Jedną z pierwszych inicjatyw związanych z obchodami Roku św. Melchiora Grodzieckiego w województwie śląskim jest cykl spotkań edukacyjnych pod nazwą „Wieczory Melchiorowskie”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez parafię św. Marii Magdaleny, katolickie placówki oświatowe w Cieszynie oraz Stowarzyszenie Oświatowe „Dziedzictwo Świętego Jana Sarkandra”.

Pierwsze ze spotkań odbyło się 27 stycznia 2019 r. cieszyńskim  kościele św. Marii Magdaleny. Prof. Idzi Panic opowiedział słuchaczom o tajemnicy Mędrców ze Wschodu. W ponadgodzinnym wykładzie naukowiec szczegółowo wyjaśnił, co to znaczy, że Trzej Królowie „przyjęli z pokorą to, co zobaczyli w danym sobie znaku”.

Prof. Idzi Panic jest historykiem, profesorem nauk humanistycznych, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Uniwersytetu Śląskiego. Pełnił m.in. funkcję kierownika Zakładu Historii Średniowiecznej i Nauk Pomocniczych Historii w Instytucie Historii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. W 2011 otrzymał Nagrodę im. Karola Miarki, a w roku 2007 Nagrodę im. ks. Leopolda Jana Szersznika. W 2012 został członkiem Komitetu Nauk Historycznych PAN.

Posłuchaj: KLIK

/Diecezja Bielsko-Żywiecka/

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter