Mszy świętej Krzyżma  w pustej bielskiej katedrze przewodniczył ks. biskup Roman Pindel. Wraz ks. biskupem Romanem przy ołtarzu modlili się księża katedralni: ks. proboszcz Antoni Młoczek, księża wikariusze -Wiesław Greń, Mieczysław Jonik, Łukasz Mieszczak i Stanisław Sojka oraz Piotr Góra- sekretarz ks. biskupa.  Obecni księża jako reprezentacja duchowieństwa diecezji bielsko-żywieckiej, odnowili przyrzeczenia kapłańskie złożone podczas święceń.

W wygłoszonej homilii ks. biskup Roman Pindel  nawiązując do czytanego fragmentu Ewangelii (Łk 4, 16-21), a w szczególności do motywu roku łaski od Pana oraz głoszenia ubogim Dobrej Nowiny. Zwrócił uwagę, że ogłoszony przez Jezusa rok łaski jest najdłuższym rokiem w dziejach. „Bo ten rok łaski, zapowiedziany przez Izajasza, trwa od tego szabasu w Nazarecie, o którym dziś usłyszeliśmy. Ten rok rozciągał się nie tylko na lata działalności Jezusa, ale także trwać będzie do końca świata. To jest rzeczywiście najdłuższy rok łaski – dziś, cały czas, kiedy Bóg wyzwala przez Jezusa, poprzez Kościół, sakramenty, przez kapłanów” – podkreślił ks. biskup Roman i wyjaśnił biblijną genezę i znaczenie roku jubileuszowego, mającego przypominać o pierwotnym stanie, kiedy „Bóg rozdzielał i obdarowywał cały świat i pierwszych ludzi”, gdy panowała pierwotna harmonia. W dalszej części homilii ksiądz biskup Roman zaznaczył, że rok łaski od Pana to nie tylko darowanie długów, ale i grzechów, podnoszenie chorych, umacnianie słabych. Zauważył w tym kontekście, że dla Kościoła, kapłanów i świeckich stanowi to ważne wskazanie do kogo mają iść. „Mamy iść do ubogich, zwłaszcza ubogich duchem, oczekujących, potrzebujących, mających pragnienie łaski, zlitowania i miłosierdzia Bożego. Mamy iść do tych, którzy są dysponowani, otwarci, którzy potrzebują pocieszenia i nadziei. Tak naprawdę mamy iść do tych, których Pan sam nawiedza, przygotowuje i otwiera”.Podczas Mszy świętej ks. biskup Roman poświęcił oleje chorych, katechumenów i krzyżma.

Na zakończenie liturgii, słowa podziękowania złożył ks. proboszcz Antoni Młoczek, który składając życzenia przytoczył scenę z książki Roger Bichelbergera "Boży włóczęga", przedstawiającą wizytę biskupa w pustym kościele. Wszyscy od miesiąca celebrujemy Msze Święte przy pustym kościele lub z udziałem paru osób. Czynimy to z wiarą i ufnością. W myślach mamy tych, których tutaj nie ma. Sprawujemy najświętsze tajemnice najpiękniej, jak potrafimy. Ksiądz biskup Roman udzielił apostolskiego błogosławieństwa wszystkim słuchaczom radia Anioła  Beskidów oraz uczestnikom Mszy świętej przez transmisję internetową.

W wieczornej liturgii Wieczerzy Pańskiej przewodniczył również ks. biskup Roman Pindel, a przy ołtarzu wraz nim, modlili się księża katedralni z ks. proboszczem Antonim Młoczkiem i Piotrem Górą- sekretarzem ks. biskupa.  W  wygłoszonej homilii ks. biskup Roman nawiązał do słów zawartych w Ewangelii św. Janao umywaniu przez Jezusa nóg i ogłoszeniu przez Niego nowego przykazania: „Abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem”. Ks. biskup Roman wyjaśnił, że obecna sytuacja zamknięcia w domu sprawia, że zdajemy sobie lepiej sprawę jak trudne jest wypełnianie przykazania, które zostawił nam Jezus w Wieczerniku. „Naprawdę łatwiej byłoby nam pójść do kościoła na Mszę, modlić się, śpiewać nawet komunię świętą przyjąć, ale trudniej jest to nowe przykazanie zachować, zwłaszcza w domu, w którym jesteśmy dłużej ze sobą niż normalnie. O wiele trudniej jest teraz służyć, pomóc, zrobić coś dla żony, męża czy teściowej, zwłaszcza gdy ktoś z nas jest nieznośny albo niewdzięczny, gdy jest w nas jakaś zadra” Ksiądz biskup Roman zwrócił uwagę, że Jezus umył nogi Judaszowi, który Go zdradził, i Piotrowi, który niedługo się Go zaprze trzykrotnie. „Mógłby też na końcu powiedzieć: wy wszyscy uciekniecie, a Ja nikogo z was nie pominąłem w tym umywaniu nóg” .

„Mamy więcej okazji w tym czasie umywać nogi, sprzątnąć po tym, kto nabrudził, znosić gderanie albo docinki, a pomimo to służyć, pomagać, zastąpić, przebaczyć. To naprawdę jest trudniejsze niż przyjść i uczestniczyć w liturgii w kościele” – zaznaczył i powtórzył, że nowe przykazanie Jezusa nie jest łatwe. Liturgia Wieczerzy Pańskiej odbyła się bez udziału wiernych.

Oglądając w internecie Liturgię Wielkiego Czwartku-dnia kapłańskiego w pustej bielskiej katedrze, bez udziału kapłanów z całej diecezji podczas Mszy krzyżma oraz liturgii Wieczerzy Pańskiej bez udziału wiernych zostanie w mojej pamięci do końca. moich dni. Pomyśleć, że ubiegłym roku byłem czynnym uczestnikiem uroczystości Wielkiego Czwartku w bielskiej katedrze.

Tekst: Marian Szpak
Foto: Krzysztof Juszczak

















 

 

 

 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter