W Bielsku-Białej trwa wielkie święto fotografii FotoArtFestival im. Andrzeja Baturo. To wyjątkowe przedsięwzięcie zgromadziło w naszym mieście najwybitniejszych, światowych twórców fotografii oraz  ich dzieła. Przyjechali z 20 krajów świata, z 4 kontynentów. Impreza ta, o randze światowej, odbywa się już w Bielsku-Białej po raz ósmy. Jej organizatorami są Fundacja Centrum Fotografii oraz gmina Bielsko-Biała. Patronatem artystycznym objęli go  Stowarzyszenie ZAIKS oraz Związek Polskich Artystów Fotografików.

Uroczysta ceremonia otwarcia FotoArtFestivalu , z udziałem międzynarodowych artystów, odbyła się 11 października w Teatrze Polskim. Dokonał jej wiceprezydent Bielska-Białej  - Adam Ruśniak - przewodniczący komitetu organizacyjnego.  Znakomitych, światowych  twórców fotografii przedstawiła  publiczności Inez Baturo – bielska mistrzyni  obiektywu, ceniona w świecie, stojąca na czele komitetu organizacyjnego festiwalu.

Wyjaśniła, że prace artystów wystawiono na 20 wystawach, w ważnych placówkach kulturalnych Bielska-Białej, m.in w Muzeum Historycznym, w Galerii BWA, w Galerii Fotografii B&B, w Regionalnym Ośrodku Kultury, w Galerii Wzgórze, w MDK „Kubiszówka” i w wielu innych. Można na nich zobaczyć: reportaż, dokument,  portret, eksperyment, fotografię dawną i współczesną - barwną i czarno-białą - tradycyjne odbitki analogowe i doświadczenia cyfrowe. Wszystkie ekspozycje są pokazywane w Polsce po raz pierwszy.

Z ich autorami będzie można spotkać się osobiście na wystawach. Ekspozycjom tym towarzyszą liczne warsztaty, aukcje charytatywne, pokazy filmowe, prezentacje sprzętu i fachowej literatury.   Wydarzenia te będą trwać do 27 października br. Akcentem końcowym uroczystości w Teatrze Polskim był koncert, na który złożył się medialny przegląd fotografii obecnych twórców, z cudownie brzmiącą oprawą muzyczną muzyków: Krzysztofa Maciejowskiego grającego na skrzypcach i Roberta Szewczugi towarzyszącego na gitarze basowej.

Pośród wielu ekspozycji na terenie miasta,  w Galerii BWA -centrum festiwalowym -prezentowanych jest kilka autorskich wystaw. Wśród nich można oglądać fotografie  artystów:  Vincenta Descotilsa z Francji, Vee Speersa z Australii, Tomasa Urbana i  Adama Urbana  z Węgier, Agnieszki Prusak i Dawida Stube z Polski.

Foto Art Festiwal to wyjątkowe wydarzenie dla osób wrażliwych na sztukę  wizualną.  Podczas jego trwania można się wiele nauczyć, popatrzeć, zainspirować, zawiązać nowe przyjaźnie. Organizatorzy zapraszają na wszystkie imprezy towarzyszące.  Więcej szczegółów jest na stronie internetowej: http://fotoartfestival.com/pl/

Krótka filmowa prezentacja o festiwalu jest TUTAJ

Więcej zdjęć z uroczystości otwarcia FotoArtFestivalu można zobaczyć TUTAJ

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy
 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter