Koncertowała w wielu miejscach świata, odwiedziła ponad sześćdziesiąt państw, na swoim koncie zgromadziła nagrody i wyróżnienia o których inni marzą… Jak wyglądałoby jej życie, gdyby w 1969 roku jako absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie nie wyjechała do Stanów Zjednoczonych lub, gdyby powróciła do kraju po międzynarodowym konkursie harfowym w Hartford w stanie Connecticut po dwóch tygodniach, a nie po dwudziestu trzech latach? Takich pytań Ewa Jaślar–Walicka, Prezes Polskiego Towarzystwa Harfowego usłyszała już zapewne mnóstwo. Jedno jest pewne – jej pasja, miłość do harfy i ludzi oraz odwaga – owocują do dzisiaj. Dowodem na to jest chociażby, zbliżający się Międzynarodowy Konkurs Duetów z Harfą, który zabrzmi w naszym mieście już po raz siódmy, a przebiegał będzie w dniach 7-9 kwietnia.

Ewa Jaślar–Walicka koncertowała w Białym Domu, grała dla trzech prezydentów: Jimmiego Cartera, Ronalda Reagana i Georga Busha seniora. W pamięci przywołuje jednak szczególnie występ w Watykanie na placu przed Bazyliką - dla Papieża Jana Pawła II. - Usłyszałyśmy wtedy słowa skierowane do nas ”God bless you and your art”. Pozdrowiłyśmy Papieża po polsku, a on wydawał się być zaskoczony faktem, że Amerykanki mówią w jego ojczystym języku. To była piękna chwila, emanująca ogromną siłą. Niezwykłym przeżyciem był także koncert w Brown University dla sześciotysięcznej publiczności i równie niesamowitym okazał się występ dla czterdzieściorga niepełnosprawnych dzieci z zespołem Downa… Magiczny moment – wspomina Prezes Polskiego Towarzystwa Harfowego, zapraszając już dzisiaj na wydarzenie, które od pierwszej edycji zostało wpisane w kalendarz imprez Centrum Edukacji Artystycznej, a patronat honorowy nad nim objął Minister Kultury.

VII Międzynarodowy Konkurs Duetów z Harfą... 

Polskie Towarzystwo Harfowe powstało w 2003 roku, z siedzibą w Cieszynie. Jego celem od samego początku była działalność na rzecz rozwoju i promocji kultury oraz edukacji muzycznej, szczególnie w zakresie muzyki wykonywanej na harfie. Międzynarodowy Konkurs Duetów z Harfą, to inicjatywa organizowania przez PTH od 2005 roku, co dwa lata. W tym roku „harfowe zmagania” uczestników z Polski i zagranicy (duetów o dowolnym składzie z udziałem harfy) potrwają w dniach od 7-9 kwietnia.
Przypomnijmy – konkurs odbywa się w czterech kategoriach wiekowych: do lat 13,16,19 i do lat 26. Specjalną kategorią jest konkurs prawykonań utworów skomponowanych po roku 2015.

- Mówienie jest ważne, ale słuchanie… jest jeszcze ważniejsze. Tylko wtedy w społeczeństwie możliwy jest dialog. Podobnie jest w muzyce – podkreśla Ewa Jaślar–Walicka Prezes Polskiego Towarzystwa Harfowego, przypominając I Ogólnopolski Konkurs Duetów z Harfą zorganizowany 18 i 19 listopada 2005 r. w siedzibie Towarzystwa, w sali kameralnej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie - Wtedy do konkursu zgłosiły się 22 duety. Kolejna – druga edycja odbyła się już w Zamku Cieszyn. Tu formuła przybrała trzydniowy charakter. Od trzeciej edycji duetów - V kategorię stanowi konkurs prawykonań. Uczestnicy musieli zaprezentować utwory, które zostały napisane w ostatnich latach i nie były jeszcze nigdy wykonywane. Pomysł spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Trzecia edycja zapoczątkowała więc „dwa konkursy – w jednym”. Konkurs kategorii wiekowych odbywa się w piątek i sobotę, natomiast prawykonań, w niedzielę.

Rok 2015 i zarazem szósta edycja Konkursu Duetów z Harfą, uczyniły wydarzenie – międzynarodowym. Zgłoszenia napłynęły z Niemiec i Republiki Czeskiej. Dzisiaj do tego grona dołączyły osoby z Ukrainy, z Brukseli, a nawet z Brazylii. Konkurs z każdą kolejnym rokiem przybiera na sile.

– Początkowo dużą popularnością cieszyła się kategoria najmłodszych uczestników. Przyjeżdżało bardzo dużo dzieci – przyznaje organizatorka, dodając – W tym roku, ku naszej radości – w kategorii studentów pojawiło się aż dziesięć duetów… a w niedzielę zaprezentowanych zostanie aż dwanaście prawykonań. Dwa lata temu konkurs zamienił się w prawdziwy koncert, pełny ogromnych wrażeń i prawdziwych talentów. Z pewnością i teraz pięknych doznań nie zabraknie.

Polska muzyka harfowa XXI wieku...



- Aktualnie kończymy nagrywanie drugiej płyty, która nosi nazwę „Polska muzyka harfowa XXI wieku”. 7. edycja prawykonań znajdzie swój zapis na kolejnym krążku – podkreśla Ewa Jaślar–Walicka, która po studiach muzycznych w Warszawie z harfą jako przedmiotem głównym, zaprezentowała Polskę na I Międzynarodowym Konkursie Harfowym w Stanach Zjednoczonych i obiecując wrócić z Hartford w stanie Connecticut po dwóch tygodniach, powróciła do Polski po 23 latach. Uzasadnionym powodem, opóźnionego powrotu było roczne stypendium u prof. Aristida von Wurtzler, organizatora konkursu oraz założenie zespołu harfowego.
W Stanach Zjednoczonych dzisiejsza Prezes Polskiego Towarzystwa Harfowego założyła The New York Harp Ensemble, czyli zespół czterech harf. Rozpoczęła studia w New York University, a także została członkiem American Harp Society.

Po 23 latach pobytu w Ameryce, Ewa Jaślar–Walicka powróciła do Polski. – To był czas, gdy prezydent Lech Wałęsa apelował do Polaków mieszkających poza granicami kraju, by wrócili. Tak zrobiłam, zabierając ze sobą bagaż doświadczeń i pomysłów. Jednym z nich był pomysł powołania w Polsce towarzystwa harfowego. Myśl, która zaświtała mi w głowie, w 2001 roku nie dawała spokoju i powracała coraz częściej. No i stało się… Pomysł stał się faktem. 11 kwietnia 2003 roku w Cieszynie zebrali się założyciele stowarzyszenia pod nazwą Polskie Towarzystwo Harfowe, którego siedzibą został Cieszyn – przyznaje Ewa Jaślar–Walicka, wyróżniona w roku 2012 laurem „Srebrnej Cieszynianki” a w 2016 nagrodą księdza Leopolda Jana Szersznika za osiągnięcia na niwie artystycznej i pedagogicznej oraz upowszechnianie kultury w Cieszynie i na Śląsku Cieszyńskim.





W tym roku już po raz siódmy Polskie Towarzystwo Harfowe zaprasza duety do wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie Duetów z Harfą w Cieszynie a mieszkańców naszego grodu do odwiedzenia w dniach 7-9 kwietnia Zamku Cieszyn. - Zapraszamy na koncert Anny Verkholantsevy w piątek wieczorem,  w sobotni wieczór na koncert zespołu Colours of tango jak również na wystawę włoskich i amerykańskich harf.



Tekst: Barbara Stelmach-Kubaszczyk
Fot: arch. prywatne.
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter