Stowarzyszenie Rodzin Katolickich diecezji gliwickiej kolejny raz zaprosiło swoich członków oraz sympatyków z diecezji bielsko-żywieckiej do Domu Rekolekcyjnego Karmelitów Bosych przy Sanktuarium „Św. Józefa”  w Wadowicach  na wielkopostne rekolekcje w dniach 8 – 10 marca br.

Do gościnnego domu wadowickiego Karmelu przybyła ponad 40 osobowa grupa uczestników, dla których Paweł Stempski zorganizował  rekolekcje nt „W mocy Bożego Ducha” przeprowadzone przez ks. dr Krystiana Piechaczka – dyrektora Wydziału Duszpasterstwa diecezji gliwickiej. Program rekolekcji przewidywał  codzienną Eucharystię w Kaplicy Domu Rekolekcyjnego, drogę krzyżową pt. „W mocy Ducha Św.” w Sanktuarium św. Józefa, z rozważaniami opracowanymi przez Piotra Gawora - które otrzymał każdy uczestnik, modlitwy brewiarzowe z konferencjami rekolekcyjnymi ks. Krystiana, koronkę do Bożego Miłosierdzia, nabożeństwa pokutne z Sakramentem Pokuty i Pojednania, różaniec z rozważaniami, apele jasnogórskie. Podczas liturgii godzin uczestnicy korzystali z materiałów starannie przygotowanych przez organizatora.

Rozpoczynając rozważania rekolekcyjne ks. Krystian wyjaśnił, że czas Wielkiego Postu wprowadza nas w konieczny proces przywracania normalności w relacjach z Bogiem, który otrzymaliśmy na Chrzcie Św.  kiedy staliśmy się świątynią Ducha Św. Dlatego podczas Wielkiego Postu będziemy prosić, poprzez modlitwy, aby Duch Św. pomógł nam wrócić na drogę łaski i pojednania z Bogiem i bliźnimi. W swoich rozważaniach rekolekcjonista przybliżył nam modlitwę Jezusa, która w różnych momentach Jego życia przyjmowała wiele postaci. Widzimy to szczególnie podczas rozmnożenie chleba, przed wniebowstąpieniem, podczas chrztu w Jordanie, na Górze Przemienienia. Modlitwa Jezusa jest zawsze autentycznym, pełnym zaufania i miłości oddania się Bogu w Duchu św.

Rekolekcjonista scharakteryzował również postawę ciała podczas modlitwy, która powinna zawsze wyrażać pragnienie serca. Przekonywał, że najczęściej wysłuchiwane są modlitwy wznoszone z głęboką wiarą, skruchą i miłością. Duch Św. jest wewnętrznym nauczycielem, prowadzi nas słuszną drogą przez różne sytuacje życiowe, uczy nas naśladowania Jezusa, jest nauczycielem życia.

Zaznaczył również, że modlitwa to nie tylko nasze słowa, ale również gotowość do słuchania co Bóg ma nam do powiedzenia. Tym, który pomaga nam udzielić odpowiedzi na to Słowo jest Duch Św - wyjaśniał ks Krystian,  na modlitwie jest czas i miejsce na to, aby Duch Św. zjednoczył się z moim duchem i mnie poprowadził. Dzięki Duchowi prawdy i miłości coraz pełniej wchodzimy w znaczenie słów Chrystusa a nasza odpowiedź staje się życiem, postawą, wyborem, gestami i świadectwem.

Podsumowując rozważania o modlitwie kaznodzieja podkreślił, że modlitwa musi być: odpowiedzią na Słowo Boże, prawdziwa, ciągłym poszukiwaniem Pana Boga. A ostatecznym kryterium autentyczności modlitwy są jej owoce. A owocem ducha są m.in. miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. „Mając życie od Ducha do Ducha się też stosujmy” - zakończył.

„Rekolekcje są m. in. po to, by stawiać pytania i szukać na nie odpowiedzi” – stwierdził jeden z  uczestników Piotr Gaweł. „Dla mnie – wyjaśnił - stawianie pytań jest ważniejsze. Na odpowiedzi przyjdzie czas po rekolekcjach – do następnych.  Podczas rozważań zostałem  zachęcony do postawienia sobie następujących pytań:

- Jakimi słowami mogę  oddać  „znajomość” z Duchem Świętym?

- Jak często rozpoznaję Ducha Świętego w moim życiu?

- Jak i kiedy spotkałem Ducha Świętego po raz pierwszy?

- Kiedy ostatnio spotkałem się z Nim?

- Jak rozpoznać obecność i działanie Ducha Świętego?”

Modlitewny nastrój rekolekcji wzmacniała i upiększała gra organisty Daniela Grajlicha z Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II st., podczas wszystkich nabożeństw. Podczas pobytu w Wadowicach była też okazja do nawiedzenia Bazyliki Ofiarowania NMP, spaceru do Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity, gdzie staraniem Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej postawiona została ławeczka, na której siedzi uczeń Karol Wojtyła, a także do modlitwy u grobu Sługi Bożego o. Rudolfa Warzechy OCD w Sanktuarium św. Józefa, którego nowy sarkofag błogosławił niedawno ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel. Żegnając się członkowie rekolekcji umówili się na kolejne spotkania.

Tekst i fotografie Urszula i Andrzej Omyliński




























Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter