Koncert Bielskiej Orkiestry Dętej- formacji wojskowej, witał przybyłych wiernych na uroczystą Mszę świętą 11 listopada br. z okazji 100 - lecia Odzyskania Niepodległości Polski.  W bielskiej świątyni pw. św. Maksymiliana  Kolbe ks. biskup Roman Pindel odprawił uroczystą Eucharystię. Wraz z ks.biskupem Romanem przy ołtarzu modlili się księża: Stanisław Wawrzyńczyk,Antoni Młoczek, Marcin Aleksy, Józef Oleszko, Krzysztow Ryszka, Zbigniew Powada, Piotr Piotr Góra, Tadeusz Borutka oraz ks.Krzysztof Cięciała proboszcz bielskiej parafii luterańskiej i ks.ppł.Mariusz Antczak. 
 
W wygłoszonym słowie Bożym ks. biskup Roman przytoczył słowa Józefa Piłsudskiego,  „Polski nie da się ani wymodlić, ani wygadać, ani wyżebrać, ani wyszachrować. Trzeba ją zdobyć krwią własną i cudzą”. Zwrócił uwagę, że ojczyznę musieli zdobyć własną krwią konkretni ludzie, „ryzykując, ważąc się na walkę, której wynik nie był przesądzony”. „To ktoś należący do elity w najlepszym tego słowa znaczeniu. Ktoś, kto odważył się zaryzykować swój stan posiadania, czy bezpieczeństwo swojej rodziny” „I to wiele, i to w wielu życiorysach ludzi, którzy niewiele posiadali, a postawili na przyszłość ojczyzny, która nie miała granic, ani ustalonej władzy” – zaznaczył i zaapelował, by pamiętać „o ofierze tych wszystkich, którzy w różnej sytuacji życiowej oddali z tego, co najcenniejsze”. „Jesteśmy winni im pamięć i wdzięczność. Tym zrazu nielicznym, a i tym, którzy w miarę rozwoju sytuacji geopolitycznej, przyłączali się do tych mających nadzieję na Niepodległą” – kontynuował, wyliczając wśród osób, którym zawdzięczamy wolność, przywódców różnych nurtów niepodległościowych. Na zakończenie ks. biskup Roman zaapelował:

„Niech więc dzisiejsza uroczystość zwróci naszą myśl ku przeszłości, ku teraźniejszości, ale przede wszystkim jednak ku przyszłości naszej Ojczyzny. Bo to przyszłość od nas zależy, a z tego, jak rozumiemy nasze umiłowanie Ojczyzny, będziemy osądzeni przez przyszłe pokolenia. Obyśmy zapisali się jako ci, którzy potrafią dobrze wyko wykorzystać otrzymany dar wolności i pomnożyć wszelkie dobro Polski, a przede wszystkim kształtować nowe pokolenia na najlepszych obywateli, kierujących się najlepszymi wartościami”.
 
W imieniu zwierzchnika diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp. Adriana Korczago, słowo do wiernych skierował ks. Krzysztof Cięciała: „My też chcemy dziś dołączyć do tych jakże wymownych słów i wyrazić naszą wdzięczność wobec tych, którzy w godzinie próby stanęli na wysokości zadania – Polaków różnych wyznań i przekonań. Bo dzięki nim możemy żyć w pokoju. Ale jako chrześcijanie wierzący w Trójjedynego Boga wyrażamy wdzięczność wobec Tego, który jest wszechmogący, bez którego nie ma wolności. To on wyprowadził nas na wolność i chce, abyśmy z niej korzystali w sposób odpowiedzialny”. Uroczystą oprawę liturgii uświetnił śpiew chóru parafialnego - "Inwencja" pod dyr. Adama Utmańczyka.
 
Po Mszy świętej uczestnicy uroczystości przeszli na pobliski cmentarz wojskowy, na którym spoczywają żołnierze polegli w I i II wojnie światowej. Po modlitwie odbył się Apel Poległych z udziałem Kompanii Honorowej 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego, a uroczystość zakończyła ceremonia składania wieńców przez delegacje uczestniczące w obchodach święta.

W uroczystościach udział wzięli członkowie rządu, posłowie, senatorzy, przedstawiciele władz miejskich i samorządowych, przedstawiciele dowództwa wojska, policji i straży pożarnej, harcerze, bielscy komandosi oraz liczne poczty sztandarowe.

Tekst i foto: Marian Szpak






















 
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter