W dniu 13 października br. w bielskiej katedrze odbyła się uroczystość 80 lecia przybycia pułkownika Stanisława Maczka do Bielska i objęcia przez niego dowództwa 10. Brygady Kawalerii. 80 lat temu, w 20. rocznicę odzyskania niepodległości 11 listopada 1938 r. odbyła się parada wojskowa, którą przyjmował płk. Stanisław Maczek, świeżo mianowany dowódcą Brygady Kawalerii, stacjonującej wówczas w Bielsku po powrocie z Zaolzia.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. biskup Roman Pindel. W liturgii udział wzięli m.in. żołnierze gen. Maczka – mjr Janusz Głuchowski oraz kpt. Edmund Semrau. Obecny był generał dywizji Cezary Podlasiński, generał brygady Zbigniew Szura oraz przedstawiciele dowództwa innych jednostek wojskowych, członkowie grup rekonstrukcyjnych oraz uczniowie szkół, noszących imię gen. Stanisława Maczka z Bielska-Białej, Bydgoszczy i Katowic.

W wygłoszonej homilii ks, biskup Roman Pindel powiedział, że nominacja płk. Stanisław Maczka była podjęta w ostatnim momencie. Dowódca bowiem przybył do Bielska 30 października 1938 roku i miał niecałe 10 miesięcy na swe działania i zdaniem ks.biskupa Romana, płk. Maczek zrobił, co mógł i na ile przewidywał potrzeby swojej jednostki. Przypomniał, że 1 września 1939 roku żołnierze pułkownika Maczka stanęli w obronie granic i integralności Polski przed najeźdźcą wkraczającym od Chyżnego, a następnie bronili dostępu do Krakowa w okolicach Mszany.

Zdaniem ks. biskupa Romana, niezwykłe osiągnięcia bojowe, jakie są zasługą gen. Maczka, trzeba widzieć jako owoc jego geniuszu wojskowego, a zarazem efekt zaangażowania ufających mu żołnierzy. „Z drugiej strony, jego zwycięstwa muszą być zbilansowane słabym uzbrojeniem własnym, a doskonałym przeciwnika. Podobnie jest w przypadku odpowiedzialności nauczyciela za kształcenie ucznia. Jego kompetencje nie wystarczą, gdy zabraknie zaangażowania ucznia. Nie pomoże doskonale wyposażona szkoła, gdy programy i podręczniki są nietrafione” – zaznaczył ks. biskup Roman, porównując ów mechanizm do tego, jak dokonuje się nasze zbawienie. „Z jednej strony jest ono darem łaski od Boga, z drugiej zaś osiąga je człowiek, który odpowiada na łaskę i angażuje się w podjęcie i odpowiedź na łaskę Boga”. Na zakończenie ks. biskup Roman zachęcił do dziękczynienia za dzieło 10. Brygady Kawalerii i za kontynuowanie działań bojowych generała  Stanisława Maczka i jego żołnierzy w dalszych latach i kolejnych.krajach.

Uroczystości jubileuszowe zorganizowało Beskidzkie Stowarzyszenie Maczkowców, zrzeszające żołnierzy-weteranów 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka na czele z jej prezesem Jamsem Jurczykiem, członków ich rodzin oraz sympatyków.

Po Mszy świętej w bielskiej katedrze nastąpił przemarsz na pobliski cmentarz parafialny, gdzie odbył się apel pamięci i gdzie złożono wieńce i wiązanki kwiatów na grobie rotmistrza Witolda Deimela,  oficera 10 pułku dragonów I Dywizji Pancernej. Uczestnicy przemaszerowali w asyście Kompanii Honorowej Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. S. Maczka ze Świętoszowa, orkiestry 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, reprezentacji 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej, pocztów sztandarowych jednostek wojskowych oraz ze szkół noszących im. generała Stanisława Maczka. Współorganizatorem wydarzenia była Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Breda” z Bielska-Białej.

Tekst i foto: Marian Szpak



















Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter