/Na seniorów i ich bliskich czekały placki prosto z blachy. O kulinarne upodobania zadbała uśmiechnięta ekipa pań podczas Pikniku Seniora/

Za nami obchody „Dnia Seniora”, które świętowaliśmy pod nazwą NADOLZIAŃSKIE SENIORALIA. Co działo się w Cieszynie i jak bawili się nasi seniorzy?  - Wspaniale - mówi Pani Katarzyna Solińska z Cieszyna, podkreślając - Mam nadzieję, że zobaczymy się za rok i znowu razem spędzimy ten dany nam czas.INAUGURACJA SENIORALIÓW W CIESZYNIE:

Symbolicznym wręczeniem klucza do bram miasta rozpoczęły się w Cieszynie Nadolziańskie Senioralia. Klucz wręczył seniorom Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura, kierując do organizatorów całego „zamieszania” podziękowania i słowa uznania. - Gratuluję Państwu cierpliwości, wytrwałości i przedsiębiorczości we wszystkich swoich działaniach, czego dowodem są chociażby rozpoczynające się dzisiaj Nadolziańskie Senioralia. Życzę wam, aby to spotkanie, jak wszystkie z waszym udziałem cieszyło się wielkim sercem i wielką radością, byście owocnie dzielili z nami swoim doświadczeniem i mądrością. Cieszmy się razem, bawmy się razem, bądźmy dla siebie – podkreślał Burmistrz Cieszyna, inaugurując wydarzenie wręczeniem seniorom nie tylko symbolicznego klucza, ale również pierwszych w cieszyńskiej edycji Kart Seniora.

Wzruszenia nie krył przewodniczący Cieszyńskiej Rady Seniorów, Andrzej Mleczko. – Realizują się dzisiaj kolejne nasze pomysły – mówił, akcentując – Tym symbolicznym kluczem chcemy otworzyć naszym cieszyńskim seniorom drzwi mieszkań. Chcemy ich zachęcić do wyjścia na zewnątrz i pokazać, że w naszym grodzie istnieje grupa osób, które chcą się dzielić swoim doświadczeniem życiowym.

W związku z inauguracją Karty Burmistrz Ryszard Macura wyraził nadzieję, że inicjatywę wesprą również kolejni przedsiębiorcy. Po części oficjalnej przyszedł czas na międzypokoleniowe śpiewanie i muzykę na żywo wraz z Kapelą "Mała Jetelinka" pod kierunkiem Moniki Wałach, Chórem Cieszyńskiego Uniwersytetu III Wieku oraz z dziećmi z cieszyńskich przedszkoli i szkół podstawowych oraz ich rodzicami i dziadkami.
                              KAROL BOJDA I JEGO PASJE:


„Wystawa z szafy kolekcjonera” była okazją do zaprezentowania osoby Karola Bojdy i jego pasji. 24 września amatorzy zbiorów stempli, odznak klubów sportowych i turystycznych, pieczęci, znaczków pocztowych o tematyce sportowej i przyrodniczej, map, przewodników czy ręcznie pisanych kronik – mogli nacieszyć oko imponującymi zbiorami Karola Bojdy. Wystawa, która gościła w pracowni Zamku Cieszyn dała odwiedzającym również możliwość całościowego spojrzenia na człowieka zafascynowanego światem - lekkoatletę i boksera, ale także działacza i sędzię sportowego, turystę, organizatora, założyciela m.in. grupy turystycznej "Człapoki", kolekcjonera, współzałożyciela i aktywistę Cieszyńskiego Klubu Hobbystów. Zasłużonego Honorowego Dawcę Krwi, bibliofilem i kronikarza. Nie sposób wymienić wszystkich pasji Karola Bojdy, część z nich można zobaczyć na prezentowanej wystawie do 15 października.
                           CIESZYŃSKI JARMARK RZEMIOSŁA:

Na dziedzińcu Zamku Cieszyn rozbrzmiewał już po raz 12. Cieszyński Jarmark Rzemiosła. Wydarzeni było jednym z wielu realizowanych w ramach Skarbów z cieszyńskiej trówły. Tradycyjnie już na Wzgórzu Zamkowym zaprezentowane zostały różne oblicza rękodzieła, poczynając od tych bardzo tradycyjnych, czasem niemal zapomnianych dziedzin, po współczesne. Jak to zwykle bywa na jarmarkach, nie mogło zabraknąć regionalnych przysmaków, warsztatów i pokazów tradycyjnego rzemiosła. O nastrój zadbali w ramach cyklu "Zagrej mi muzyčko": Slezanek (ČeskýTěšín), Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej, Nowina (Jablunkov), Kapela Bukóń (Jablunkov), CimbálovámuzikaSlezan (ČeskýTěšín), Lipka (Jablunkov), a Torka (Cieszyn).  Jednym ze stałych elementów Skarbów z cieszyńskiej trówły jest Cieszyński konkurs pieczenia strudla im. Kingi Iwanek-Riess oraz pokaz pieczenia z udziałem rodziny Riessów.


                                   CZYTÓMY PO NASZEMU:

24 września w ramach „Skarbów z cieszyńskiej trówły” odbyła się kolejna edycja czytania gwarą “Czytómy po naszymu”. Każdego roku wydarzeniu towarzyszy inny temat. Inspiracją tegorocznej edycji było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, a dokładniej “Cieszyński wiesieli”. Wśród gości – miłośników gwary, którzy zasiedli do czytania miejsce zajął Ryszard Macura, Burmistrz Cieszyna, który na wstępie podziękował organizatorom przedsięwzięcia za pomysł i jego realizację.

W dalszej części maratonu wystąpiły również dzieci i młodzież, laureaci XIII Konkursu Gwar “Po naszymu po obu stronach Olzy” odczytano także teksty nagrodzone w konkursie literackim “Jako sie matka z tacikym wydowali”. W przerwie można było zobaczyć wystawę „Downe wiesieli w Beskidzie Ślaskim”, przygotowaną przez Muzeum w Wiśle. Na zakończenie odbyła się projekcja filmu pt. "Ochabski wiesieli". IV Cieszyński Maraton Czytania Tekstów Gwarowych poprowadzili Magdalena Ćmiel z Sekcji Ludoznawczej PZKO i Wojciech Grajewski z Książnicy Cieszyńskiej.
                           ROK AKADEMICKI 2017/2018 ROZPOCZĘTY:

25 września w Teatrze im. Adama Mickiewicza odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2017/2018 Uniwersytetu Trzeciego Wieku, podobnie jak w latach ubiegłych uroczystość uświetnił występ Wyższobramskiego Chóru Kameralnego pod kierownictwem Piotra Sikory.

„Wiedzieć, że się wie, co się wie i wiedzieć, że się nie wie, czego się nie wie - oto prawdziwa wiedza” - to słowa Konfucjusza, które znalazły się na zaproszeniu skierowanym do słuchaczy i sympatyków UTW. – Myślę, że to również idea Uniwersytetu – podkreślał Andrzej Kasperek, Prodziekan ds. Naukowych i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, zwracając uwagę na wymiar społeczny uczestniczenia w realizacji Uniwersytetu Trzecie Wieku. Nie zabrakło również ze strony UŚ życzeń skierowanych do słuchaczy.

- Żyjemy w czasach braku zaufania, stowarzyszenia są jednym z bytów społecznych, które zasypują granice wzajemnej nieufności. Tego też państwu życzę. Nie tylko piątek w indeksach, ale również radości ze studiowania, poszukiwania wewnętrznego spokoju, radości z bycia razem i tworzenia więzi społecznych
– mówił Andrzej Kasperek.

Pierwsza inauguracja UTW odbyła się 16 grudnia 2004 roku. Uniwersytet liczy zatem już blisko 13 lat. - Podziwiam waszą otwartość na świat, chęć poznawania tego, co się dzieje. Życzę wam, aby ten nowy rok akademicki był pełen niespodzianek, aby wasze podróże poznawcze czy to na sali wykładowej, koncertowej, czy podczas wycieczek, które licznie organizuje Uniwersytet Trzeciego Wieku zawsze dawały wam wiele przyjemności – podkreślał Ryszard Macura, Burmistrz Cieszyna, dodając – Bardzo się cieszę, że tegoroczne spotkanie w teatrze inaugurujące nowy rok akademicki przypada w czasie I Nadolziańskich Senioraliów. To również swego rodzaju znak czasu, w którym macie udział. Za to wam serdecznie dziękuję.

Obecnie Uniwersytet Trzeciego Wieku zrzesza 343 słuchaczy, ciągle jednak otwarty pozostaje na kolejnych chętnych.

- Jesteśmy w różnym wieku o zróżnicowanym doświadczeniu życiowym, wykształceniu, stanie cywilnym. Mieszkamy w różnych miejscowościach. Obecny zarząd postawił sobie za główny cel integrację naszego środowiska. Czy ten cel został zrealizowany? Uważamy, że tak. Świadczy o tym chociażby uczestnictwo słuchaczy w różnego rodzaju zajęciach (sesje plenarne, tematyczne, wycieczki, zawody sportowe) - mówił Wiesław Gogol, Wiceprezes Cieszyńskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku, podkreślając - Celem naszym była i jest poprawa jakości życia osób starszych, tak by pomimo osiągniętego wieku mogły pełnić różne funkcje w zżyciu publicznym.


                                    SZACHOWE ZMAGANIA SENIORÓW: 


29 września seniorzy rozegrali pierwszy turniej szachowy organizowany w ramach „Nadolziańskich Senioraliów”. Organizatorem wydarzenia był Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów w Cieszynie, COK „Dom Narodowy” i M.U.K.S. „SZS” Cieszyn. 
                                          PIKNIK SENIORA:


Zabawą na Browarze Zamkowym zakończyło się święto seniorów. Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter