W Polsce żyje blisko siedem milionów seniorów, którzy przekroczyli 60 rok życia. Liczba ta stale wzrasta, wychodząc więc naprzeciw potrzebom ludzi w tym przedziale wiekowym – powstała Ogólnopolska Karta Seniora.

Jaką rolę pełni?

Przede wszystkim podkreślić należy, że Karta Seniora wydawana jest bezpłatnie i na czas nieokreślony. Obecnie posiada ją ponad 85 tysięcy seniorów, którzy dzięki niej otrzymali dostęp do zniżek, które oferuje osobom 60+ aż 800 punktów.

Zniżki te przeznaczone zostały na wybrane produkty i usługi oferowane przez partnerów programu. Tak więc nasi seniorzy mogą liczyć na rabaty podczas pobytu w uzdrowiskach, w ośrodkach zdrowotno – medycznych i rehabilitacyjnych. Na zniżki mogą liczyć również w kinach, kawiarniach, klubach, muzeach czy ucząc się na przykład języków obcych. Możliwości jest wiele, między innymi zniżki na: obiady, wycieczki, noclegi, badania, wejścia na basen, aparaturę medyczną, na usługi wulkanizacyjne i mechanikę samochodową, na usługi kosmetyczne, bilety na mecze, przejazdy taksówkami, pomoc prawną udzielaną przez adwokatów, radców prawnych i doradców podatkowych… Wymieniać można długo, bo do programu przystąpiło blisko 900 instytucji, firm, organizacji i przedsiębiorców, którzy przygotowali i wciąż przygotowują specjalną ofertę promocyjną na swoje produkty i/lub usługi dla seniorów.

LISTA FIRM HONORUJĄCYCH OGÓLNOPOLSKĄ KARTĘ SENIORA

3 sierpnia br. również Gmina Cieszyn przystąpiła do programu „Ogólnopolska Karta Seniora”, której organizatorem jest Stowarzyszenie MANKO, wydawca magazynu „Głos Seniora”. Uroczysta inauguracja Programu poprzez wręczenie pierwszych Kart Seniora nastąpi w Cieszynie podczas Nadolziańskich Senioraliów.

Ogólnopolska Karta Seniora to 48 miast i gmin partnerskich, do których należą: Andrychów, Biskupiec, Bytom, Ciechanów, Cieszyn, Chełmiec, Czerwionka-Leszczyny, Dąbrowa Górnicza, Dzierżoniów, Gaszowice, Jasień, Jastrzębie-Zdrój, Jejkowice, Jelenia Góra, Jerzmanowice Przeginia, Kłodzko, Konstancin-Jeziorna, Koronowo, Krzeszowice, Lębork i Powiat Lęborski, Lidzbark, Lubanie, Małdyty, Nędza, Nowe Miasto Lubawskie, Olkusz, Pieszyce, Płońsk, Radom, Ropczyce, Rybnik, Rzeszów, Starogard Gdański, Stary Sącz, Powiat Świecki, Świętochłowice, Tomaszów Lubelski, Ujazd, Ustrzyki Dolne, Włocławek i Gmina Włocławek, Wyrzysk, Zabierzów, Zabrze, Zbuczyn, Złoty Stok oraz Województwo Lubelskie.

Jak wyrobić Ogólnopolską Kartę Seniora. PRZECZYTAJI Nadolziańskie SENIORALIA

W dniach 22 do 30 września 2017 r. odbędą się w Cieszynie I Nadolziańskie Senioralia. Inicjatorem wydarzenia jest Cieszyńska Rada Seniorów. Imprezę zainauguruje wspólne,międzypokoleniowe śpiewanie na Rynku, a zakończy piknik w Browarze Zamkowym. Przez kilkanaście dni będzie można wziąć udział w wielu interesujących wydarzeniach i spotkaniach.

Cieszyńska Rada Seniorów została powołana w 2015 r., a jej głównym zadaniem jest integracja, wspieranie i reprezentowanie środowiska osób starszych – I Nadolziańskie Senioralia doskonale wpisują się w te działania. Bogaty i różnorodny program przypadnie do gustu zarówno amatorom aktywności fizycznej, jak i wydarzeń kulturalnych. Ważnym aspektem jest międzypokoleniowy charakter przedsięwzięcia.

3 sierpnia br. gmina Cieszyn przystąpiła do programu „Ogólnopolska Karta Seniora”. Uroczysta inauguracja Cieszyńskiej Karty Seniora odbędzie się w ramach wydarzeń I Nadolziańskich Senioraliów.

W związku z inauguracją Karty Burmistrz Ryszard Macura zwraca się z apelem do cieszyńskich przedsiębiorców o wsparcie tej jakże ważnej inicjatywy i przystąpienie jak najliczniej do programu: „Aktywna, wypełniona zajęciami i wyzwaniami jesień życia może przyczynić się do poprawy zdrowia i jakości życia seniorów. Każdy z nas kiedyś nim będzie, dlatego postarajmy się wszyscy sprawić, by starszy wiek nie był dla nikogo barierą.”

Organizatorami I Nadolziańskich Senioraliów są: Cieszyńska Rada Seniorów, Burmistrz Miasta Cieszyna Ryszard Macura wraz z Cieszyńskim Ośrodkiem Kultury „Dom Narodowy”, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Polski Związek Emerytów i Rencistów oddział w Cieszynie oraz Osiedlowe Centrum Kultury i Rekreacji.


22.09, PIĄTEK

godz. 12.00, Rynek
INAUGURACJA SENIORALIÓW
symboliczne wręczenie „klucza do miasta” Seniorom przez Burmistrza Miasta Cieszyna, międzypokoleniowe śpiewanie na Rynku w ramach Skarbów z Cieszyńskiej Trówły
(org. Zamek Cieszyn, Uniwersytet III Wieku)

godz. 14.00, Dom Spokojnej Starości, ul. Mickiewicza 13
FESTYN RODZINNY

23.09, SOBOTA

godz. 9.30, Teatr im. A Mickiewicza
SPOTKANIE Z CYKLU „BLIŻEJ TEATRU”

godz. 9.30, korty tenisowe TKKF „Ogniwo”, Al. J. Łyska 25
TURNIEJ TENISA ZIEMNEGO DLA KOBIET (zapisy do godz. 9.00)*

godz. 9.30, korty tenisowe przy Hali Widowiskowo-Sportowej im. Cieszyńskich Olimpijczyków, ul. Sportowa 1
TURNIEJ TENISA ZIEMNEGO DLA MĘŻCZYZN (zapisy do godz. 9.00)*

godz. 10.00, sala Szkolnego Schroniska Młodzieżowego, ul. Błogocka 24
TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO (zapisy do 9.30)*

godz. 10.30, start z Hali Widowiskowo-Sportowej im. Cieszyńskich Olimpijczyków, ul. Sportowa 1
WYCIECZKA ROWEROWA (zbiórka uczestników godz. 10.00)

godz. 10.30 11.15, 11.15 12.00, kryta pływalnia przy SP 4, Pl. Wolności 7a
„PŁYŃ PO ZDROWIE” pływanie dla seniorów*

godz. 11.00, Hala Widowiskowo-Sportowa im. Cieszyńskich Olimpijczyków, ul. Sportowa 1
NORDIC WALKING
nauka poprawnego chodzenia z instruktorem oraz międzypokoleniowy marsz z Zamku, bulwarami nad Olzą pod „Wałkę”, połączony ze wspólnym spotkaniem.

24.09, NIEDZIELA

godz. 9.00, Książnica Cieszyńska
PREZENTACJA NAJSTARSZEGO DRUKOWANEGO W POLSCE MSZAŁU (Missale Vratislaviense, Kraków 1505)

godz. 13.00, Książnica Cieszyńska
III MARATON CZYTANIA TEKSTÓW GWAROWYCH

25.09, PONIEDZIAŁEK

godz. 10.30, Biblioteka Miejska
ANGIELSKI DLA SENIORA otwarta dla wszystkich inauguracja kursu języka angielskiego

godz. 16.00, Teatr im. A. Mickiewicza
INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU

godz. 17.00, Biblioteka Miejska
SPOTKANIE AUTORSKIE Z PODRÓŻNIKIEM STEFANEM CZERNIECKIM

26.09, WTOREK

godz. 11.00 Biblioteka Miejska
KOMPUTER DLA SENIORA uroczyste (otwarte dla wszystkich) rozpoczęcie kursu komputerowego w ramach projektu „e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści”

27.09, ŚRODA

godz. 9.00, OCKiR, ul. Zofii Kossak-Szatkowskiej 6
OTWARTY DZIEŃ SENIORA w programie: Joga dobra dla seniora, Zdrowa kuchnia (warsztaty kulinarne), turniej gry w bule, plener brydża i gier stolikowych (Strefa Wypoczynku Seniora), warsztaty dla babć i dziadków „Do wychowania dziecka potrzebna jest cała wioska” (prow. Jolanta Dróżdż-Stoszek)

28.09, CZWARTEK

godz. 10.00 Biblioteka Miejska
„SMARTFONOWO-TABLETOWY ZAWRÓT GŁOWY” warsztaty obsługi urządzeń mobilnych; warsztaty otwarte dla wszystkich

29.09, PIĄTEK

godz. 15.00, sala konferencyjna SM „Cieszynianka”, ul. Hajduka 17
TURNIEJ SZACHOWY (org. Polski Związek Emerytów)

30.09, SOBOTA

godz. 13.00, Browar Zamkowy
PIKNIK SENIORA w programie m.in.: koncert zespołu „Gang Marcela”, występy przedszkolaków, uczniów, zespołów działających przy Uniwersytecie III Wieku, zwiedzanie Browaru, konkursy z nagrodami, porady żywieniowe, fryzjerskie i kosmetyczne, kiermasz handlowy i gastronomiczny

* Udział w turniejach i zajęciach dla osób, które ukończyły 55 lat.BSK
plakat org.

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter