Nieodłącznym elementem Wielkiego Postu są Nabożeństwa Pasyjne, rozważające poszczególne etapy Męki Pańskiej. Zaliczamy do nich nabożeństwa z Drogą Krzyżową, Gorzkie żale oraz nabożeństwo Godzinek o Męce Pańskiej.

W okresie 40-dniowego postu przed świętami Wielkiej Nocy w cieszyńskich parafiach są odprawiane dodatkowe nabożeństwa - pokutne.  Tradycyjnie już czas Wielkiego Postu posłuży wiernym do rozważania Męki Pana Jezusa. Pomocą w rozważaniu będą nabożeństwa pasyjne. Droga Krzyżowa odprawiana w piątki oraz Gorzkie Żale sprawowane w niedzielne popołudnia. Nabożeństwa Pasyjne w porównaniu do tradycyjnych nabożeństw wyróżniają czerwone barwy stuły widoczne i używane Drogi Krzyżowej. Natomiast w trakcie  Gorzkich Żali widzimy kolory biały oraz złoty, przypominające iż jest to nabożeństwo sprawowane przed Najświętszym Sakramentem.

Nabożeństwa Pasyjne w Cieszynie odprawiane będą między innymi w Parafii św. Elżbiety. Na nabożeństwo Drogi Krzyżowej parafia zaprasza w każdy piątek o godz. 17:30 lub po Mszy św. wieczornej. Natomiast w niedzielę o godz. 17:00 odbędą się Gorzkie Żale.

Z kolei, w Parafii św. Marii Magdaleny Nabożeństwa pasyjne będą odbywać się w następującym harmonogramie:

- Droga Krzyżowa dla dzieci będzie w czwartek o godz. 17.30 w kościele parafialnym
- Droga Krzyżowa dla dorosłych będzie w piątek o godz. 17.15 w kościele parafialnym
- Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym odprawiamy w niedziele o 17.15

Droga Krzyżowa oraz Gorzkie Żale odbywają się także w Kościele Bonifratrów pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Gorzkie Żale w niedziele po Mszy św. z godz. 9.00. Droga Krzyżowa w piątki o 15.00.

W Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego Braci Mniejszych w Cieszynie Nabożeństwa Pasyjne odbywać się będą: Droga Krzyżowa w piątki po Mszy św. i Gorzkie Żale w niedziele o 9.30.

W Kaplicy Sióstr Boromeuszek, Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale, odprawiane są zawsze o godzinie 17:30.

Zachęcamy wszystkich do udziału w nabożeństwach.

Tekst i foto: P.Staroń
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter