Z rocznym przesunięciem, z powodu pandemii, udało się 13 i 14 października br. zorganizować II interdyscyplinarną konferencję naukową: Bielsko-Biała: Historia-Nauka-Sztuka. Organizatorem tej konferencji był Wydział Humanistyczny ATH w Bielsku-Białej. W pierwszym dniu miejscem konferencji była Sala Sesyjna Urzędu Miasta Bielska-Białej, natomiast w drugim dniu przeniosła się do gmachu ATH przy ul. Willowej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Jarosław Klimaszewski - prezydent Miasta Bielska-Białej, oraz prof. ATH dr hab. Inż. Jacek Nowakowski - Rektor ATH.

Podczas uroczystego otwarcia konferencji prezydent miasta zwrócił uwagę, że zarówno pierwsza konferencja  w 2015 r jak też  ta II  zorganizowana przez Wydz. Humanistyczno-Społeczny ATH jest istotna dla samorządu oraz samego miasta,  ponieważ ukazuje jego tożsamość, korzenie kulturowe i za to trzeba naszej bielskiej uczelni podziękować. W swej wypowiedzi podkreślił: „Szczególnie jest to istotne, że jesteśmy w okresie kończenia strategii rozwojowej Bielska-Białej na najbliższe 10 lat. Dobra znajomość historii miasta pozwala lepiej dostosowywać plany rozwojowe w oparciu o tożsamość, tradycje kulturowe, historię. I myślę, że obecna konferencja będzie dla samorządu bardzo owocna. Liczymy na pokonferencyjne  opracowania tak, aby mogły służyć nam do wytyczania wizji na przyszłość, jak też dokumentujące bogatą historię miasta Bielska-Białej”.

Prof. ATH dr hab. Inż. Jacek Nowakowski, zaznaczył, że  II konferencja naukowa wypada  w rocznicę 20 lecia ATH w B-B.  Było to możliwe dzięki powstaniu w uczelni technicznej, jaką była bielska filia Politechniki Łódzkiej, jednostki humanistycznej, a potem i społecznej, a ostatnio również o zdrowiu. Personel naukowy tych jednostek zaangażowany przez te lata w obszarze nauk humanistycznych przygotował konferencję przy współpracy z władzami oraz instytucjami kulturalnymi miasta. Odbywa się to akurat w sytuacji, kiedy miasto o bogatych tradycjach kulturowych, było i jest również poważnym ośrodkiem przemysłowym, co wpływało na zamożność jego mieszkańców, a to umożliwiało rozwój kultury i sztuki.

I właśnie ta konferencja ukaże te aspekty w obszarze kultury i sztuki. Odwołanie się do bardzo bogatych tradycji i różnorodności kulturowej naszego miasta, ma miejsce w momencie kolejnej rocznicy, jaką jest 70 lecie połączenia miast Bielska i Białej w jeden organizm. Były tu różne społeczności, różne wyznania i godna podkreślenia jest umiejętność godzenia różnych ambicji,  pozwalające tu żyć, uczyć się i pracować. Obecna dwudniowa konferencja  pokaże też możliwości łagodzenia emocji, poszukiwania wspólnych tematów i przyczyni się do dalszego rozwoju miasta.

Przewodniczący Komitetu Naukowego Konferencji dr hab. Marek Bernacki, prof. ATH wyjaśnił, że –  „II interdyscyplinarna konferencja naukowa „Bielsko-Biała: Historia-Nauka-Sztuka” jest plonem działalności pracowników naukowych  Wydziału H-S  ATH, którzy od początku istnienia tej uczelni podejmowali ożywioną współpracę z otoczeniem lokalnym. Organizowali wspólne konferencje, wydawali czasopisma naukowe, zapraszali na prelekcje znane osobistości ze świata nauki.  A takim szczytowym osiągnięciem współpracy bielskich humanistów, a zwłaszcza współpracy literaturoznawców ze środowiskiem lokalnym, było wydanie książki pt „Czytanie miasta 2. Bielsko-Biała jako kulturowy palimpsest”.

Konferencja została zorganizowana przez Wydział H-S ATH
w Bielsku-Białej oraz Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne. Miała pierwotnie odbyć się rok temu, w październiku 2020 r., ale ze względu na pandemię została przełożona. Tego roku nie zmarnowaliśmy, bo udało się nam przygotować dylogię o Bielsku-Białej – bardzo ciekawej dwu tomowej książki, rzetelnie opracowanej pod względem naukowym, merytorycznym pt. „Czytanie miasta 2- Bielsko- Biała jako kulturowy palimpsest”.
Tom 1 – „Literackie Bielsko-Biała”,
Tom 2 – „Bielsko-bialska „tkanina”.
1 tom koncentruje się na  szeroko rozumianej literaturze powiązanej z naszym miastem i regionem. Jest pozycją poszerzającą wiedzę o kulturowej przeszłości i teraźniejszości dwu miasta.

Tom 2 ma charakter interdyscyplinarny, są tu m.in. prace typowo historyczne, pedagogiczne, socjologiczne. Obok ujęć syntetycznych są też portrety, zapisy odnoszące się do wąskiego wycinka rzeczywistości. Autorami tekstów które znalazły się w obydwu tomach są zarówno pracownicy naukowi ATH jak też przedstawiciele najważniejszych instytucji kulturalnych i oświatowych Bielska- Białej. Ta książka oraz konferencja „Bielsko-Biała: Historia-Kultura-Sztuka” wpisuje się idealnie w obchody 70 lecia połączenia naszego miasta Bielska i Białej w jeden organizm miejski, co nastąpiło w 1951 r. Na to niezwykłe wydarzenie władze miejskie zaprosiły nas – bielskich humanistów – do wspólnego przeżywania, opisywania i zastanawiania się nad historią Bielska, ale także namysłu nad tożsamością współczesnych bielszczan. Bielsko-Biała, to miasto  niezwykłe, od stuleci wielojęzyczne, wielowyznaniowe, wielokulturowe. Pamiętajmy o tych faktach chodząc po pięknych uliczkach naszego miasta. Poznawajmy je na nowo, bo warto”.

Wszystkie prelekcje prezentowane na II konferencji interdyscyplinarnej 13/14 października br znajdują się w tych dwóch tomach książki „Czytanie miasta 2”, które można nabyć w Wydawnictwie Naukowym ATH. W tym celu można skontaktować się z panią Marią Harat telefonicznie: nr,: 33/8279268 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Autorzy zachęcają do jej nabycia.
Program II interdyscyplinarnej konferencji naukowej „Bielsko-Biała: Historia-Nauka-Sztuka” można odnaleźć TUTAJ

Więcej zdjęć można zobaczyć TUTAJ

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy


















Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter