Kubaszczyk
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter