W niedzielę, w całym kraju odbyły się protesty pod hasłem ZostajeMy w Unii, po tym jak Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy traktatu o UE są niezgodne z Polską konstytucją. Głośny sprzeciw wybrzmiał także w stolicy Śląska Cieszyńskiego, gdzie kilkudziesięciu mieszkańców regionu zebrało się na cieszyńskim Rynku, a następnie przeszło nad Olzę, miejsca gdzie wspólnie z naszymi sąsiadami świętowaliśmy w 2007 roku wejście do strefy Schengen.

Cieszyńska radna Joanna Wowrzeczka przypomniała słowa Hymnu Unii Europejskiej. - To jest dzieło sztuki, przypomina nam do jakich wartości zmierzamy, jakie wartości nas łączą... Jest o miłości, radości łączenia się i tego nie możemy dać sobie wydrzeć... - podkreślała radna.

Cieszyński protest poparła także Burmistrz Miasta Gabriela Staszkiewicz. -  Mówimy stanowcze nie. Cieszyn, Śląsk i Polska chcemy być w Unii, to jest nasza decyzja, którą wyraziliśmy w referendum i nie pozwolimy, żeby ktoś nam zabrał to, o co walczyliśmy i walczyli nasi rodzice. Dzisiaj jest symboliczny czas, kiedy zamyka się 30 Festiwal Teatralny Bez Granic. 30 lat temu Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka postanowiła, że będzie to jeden z naszych symboli miasta Cieszyna i ten festiwal teatralny przez 30 lat odgrywa tu bardzo ważną rolę... podkreśla to, że jesteśmy w sercu Europy.

Foto i tekst Krzysztof Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter