Na V Biesiadę Literacką, Wydawnictwo św. Macieja Apostoła w Lublińcu zaprosiło swoich współpracowników i sympatyków w dniach 22 – 29 czerwca br do Szczawnicy w Pieninach.

To jubileuszowe spotkanie odbyło się w willi „Wincentówka”. Zjechali się tutaj poeci, prozaicy, bajkopisarze, satyrycy z całej Polski a nawet z zagranicy. Wśród nich byli: Barbara i Mirosław Góreccy z Knurowa, Andrzej Wróblewski z Warszawy wraz z siostrą Joanną Markocką z Kielc, Urszula i Andrzej Omylińscy z Bielska-Białej, Dobrosława i Czesław Dumkowie z Pabianic, Róża Bargiel z Lublińca,
Bernadeta i Andrzej Krawcowie z Oświęcimia, Bogumił Wtorkiewicz z Kielc, Andrzej Feret z Mielca, Lucyna i Wacław Morawscy z Pisarzowic, Krzysztof Lech z Immenhausen (Niemcy), Maria i Jerzy Dziukowie z Kochanowic, Krystyna  Przewłocka z Leszna, Elwira Wieczorek z Lublińca, Małgorzata Siemieniuk z  Łap, Teresa Kamińska z Łap, Marianna Czech i Wacław Godlewscy z Warszawy,
Czesława i Edward Przebieracz oraz Karolina Przebieracz z Lublińca. W tak pięknym zakątku Polski, na ten czas, przewidziano bogaty program. Organizator wydarzenia red. Edward Przebieracz rozpoczął go witając ciepłym uśmiechem i dobrym słowem zapraszając do modlitwy: „Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko ...”.

A potem rozpoczęła się prezentacja własnych wierszy i fragmentów prozy uczestników biesiady oraz ich tomików poetyckich,  w większości wydanych przez Wydawnictwo Św. Macieja Apostoła, które wystawione były w sali kominkowej przez cały czas pobytu uczestników w willi „Wincentówka”. W ramach programu przewidziano zwiedzanie: Muzeum Uzdrowiskowego, gdzie zgromadzono eksponaty związane z tradycją, kulturą i historią szczawnickiego kurortu, kaplicę w Parku Dolnym, w której odbyła się Msza Św. w intencji uczestników Biesiady Literackiej, Pienińskiego Parku Narodowego podczas 2,5 godzinnego spływu rwącym Dunajcem na tratwach z flisakami ze Sromowców Dolnych do Szczawnicy.

Zorganizowano również wyprawę do Czerwonego Klasztoru na Słowacji, pochodzącego z 1320 r z nadania króla Karola Węgierskiego, w którym żyli misjonarze kościoła Rzymsko-katolickiego zgromadzenia monastycznego- zakon kartuzów, a w późniejszym czasie zakon kamedułów. Uczestnicy Biesiady poznali również miejsca pobytu i działalności literatów polskich przebywających w Szczawnicy m.in. Henryka Sienkiewicza, Marii Konopnickiej, Agnieszki Osieckiej, Piotra Skrzyneckiego, Sławy Przybylskiej, Ewy Kuklińskiej.

Każdego dnia poszczególni uczestnicy Biesiady przedstawiali informacje o życiu i działalności słynnych osób noszących imię „Wincenty” -w związku z tym, że  przebywali w willi „Wincentówka”. Wśród nich  – Wincentego Pola - poety,  Wincentego Kadłubka - kronikarza,  Wincentego van Gogha -artysty malarza,  Wincentego a Paulo - świętego, Wincentego Witosa -polityka,  Wincentego Pstrowskiego - socjalisty,  – Wincentego z Kielc - żyjącego w XIII w. autora hymnu "Gaude Mater Polonia". W tym niezwykle bogatym w wydarzenia czasie, zorganizowano również prezentację poetycko – muzyczną zatytułowaną „Patriotycznie” w Miejskim Ośrodku Kultury w Szczawnicy z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, w wykonaniu współpracowników lublinieckiego Wydawnictwa św. Macieja Apostoła. Spektakl poprowadził red. Edward Przebieracz przedstawiając kolejno twórców recytujących swoje utwory, a także muzyków i wykonawców pieśni patriotycznych.

W sali kinoteatru „Pieniny” w Szczawnicy dla mieszkańców i kuracjuszy wystąpili: Dobrosława Dumka i Krzysztof Lech, a z pieśniami Marianna Czech i Wacław Godlewscy - przy akompaniamencie akordeonowym Czesława Dumki oraz Mirosław Górecki, który przedstawił muzycznie poezję  powstańca śląskiego Jana Nikodema Jaronia. Była też okazja do prezentacji wierszy patriotycznych pozostałych uczestników Biesiady i mieszkańców Szczawnicy. Wśród nich swój wiersz zaprezentował poeta szczawnicki Andrzej Dziedzina Wiwer. Długotrwałe oklaski publiczności świadczyły o silnych przeżyciach słuchaczy w czasie spektaklu.

Ciekawym wydarzeniem w czasie trwania Biesiady był Konkurs Jednego Wiersza przeprowadzony przy fontannie na pl. Dietla w centrum historycznym Szczawnicy. Jury konkursu przydzieliło następujące nagrody:

I nagroda: Małgorzata Siemieniuk,  za wiersz pt. „Tęsknota”,
II nagroda: Maria Dziuk, za wiersz pt. „Ty mi wieczorem…”,
III nagroda: Andrzej Feret,  za wiersz pt. „Montmarte VI”,

Wyróżnienia:

Wacław Morawski, za wiersz pt. „Kawa”,
Mirosław Górecki, za wiersz pt. „Chciałbym Ci Panie podziękować”,
Bernadeta Krawiec, za wiersz pt. „Krzyż na Bryjarce”.

Kolejny konkurs pt. „Szczawnicki konkurs literacki”, podczas którego należało przedstawić przeżycia w Szczawnicy, wyłonił następujących laureatów:

I nagroda: Małgorzata Siemieniuk za wiersz pt. „Szczawnickie klimaty”,
II nagroda: Andrzej Wróblewski za wiersz pt. „Pobyt mój w tym sercu Pienin…”,
III nagroda: Bernadeta Krawiec za wiersz pt. „Wodospad Zaskalnik”.

Wyróżnienia:

Urszula Omylińska za wiersz pt. „Szczawnickie maki”,
Marianna Czech-Godlewska za opowieść pt. „Szczawnica”,
Krystyna Przewłocka za wiersz pt. „Atuty Szczawnicy”.

 W jeszcze innym konkursie na opowiadanie z onomatopeicznymi elementami nagrodzeni zostali:                                                      

I nagroda: Andrzej Wróblewski za opowiadanie pt. „Szczawnicki szczaw”,
II nagroda: Marianna Czech-Godlewska za opowiadanie pt. „Szczawnicki szczaw”,
III nagroda: Małgorzata Siemieniuk  za opowiadanie pt. „W objęciach natury”,

Wyróżnienia:

Krystyna Przewłocka za opowiadanie pt. „Szczawnicki szczaw urodzinowy”,
Dobrosława Dumka za opowiadanie „Zajęcze męki w szczawnickim szczawiu”,
Bernadeta Krawiec za opowiadanie pt. „Spotkanie na łące”,
Maria Dziuk za opowiadanie pt. „Szczawnicki szczaw”.

Był też czas na prezentację tomików poezji wydanych przez Wydawnictwo św. Macieja Apostoła: Dobrosławy Dumki – „Liryka pamięci – patriotycznie”, Krzysztofa Lecha - „Było nie było? czyli Autoportret”, Bogumiła Wtorkiewicza - „Powitanie lata 2018 czyli latem w Muszynie mucha bzyka w trzcinie”. Tomiki te spodobały się słuchaczom. Chętnie je nabywali. Nie często spotykaną formę przekazu zastosowali dla biesiadników Bernadeta Krawiec i Wacław Morawski. Wiersze Bernadety w formie haiku zostały zaprezentowane na tle wyświetlanych zdjęć, odpowiednio dobranych i dostosowanych do wierszy opracowanych przez Wacława Morawskiego. Prezentacja wywołała duże zainteresowanie, a także refleksje. Ciekawa była również zabawa słowem, czyli ułożenie wspólnego wiersza przez wszystkich uczestników biesiady. Nie zapomniano także o naszych drogich zmarłych. Modlono się za nich podczas Drogi Krzyżowej znajdującej się wokół kościoła pw. św. Wojciecha w Szczawnicy. Poszczególne stacje, w postaci drewnianych kapliczek i figur, powstały w 1983 r. Rozważania przy kolejnych stacjach opracowali uczestnicy biesiady, a Bernadeta Krawiec  wygłosiła je w formie haiku. Był to czas na zastanowienie się nad naszym życiem oraz odwołanie się do Boga.

Podczas Biesiady nie zabrakło warsztatów z literatury, które przygotował red. Edward Przebieracz. Poznano m.in. osiem twarzy pseudonimu literackiego, elementy onomatopeiczne. W ramach Biesiadnego Klubu Naukowca – jego uczestnik dr Andrzej Feret przybliżył uczestnikom wyniki swojej 5 letniej pracy naukowej pt. „Postawy informacyjnej teorii kwantowej czasu, przestrzeni i materii”, która przestawia podstawy matematyczne teorii względności – obecnej teorii czasu i przestrzeni, podstawy teorii kwantów i budowy materii oraz podstawy poglądu na czas w dynamicznym wszechświecie. Autor wydał też  6 tomików poezji. Atrakcją Biesiady był również koncert poetycki Mirosława Góreckiego na tarasie pod parasolami kawiarni „Helena” na pl. Dietla w Szczawnicy dla biesiadników, kuracjuszy i gości. Przy pysznej gorącej czekoladzie słuchano ballad o miłości. Ten utalentowany muzycznie poeta został również uhonorowany kolorowo wydanym tomem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, za poprawnie napisane dyktando, które było w programie Biesiady Literackiej 2019.

Na zakończenie każdego dnia, wieczorem, na dobry sen, Andrzej Wróblewski przedstawiał humoreskę swojego autorstwa. I tak poznaliśmy „Przygody emeryta Wincentego”, które wprowadzały niezwykle groteskową, a zarazem przyjazną  atmosferę, wywołując uśmiech i dobry nastrój. Tak bogaty i dobrze przemyślany program Biesiady Literackiej 2019 w Szczawnicy zorganizowanej przez red. Edwarda Przebieracza z Wydawnictwa św. Macieja Apostoła w Lublińcu powodował, że każdy w tej wspólnocie, znalazł coś dla siebie. Było radośnie, twórczo, kreatywnie. Nawiązały się serdeczne więzi między biesiadnikami, zjednoczonych wokół tych samych wartości. Każdy z uczestników otrzymał dyplom za udział w wydarzeniu. Przewidziano również miłą niespodziankę jaką jest wylosowanie nagrody głównej Biesiady – bezpłatny pobyt w kolejnym spotkaniu Literackim w 2020 r.. Szczęśliwcem został Bogumił Wtorkiewicz. Pełni ciepłych wrażeń i wdzięczności żegnaliśmy się tymi samymi słowami modlitwy jak podczas rozpoczęcia „Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko ...”

Więcej zdjęć z kolejnych 8 dni Biesiady Literackiej 2019 w Szczawnicy można zobaczyć tutaj:

https://drive.google.com/open?id=1ERfXHksw2MC5ArtuzFCnITKJRCvb6LiG

Tekst i fotografie Urszula Andrzej Omylińscy


Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter