Jest wiele przepięknych i urokliwych miejsc w Jarosławiu, ale nie można przejść obojętnie koło pięknej renesansowej kamienicy w której znajduje się Muzeum Orsettich.

Muzeum mieści się w jednej z najpiękniejszych kamienic mieszczańskich w Polsce, która została wybudowana przed 1593 rokiem. Początkowo znajdowała się w zabudowie zwartej, a narożną stała się w 1625 roku, kiedy to spalił się sąsiedni dom i na jego miejscu utworzono uliczkę do wałów (obecnie ulica Trybunalska). Początkowo kamienica była własnością rodziny Smiszowiców. W 1633 roku kamienicę nabył od aptekarza Stanisława Smiszowica kupiec krakowski Wilhelm Orsetti, Włoch z pochodzenia. Muzeum zgromadzone są eksponaty związane z historią miasta i regionu w postaci archiwaliów, ikonografii, wyrobów rzemiosła, zabytków archeologicznych, numizmatyki, sztuki współczesnej i wydawnictw. We wnętrzach znajduje się częściowo zachowana polichromia z XVII i XVIII wieku. Pierwsze obiekty związane z historią Jarosławia zaczęto gromadzić już na początku XX wieku.

 Muzeum udostępnia zbiory na wystawach stałych: Historia Jarosławia, Wnętrza mieszczańskie oraz Wielka izba.Obecny swój wygląd - kamienicy w stylu późnego renesansu - zawdzięcza przebudowie dokonanej przez W. Orsettiego. W trakcie owego remontu do pozostawionego prawie bez zmian parteru dobudowano murowany podcień, wymurowano od nowa całe piętro, a dach pogrążony otoczono z dwóch stron attyką. Późniejsze remonty i przebudowy - poza nadbudową w 1903 roku wielkiej izby nie zmieniły wyglądu kamienicy, która do dziś, zgodnie z wyrażoną przed wiekami wolą właścicielki miasta jest prawdziwą ozdobą Jarosławia.

Tekst i foto: Marian Szpak
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter