Dziś chrześcijanie obchodzą Święto Objawienia Pańskiego. W naszym mieście po rocznej przerwie, ponownie ulicami przeszedł Orszak Trzech Króli. Tu nad Olzą ma on wyjątkowy charakter łącząc wspólnotę Kościoła katolickiego i ewangelickiego we wspólnym ekumenicznym pokłonie. W sercu miasta spotkały się orszaki Kacpra, Melchiora i Baltazara, by wspólnie oddać pokłon i złożyć dary Dzieciątku Jezus, a także wspólnie i radośnie kolędować z zespołem Bartnicky.

- To nasza duma, że Cieszyn to miejsce, w którym wszyscy znajdują swój dom. Witamy mędrców ze wschodu. W najbliższym czasie również do Cieszyna przybędzie rodzina, która chciałaby się u nas osiedlić. Myślę, że to znak czasu - czy będziemy otwarci i otworzymy nasze serca i nasze domy na te osoby, które chciałyby w naszym mieście zamieszkać... Myślę, że ten czas świąteczny i noworoczny sprzyja temu, abyśmy rozmawiali na takie tematy i mam nadzieję, że mieszkańcy Cieszyna z radością powitają i przytulą ich do siebie ...– podkreślała Burmistrz Miasta Gabriela Staszkiewicz.

- Nie słyszałem, aby było takie drugie miasto, gdzie odbywa się ekumeniczny orszak. Cieszę się, że kilka lat temu ks. Janusz Sikora zgodził się na to, a obecny proboszcz ks. Marcin Brzózka włączył się w to, abyśmy razem wspólnie świętowali święto Epifanii – zaznaczył ks. Jacek Gracz proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie. 

- Przychodzimy tutaj z wielką nadzieją, Być może ten rok znów będzie chodzeniem innymi drogami niż sobie założyliśmy, być może będzie chodzeniem na około, ale pamiętajmy o tym, że Pan Bóg wyznacza drogi naszego życia i ma nas w swojej opiece – mówił proboszcz ewangelickiej parafii ks. Marcin Brzóska. Brzózka, życząc jednocześnie, aby rozpoczęty rok był rokiem przeżywanym w Bożej obecności. 
Organizatorami Orszaku Trzech Króli w Cieszynie byli: 

Parafia pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie
Stowarzyszenie "Dziedzictwo św. Jana Sarkandra w Cieszynie"
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Cieszynie
Urząd Miejski w Cieszynie
Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy"


Foto i tekst Krzysztof Telma

 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter