Niecodzienne spotkanie przeżyli parafianie NMPKP w Bielsku-Białej. W dniach od 13  do 15 grudnia br., przebywał  tu  ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, ks. bp Roman Pindel,  z wizytacją kanoniczną.

Wydarzenie to jest czynnością apostolska, swoistym znakiem łaski i uświęcenia działalnością Ducha Świętego wobec wiernych.  Nowy Testament ukazuje Chrystusa w spotkaniach z ludźmi jako dobrego pasterza, lekarza czy nauczyciela zatroskanego o Lud Boży. Apostołowie Chrystusa, jako Jego następcy, sami odbywali wiele podróży, by odwiedzić nowe gminy chrześcijańskie i głosić Dobrą Nowinę. Naśladując ich współcześni pasterze Kościoła odbywają wizytacje kanoniczne, które są jedynym w swoim rodzaju momentem w zakresie spotkania i dialogu biskupa z wiernymi. Odbywają się one co kilka lat- zgodnie z  przepisami prawa kanonicznego - wyjaśnił wiernym bp Roman podczas spotkania.

Parafianie i goście przywitali pasterza naszej diecezji, świadka Chrystusa i następcę Apostołów, wstępującego do kościoła ,przed celebracją wieczornej, roratnej Mszy św. Dzieci utworzyły szpaler  kolorowymi lampionami.  Powitalne słowa do bpa Romana skierowali ks. Michał Pastuszka – proboszcz parafii  oraz delegacja parafialnej rodziny, która  zapewniła: „Twoja obecność pośród nas, biskupie, jest podniosłym wydarzeniem. Pragniemy otworzyć nasze umysły i serca na Twoje słowo. Niech ono umacnia naszą wiarę, nadzieję i miłość, a Twoje pasterskie błogosławieństwo niech nam pomaga w owocnym przeżywaniu tego wyjątkowego, adwentowego czasu”.

Przed rozpoczęciem Eucharystii ks. Michał zrelacjonował sprawozdanie z działalności parafii,podał jej charakterystykę, wymienił dokonane ostatnio inwestycje w kościele. Przedstawił także poszczególne wspólnoty parafialne. Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył ks. bp Roman, wygłaszając również homilię. Zaakcentował w niej potrzebę naszej modlitwy, osobistego nawrócenia i dojrzałej, silnej wiary, nie poddającej się pokusom. Pasterz wskazywał, że zmieniając nasze serce, ubogacamy siebie, dokonujemy przemiany oblicza naszej parafii, miasta i świata. Po liturgii odbyło się podsumowanie  konkursu przygotowanego przez ks. Andrzeja dla dzieci, które miały pisemnie odpowiedzieć na pytania o tematyce maryjnej. Trzy odpowiedzi wylosował ks. bp., gratulując wygranym. Zostały one odczytane.

Był  też czas na spotkanie wspólnot parafialnych z pasterzem. A wśród nich:  Róże Żywego Różańca, Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ, Wspólnota Szkaplerza Świętego, Klub Seniora „Jordan”, Zespół Hospicyjny św. Kamila.  Liderzy  podali istotne informacje o  ich działalności.

Dniem wizytacji kanonicznej była też niedziela 15 grudnia br. Po każdej Eucharystii bp Roman wygłosił Słowo do zgromadzonych. Natomiast przewodniczył Mszy Św. dla dzieci i ich rodzin. Jej liturgię uświetnił występ scholi dziecięcej prowadzonej przez ks. Przemysława i obrzęd błogosławieństwa rodzinnego.

Po modlitwie bp Roman spotkał się z  parafialnymi grupami dzieci i młodzieży: Służby Liturgicznej Ołtarza, Scholi, kandydatów do bierzmowania, Liturgicznej Służby Ołtarza - dorosłych, Grupy biblijnej, młodzieżowej grupy; „Młoda 9” i Caritasu.

Program wizytacji kanonicznej  ks. bp Romana Pindela w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Bielsku-Białej, przewidywał  również wiele innych   elementów. Między innymi odbyło się spotkanie z nauczycielami i dziećmi Szkoły Podstawowej nr 27, gdzie uczą religii księża parafii NMPKP, występy artystyczne uczniów, odwiedziny chorej osoby, wizyta u wielodzietnej rodziny, rozmowy z przedstawicielami rady parafialnej. Spotkał się też z rodzicami kapłanów i sióstr zakonnych.

Pozostawił w sercach parafian oświetlone drogowskazy do dalszego działania w naszej lokalnej winnicy. Dziękujemy naszemu pasterzowi za trud kanoniczny.

Wyrażamy wdzięczność  za przypomnienie apostolskiego wymiaru naszego chrześcijaństwa.  Nauczanie ks. biskupa umocniło nas w byciu prawdziwymi świadkami Chrystusa w codziennym życiu, a Jego modlitwa  niech wyprasza nam potrzebne dary Boga Wszechmogącego, aby czuwał nad nami, nad tą świątynią i chronił od wszelkiego złego.

Więcej zdjęć z wizytacji kanonicznej w kościele NMP Królowej Polski w B-B można zobaczyć TUTAJ

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy


                            

 

 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter